ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Na šumavských slatích klesla teplota k minus třiceti stupňům Celsia

  • 4
Na Rokytské slati na Šumavě klesla ve středu ráno teplota na minus 29 stupňů Celsia. Na stanici Perla u Kvildy bylo minus 27,7 stupně. Podle klimatoložky Svatavy Křivancové se podobné teploty mohou opakovat.

Meteorologické stanice, které pravidelně zaznamenávají nejnižší teploty v zemi, rozmístil po Šumavě amatérský meteorolog Antonín Vojvodík, který říká, že pro třeskuté mrazy musí příroda přichystat přesné podmínky.

Antonín Vojvodík má po Šumavě osm meteostanic, další dvě má ve Vimperku.

„Arktický vzduch musí přicházet od severovýchodu. Těsně předtím je třeba, aby napadlo hodně sněhu. Přes den by měly být teploty kolem minus patnácti. Důležité je, aby se vyjasnilo a nefoukal vítr,“ vyjmenoval.

„Obecně je Perla chladnější. I když není v některých případech nejstudenější, má více chladných dnů. Ale samozřejmě když dostane Rokytská slať lepší podmínky, tak Perlu porazí. Každé vyhovuje něco jiného a dle toho může vyniknout,“ porovnal.

Na Šumavě mrzlo nejvíc v republice

„V Pošumaví se noční teploty pohybovaly kolem minus 20 stupňů, na pláních pak byly naměřeny extrémní teploty blížící se minus třiceti. Je to způsobeno jasnou až polojasnou oblohou. Jinak po celém území České republiky byly noční teploty mezi minus 2 až minus 10, občas s výjimkou minus 12 a v Konstantinových Lázních bylo minus 14,“ popsala Milena Ferebauerová z ČHMÚ.

Silný mráz byl v jižních Čechách především v místech, kde leží sníh a kde bylo jasno. Například v Černé v Pošumaví u Lipna bylo minus 18,5 stupně Celsia.

„Teploty se po ránu v Jihočeském kraji pohybovaly většinou v rozmezí minus osm až minus jedenáct stupňů Celsia,“ uvedla klimatoložka Svatava Křivancová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

“Nelze vyloučit, že se podobné hodnoty budou ještě opakovat. I když v noci na čtvrtek očekáváme, že se teploty na většině míst budou od minus pěti do minus osmi stupňů Celsia,“ řekla Křivancová.

,