Deváťáky čekají na jaře přijímací zkoušky na střední školy, které zřizuje kraj. (ilustrační snímek)

Deváťáky čekají na jaře přijímací zkoušky na střední školy, které zřizuje kraj. (ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Konec zahálení v devítce. Jihočeské střední školy zavedou přijímačky

  • 4
Zastavit přijímání žáků se slabým prospěchem na gymnázia i na ostatní maturitní obory na státních středních školách mají písemné přijímačky. Na doporučení krajských radních je ředitelé mají na jihu Čech zavést už na jaře při nabírání nových žáků.

Deváťákům, kteří chtějí na státní školu s maturitou, skončily zlaté časy. Na všechna krajská gymnázia, lycea a střední odborné školy budou už na jaře skládat písemné přijímací zkoušky.

S prospěchem ze základní školy a bonusy z olympiád, jak tomu bylo posledních 10 let, už nevystačí. Novinku doporučili minulý čtvrtek zavést ředitelům krajských středních škol jihočeští radní.

"Cílem je zlepšit přístup žáků k výuce v 8. a 9. ročníku základní školy, zvýšit úroveň žáků v maturitních oborech a zamezit přijetí žáků s neodpovídajícím prospěchem," uvedl hejtman Jiří Zimola.

"Gymnázia v kraji brala prakticky každého, kdo se přihlásil"

Nejpřísnější pravidla mají zavést ředitelé gymnázií. Uchazeče o studium čekají písemné testy z češtiny, matematiky a obecných studijních předpokladů připravené společností Scio. Váha písemné přijímací zkoušky bude minimálně 70 procent, váha prospěchu na základní škole a výsledku soutěží maximálně 30 procent.

"Gymnázia v kraji brala prakticky každého, kdo se přihlásil. S novým systémem přijímacího řízení by se na naše gymnázia neměli dostat průměrní žáci s trojkami, a někteří dokonce i se čtyřkami," podotkla vedoucí krajského odboru školství Hana Šímová.

Na středních odborných školách a lyceích mají písemné přijímací zkoušky připravit a vyhodnocovat sami ředitelé. Uchazeče o studium v jejich maturitních oborech čekají písemné testy minimálně z jednoho předmětu podle zaměření školy. Váha písemné přijímací zkoušky je minimálně 50 procent, zbytek má tvořit prospěch na základní škole s výsledky soutěží.

Relativně nejméně změn čeká na žáky, kteří míří na střední školy s obory s talentovou zkouškou. Na nich deváťáci procházejí výběrem formou talentových zkoušek, jejichž váha je při vyhodnocení stanovena také ve výši 50 procent.

Zdravotnické školy uvažují o společných testech

Zatímco na gymnáziích budou nové přijímačky jednotné a navíc v režii Scio, ředitelé odborných škol si je už začínají připravovat sami. Například na Střední průmyslové škole automobilní a technické v Budějovicích budou psát deváťáci se zájmem o studium technických maturitních oborů testy z fyziky a adepty do ekonomických maturitních oborů čekají zase písemné zkoušky z angličtiny či němčiny.

Šéfové zdravotnických škol z Písku, Tábora a Budějovic zvažují přípravu společných testů z přírodopisu, na tento předmět zřejmě vsadí i ve Střední rybářské škole ve Vodňanech. A ve Střední lesnické škole B. Schwarzenberga připravují systém, který zvýhodní uchazeče s nejlepším prospěchem.

"Žáky s vyznamenáním v prvním pololetí 9. třídy přijmeme bez písemek. Ostatní uchazeči budou psát diktát z češtiny, test z matematiky a poznávací test přírodnin," vypočítala zástupkyně ředitele lesnické školy Šárka Havelková.

Jihočeský kraj není první, který přichází znovu s písemnými přijímačkami. Před ním už je zavedlo devět českých regionů, Vysočina o nich uvažuje. Přesto by ředitelé středních škol uvítali jejich plošné zavedení v celé zemi.

Naopak šéfové základních škol jsou z novinky nadšení. "Pro nás je to velké plus, protože děti se v devítce přestaly učit. S velkým převisem volných míst na středních školách k tomu neměly žádnou motivaci," řekl Miroslav Poláček, ředitel velké budějovické Základní školy O. Nedbala.