V lesní školce Národního parku Šumava jsou připraveny tisíce sazenic.

V lesní školce Národního parku Šumava jsou připraveny tisíce sazenic. | foto: NP Šumava

Na Šumavě chce sázet stromky spousta lidí, musejí se registrovat

  • 17
Správa Národního parku Šumava zřizuje internetový registrační systém pro všechny, kteří chtějí do rezervace přijet sázet stromky. O tuto akci pro širokou veřejnost je totiž mimořádný zájem a správa parku chce mít přehled, kolik dobrovolníků přijede a kolik pomůcek a sazenic bude potřeba.

Sázení stromků, do nějž se může zapojit i široká veřejnost, se uskuteční v sobotu 8. října. Registrační portál zájemci najdou na internetových stránkách Národního parku www.npsumava.cz, v sekci Pomáháme Šumavě.

Informace pro dobrovolníky

Na cestě z parkovišť, k místům kde se bude sázet, je téměř nemožné se ztratit. Nejsou to dlouhé trasy - vzdálenosti nikdy nepřekročí jeden a půl kilometru. Od označených míst srazu až k místům, kde se bude sázet, budou umístěny směrové tabulky. Dobrovolníci mohou na místě počítat i s asistencí pracovníků Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Ti každému ukážou cestu. V místech výsadby bude přítomen pracovník národního parku, který zaeviduje všechny příchozí a vysvětlí správný postup při sázení. Všichni dobrovolníci získají také pamětní list.

"Zvolit si tam mohou jednu ze tří lokalit určených k sázení - Prášily, Modravu nebo České Žleby. Evidence umožní dobrovolníkům, aby si zamluvili nejvhodnější místo a správa parku navíc získá přehled o zájmu o jednotlivá místa," uvedl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek. 

Při akci "Pomáháme zeleným lesům Šumavy" se budou vysazovat dřeviny jako jedle a buky, které mají obnovit původní skladbu šumavských porostů a zvýšit odolnost lesa vůči kůrovci.

Sázení pro veřejnost začne v 9 hodin, konec se předpokládá kolem třetí odpoledne. Správa parku zajistí sazenice i pomůcky. Kdo ale chce, může si vzít například vlastní motyčku.

Vedení parku předpokládá, že největší zájem dobrovolníků se soustředí na Modravu, která vstoupila do povědomí v souvislosti s letní nezákonnou blokádou ekologických aktivistů. Může se proto stát, že správa parku některé dobrovolníky po registraci požádá, zda by mohli pracovat i pro jiné lokality, o něž bude menší zájem.

"Žádáme všechny o shovívavost. Pomoc potřebuje celá Šumava. Na nás je, abychom všechny, kteří chtějí přiložit ruku k dílu, spravedlivě rozdělili," podotkl Jan Bečvář,  vedoucí územního pracoviště parku na Modravě.  Pracovníci národního parku spolu s dobrovolníky vysadí jen během letošního podzimu na Šumavě 400 tisíc sazenic (více čtěte zde).