Šumava je stále velmi oblíbená, ale turistů postupně pomalu ubývá.

Šumava je stále velmi oblíbená, ale turistů postupně pomalu ubývá. | foto: Štěpán Rosenkranz, NP Šumava

Na Šumavu jezdí o tisíce turistů méně, obce je chtějí lákat na kulturu

  • 88
Na Šumavu míří stále méně turistů. Ročně jich ubývají desítky tisíc a obce tak přicházejí o stamiliony. Na vině je ekonomická krize, nedostatečné vyžití po celý rok i dohady kolem budoucnosti parku. Nové hosty by mohly přilákat chystané novinky, třeba centrum s výtvarníky a řezbáři na Kvildě.

Ještě před pár lety navštívil Šumavu ročně asi milion lidí. Doby, kdy návštěvnost rostla, jsou však pryč. Od začátku roku 2007 turistů pozvolna ubývá, v průměru o desetitisíce ročně.

"Je čas nechat si zpracovat studii, co je příčinou a jak situaci řešit. Návštěvnost klesá sice pozvolna o tři až čtyři procenta, ale za posledních pět let je to zhruba o 20 procent," řekl po konferenci o budoucnosti Šumavy na Modravě ředitel národního parku Jan Stráský.

Turistický ruch je přitom vedle práce v lese víceméně jedinou obživou místních obyvatel. Klesající příjmy proto pocítila většina podnikatelů - majitelé penzionů, restaurací i třeba občerstvení.

Propady příjmů jsou obrovské

Jak vyplývá z informací exguvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy, region kvůli poklesu turistů přichází o astronomické sumy. Loni lidé za výlety a dovolenou na Šumavě utratili 4,9 miliardy korun. V porovnání s rokem 2006 je to pokles o 1,8 miliardy.

"Je to součet za všechny položky včetně dopravy, jídla, ubytování a všeho, co lidé v souvislosti se Šumavou utratí," poznamenal Tůma.

Šumava podle něj má ekonomickou sílu tento propad zastavit a zvrátit. Musí však začít pracovat například na tom, jak turisty společnými silami přilákat.

Obce se podle renomovaných ekonomů musí soustředit hlavně na zatraktivnění nabídky v měsících, které jsou "hluché". Tedy na dobu, kdy je na Šumavě nevlídno a přijede minimum lidí.  Je to například jaro, kdy je ještě brzy na cyklovýlet, nebo naopak na podzim, kdy není sníh na běžecké lyžování.

"Když prší, tak tu není co dělat. Chtělo by to pro turisty vybudovat třeba multikulturní či sportovní centrum, jaké má Modrava, aby lidé věděli, že má smysl sem jet i při horším počasí. Na podzim máme obsazeno zhruba třetinu penzionu, někdy ani to ne," popsal jeden z provozovatelů ubytování s třicítkou lůžek Jan Rychtář.

Lákadlem může být středisko na Kvlidě

Některé obce se nyní snaží bránit odlivu turistů a chystají různá kulturní střediska jako třeba Kvilda. Uprostřed obce vedle kostela vyrůstá česko-bavorské centrum umění, které se otevře na jaře. Nabídne tvorbu nejrůznějších umělců i žánrů - od fotografů přes výtvarníky až po řezbáře.

"Věříme, že tím přilákáme další turisty. Podobné zařízení je na bavorské straně až u Chebu," řekl starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Podle ekonomů se na odlivu turistů podepisují i spory lesníků, obcí, ochranářů a ekologických aktivistů. Ty trvají víceméně od založení parku, tedy dvacet let. Šumavští starostové ani nečekají, že by chystaný zákon o Šumavě dohady zklidnil. "Zákon je pod takovým tlakem různých skupin, že pochybuji, že vůbec něco vyřeší," odhadl starosta Modravy Antonín Schubert.