Poblíž Jezerní slati je meteostanice Kvilda - Perla. (snímek je z roku 2014.) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V noci mráz, ve dne jaro. Na šumavské Kvildě byl rozdíl teplot 31 stupňů

  • 1
Zvláštní charakter inverzního počasí způsobuje velké rozdíly mezi ranními a odpoledními teplotami na některých místech Šumavy. V úterý byl rozdíl 31 stupňů Celsia, ve čtvrtek o deset stupňů méně.

Ráno minus 20, po obědě plus 11 stupňů Celsia. Takový rozdíl teplot zaznamenali v úterý meteorologové na stanici Kvilda-Perla. Ve čtvrtek sice nebyl rozdíl tak výrazný, i tak ale dosáhl 21 stupňů.

Takto zaznamenaly vývoj úterní teploty na Kvildě přístroje meteorologů.

Velké rozdíly způsobuje podle meteorologů inverzní charakter počasí, ale i zvláštní charakteristiky Šumavy. V jiných pohořích tak velké rozdíly meteorologové zaznamenávají mnohem méně často než na Šumavě.

„Pokud se v noci uklidní vítr a vyjasní se, do nižších oblastí a údolí stéká z okolních kopců studený vzduch a území se může silně podchladit. Ve dne se vzduch oteplí, na Šumavě navíc může v některých chvílích foukat i zvláštní vítr fénového charakteru, který je velmi teplý a přichází od Alp,“ vysvětluje lovec mrazů a amatérský meteorolog Antonín Vojvodík.

A jev způsobuje také velmi suchý vzduch, který obsahoval v úterý jen čtrnáctiprocentní vlhkost.

Vojvodík také připomněl, že velmi výrazné výkyvy teplot meteorologové naměřili například na podzim roku 2015, kdy byla Šumava ve stejný den nejteplejším i nejchladnějším místem Česka a rozdíl dosáhl 36,5 stupně Celsia. A i to byl jen třetí největší rozdíl teplot naměřený na Šumavě (více jsme o tom psali zde).