Na Šumavě chce sázet stromky spousta lidí, musejí se registrovat

  10:06aktualizováno  10:06
Správa Národního parku Šumava zřizuje internetový registrační systém pro všechny, kteří chtějí do rezervace přijet sázet stromky. O tuto akci pro širokou veřejnost je totiž mimořádný zájem a správa parku chce mít přehled, kolik dobrovolníků přijede a kolik pomůcek a sazenic bude potřeba.

V lesní školce Národního parku Šumava jsou připraveny tisíce sazenic. | foto: NP Šumava

Sázení stromků, do nějž se může zapojit i široká veřejnost, se uskuteční v sobotu 8. října. Registrační portál zájemci najdou na internetových stránkách Národního parku www.npsumava.cz, v sekci Pomáháme Šumavě.

Informace pro dobrovolníky

Na cestě z parkovišť, k místům kde se bude sázet, je téměř nemožné se ztratit. Nejsou to dlouhé trasy - vzdálenosti nikdy nepřekročí jeden a půl kilometru. Od označených míst srazu až k místům, kde se bude sázet, budou umístěny směrové tabulky. Dobrovolníci mohou na místě počítat i s asistencí pracovníků Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Ti každému ukážou cestu. V místech výsadby bude přítomen pracovník národního parku, který zaeviduje všechny příchozí a vysvětlí správný postup při sázení. Všichni dobrovolníci získají také pamětní list.

"Zvolit si tam mohou jednu ze tří lokalit určených k sázení - Prášily, Modravu nebo České Žleby. Evidence umožní dobrovolníkům, aby si zamluvili nejvhodnější místo a správa parku navíc získá přehled o zájmu o jednotlivá místa," uvedl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek. 

Při akci "Pomáháme zeleným lesům Šumavy" se budou vysazovat dřeviny jako jedle a buky, které mají obnovit původní skladbu šumavských porostů a zvýšit odolnost lesa vůči kůrovci.

Sázení pro veřejnost začne v 9 hodin, konec se předpokládá kolem třetí odpoledne. Správa parku zajistí sazenice i pomůcky. Kdo ale chce, může si vzít například vlastní motyčku.

Vedení parku předpokládá, že největší zájem dobrovolníků se soustředí na Modravu, která vstoupila do povědomí v souvislosti s letní nezákonnou blokádou ekologických aktivistů. Může se proto stát, že správa parku některé dobrovolníky po registraci požádá, zda by mohli pracovat i pro jiné lokality, o něž bude menší zájem.

"Žádáme všechny o shovívavost. Pomoc potřebuje celá Šumava. Na nás je, abychom všechny, kteří chtějí přiložit ruku k dílu, spravedlivě rozdělili," podotkl Jan Bečvář,  vedoucí územního pracoviště parku na Modravě.  Pracovníci národního parku spolu s dobrovolníky vysadí jen během letošního podzimu na Šumavě 400 tisíc sazenic (více čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Archeologové našli v místech, kudy povede D3, zbytky domu z 12. století

Archeologové našli na rekonstruovaném nádraží v Jaroměři cenné předměty z doby...

Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3, u Starých Hodějovic ostatky domu z...

Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

Pajič nestál o rozehrání ve druhé lize, tak v Budějovicích skončil

Slovinský útočník Rok Pajič v dresu Českých Budějovic.

Ve své páté sezoně v Motoru už do hry nenaskočil. Třiatřicetiletý slovinský útočník Rok Pajič odchází z...

Další z rubriky

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

V Budějovicích plánují novou budovu pro divadlo i filharmonii za miliardu

Herec Jan Dvořák jako Doktor Vlach s tetou Kateřinou v podání Daniely Bambasové...

Jak by mohla vypadat budova Jihočeského divadla na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích? A vejdou se do ní všechny...

Soud řeší patnáct stížností na volby. Třeba že hlasovací lístek je moc velký

Ilustrační snímek

Na komunální volby si u českobudějovického krajského soudu stěžuje patnáct lidí. Je to stejný počet návrhů na...

Najdete na iDNES.cz