Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na prodej jsou poslední kasárna pohraničníků v Jihočeském kraji

  • 2
Poslední stopa po železné oponě v Jihočeském kraji může brzy definitivně zmizet. Ministerstvo vnitra nabízí k prodeji část bývalého areálu pohraniční roty v Nových Hradech. Za odhadní cenu 4,7 milionu korun dostane zájemce dvoupatrový objekt, jenž sloužil vojákům na státních hranicích.

Část areálu už slouží městu, které ho dostalo bezúplatným převodem po zavedení schengenské zóny v lednu 2008. „Jsou tady dobrovolní hasiči, polovinu bývalých kasáren máme propůjčenou a využíváme ji jako kanceláře pro technické služby. Objekt už ministerstvo nabízí k prodeji poněkolikáté,“ připomněl starosta Nových Hradů Vladimír Hokr.

Kasárenská ubytovna je posledním objektem na jihu Čech, který původně sloužil jako zázemí pro ostrahu hranic. Stát už rozprodal nejen budovy pohraničních rot, ale i celnice.

O tom, jestli postupoval dobře, obce v jihočeském pohraničí polemizují. Některým se zdá, že je nepoužil ve veřejném zájmu, ale nabídl tomu, kdo dá víc. Třeba majitelům kasin.

Kasárna ve Žlebech chátrají

Kasino s ubytováním je například z celnice ve Slavonicích na Jindřichohradecku, stará budova pohraniční roty je už zbořená. Podobně je tomu v Halámkách, které rovněž sousedí s Rakouskem. V Nové Bystřici ve stejném okrese sice dostalo celnici město, ale nevyužívá ji. Protože ji má od státu zadarmo, nesmí s ní deset let nakládat komerčně ani ji prodat. Takové omezení ale za rok skončí.

Starostové příhraničních měst a obcí se shodují, že i když byly některé objekty poměrně nové, jen těžko pro ně hledali nekomerční využití. Stojí totiž na místech vzdálených od zástavby.

„Objekt na trase k Novému Údolí teď vlastní Správa Národního parku Šumava, která ho chce zlikvidovat. Prázdná kasárna pohraniční roty v naší osadě České Žleby jsou zase Středočeského kraje a chátrají,“ podotkla starostka Stožce na Prachaticku Drahomíra Stanžovská.

Zatímco někteří noví vlastníci rychle udělali z objektů penziony, pro jiné se chystá demolice. Starostové tvrdí, že by pro ně ještě před deseti lety našli uplatnění.

„Navrhovali jsme, aby z budovy u Nového Údolí bylo informační turistické centrum, nebo středisko environmentální výchovy, protože jsme skoro v srdci Šumavy. Na takový projekt ale peníze z rozpočtu nemáme a správa parku má jiné zájmy,“ vysvětluje starostka Stožce.

Starosta Nových Hradů Hokr by zase rád viděl v budově pohraniční roty základnu integrovaného záchranného systému. „Potřebujeme tu rychlou zdravotnickou pomoc a státní policii. Chceme se na tom domluvit s ministerstvem vnitra, ještě než objekt prodá,“ prozradil.

Historii železné opony připomínají jen pomníčky

Ačkoliv před deseti lety počítaly obce i kraje, že ve vyklizených objektech celnic a pohraničních rot vzniknou třeba domovy pro seniory, nic takového se nestalo. Jediným zařízením ve veřejném zájmu je celnice v Dolním Dvořišti, kterou dostala obec a pronajala ji stomatologovi.

„S nevyužívaným majetkem jsme naložili podle nařízení vlády. Některé objekty dostal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jiné jsme přednostně nabídli krajům a obcím. Už žádné budovy, kromě té v Nových Hradech, nevlastníme. Jak je využívají noví vlastníci, není už naše starost,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Historii železné opony připomínají dnes ojedinělé pomníčky pohraničníky zastřelených útěkářů. Vojáci z kasáren v Českých Žlebech zlikvidovali v roce 1951 bratra Krále Šumavy Bohumila Hasila, který leží v bezejmenném hrobě na místním hřbitově.

František Faktor zase padl zásahem hlídky z roty sídlící ve Fišerových chalupách u Českých Velenic. Z budovy je penzion, kde pořádají bývalí pohraničníci pravidelné srazy. Penzion je také z bývalých kasáren pohraniční stráže v Mnichovicích u Vyššího Brodu, nedaleké podobné objekty v Mlýnci u Loučovic chátrají.