Na Schwarzenberském kanále chtějí častěji plavit dřevo. Kvůli turistům

  7:15aktualizováno  7:15
Tak jako před dvě stě lety občas lesní dělníci plaví na několika úsecích Schwarzenberského kanálu polena. A bude jich víc. Ne proto, aby si ve Vídni měli jako kdysi čím zatopit, ale aby přilákali turisty. Kvůli plánované atrakci a také kvůli obnově unikátní technické památky už začaly úpravy tříkilometrového úseku za 13 milionů korun u Zadní Zvonkové na Šumavě.

Jako kdysi. Takhle se plavilo dřevo kdysi v Jeleních Vrších. Podobnou ukázku tam uvidí lidé i v květnu. A za několik měsíců budou lákat na plavení na nově opravený úsek k Zadní Zvonkové. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Celkem bude nutné porazit 238 stromů, jejichž kořeny do kanálu prorostly. Práce za peníze z fondů Evropské unie skončí na podzim. Do rekonstrukce jedné z nejzanedbanějších částí kanálu na české straně se pustila Správa Národního parku Šumava.

Schwarzenberský plavební kanál

Je 44 km dlouhý a spojuje povodí řek Vltavy a Dunaje. Sloužil k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím, díky němu vzniklo na Šumavě několik osad. První plavba se uskutečnila roku 1791. Na plavbu dohlíželo až 200 lidí. Posledním úsekem - Želnavským smykem, putovala polena o délce dvou a půl až tři stop do roku 1962.

"Rekonstrukce se dočká úsek o délce 3,2 kilometru na Zadní Zvonkové, mezi potokem Pestřice a Medvědím potokem. Je to úsek, o který se od první světové války nikdo nestaral. Podle toho to kolem kanálu vypadá. Kanál je zarostlý nálety stromů a keřů," uvedl Josef Štemberk ze správy šumavského parku.

Práce se oproti původním plánům opozdily. "Stavební povolení vydal Vodoprávní úřad v Českém Krumlově již v roce 2009, ale peníze se podařilo získat až na konci minulého roku," doplnil Štemberk.

Zvelebovaný úsek navazuje na opravy, do kterých se pustili už v minulých letech Rakušané. I další správce plavebního kanálu - Lesy České republiky - v letošním roce opraví úsek od potoku Ježová na Růžový Vrch.

Na obou nově zrekonstruovaných úsecích se bude po dokončení oprav plavit dřevo jako atrakce pro turisty.

Jak plavení vypadalo, už ukazují na Šumavě při výjimečných akcích nyní. (Jejich přehled najdete tady.)

Zároveň s úpravami kanálu se opravuje cyklostezka podél Medvědího potoka ke státní hranici, která naváže na cyklostezky v Rakousku.

Trasa Schwarzenberského plavebního kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí (modrá) a pokračuje k osadě Jelení (červená), kde prochází 419 m dlouhým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková (zelená), kde vstupuje na území Rakouska.

Trasa Schwarzenberského plavebního kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí (modrá) a pokračuje k osadě Jelení (červená), kde prochází 419 m dlouhým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková (zelená), kde vstupuje na území Rakouska.


Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Písecký rozpočet počítá s dokončením knihovny i čističkou za 46 milionů

Budova téměř dokončené moderní písecké knihovny. Rozpočet počítá se zhruba 20...

Po pěti letech má jihočeský Písek přebytkový rozpočet. Investice do škol budou ve výši 113 milionů, otazník ale zatím...

Po potyčce v Jindřichově Hradci zemřel muž. Podezřelý je v policejní cele

Ilustrační snímek

V sobotu ráno zemřel v nemocnici mladý muž na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci. Podezřelého...

Lipno má skikrosovou dráhu, Zadov rolbu na stopy, hlásí areály novinky

Jezerní sjezdovka ve Skiareálu Lipno bývá přeplněná lyžaři.

Nová sněžná děla, rolby, restaurace, dráha s tunelem a mírné zdražení skipasů. To jsou hlavní novinky v jihočeských i...

Najdete na iDNES.cz