Zámek Brandlín

Zámek Brandlín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rozpadlý zámek Brandlín zachránili. Teď tam tiká skoro 100 hodin

  • 3
Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Červená Lhota... Tam všude už jste byli. Chcete však poznat novou památku s netradiční prohlídkovou trasou? Zajeďte na opravený zámek Brandlín u Tučap na Táborsku.

Vypadá jako úplně nový, ale ještě nedávno byl zámeček v Brandlíně na Táborsku zchátralý a rozpadlý. Po třech letech rekonstrukcí ho loni poprvé otevřeli pro návštěvníky. Majitel Petr Vojáček se památky ujal a dodnes pracuje na jeho zvelebení. Z ruiny se mu už teď povedlo udělat příjemný cíl turistických výletů.

„Moje rodina pochází z nedalekého Chýnova u Tábora a po dědečkovi jsem zdědil asi 130 zámeckých hodin. Byl jich plný dům. Hledali jsme nějaký objekt, do kterého by se daly dobře umístit, a pak jsem se dozvěděl, že je na prodej zámeček v Brandlíně,“ vysvětlil 57letý Vojáček.

Sbírka hodin se stala dominantou trasy a neustále se rozšiřuje o různé sběratelské kousky z aukcí. Některé jsou historické originály, jiné věrné kopie. Vystavených je tu přibližně 90 kusů.

„Začalo se renovovat v roce 2009 a loni jsme poprvé otevřeli pro veřejnost. Práce ale ještě nejsou rozhodně u konce, neustále tu něco upravujeme a vylepšujeme. Naštěstí není zámek kulturní památka, takže nemusíme složitě vyřizovat povolení,“ podotkl kastelán a správce Josef Přerost.

Zámek Brandlín

Prohlídky v létě
po-čt, ne:
11:00, 13:00 a 15:00
pá, so:
11:00, 13:00, 15:00 a 17:00
Vstupné zdarma.

Z historie: Brandlín byl původně statkem s tvrzí. Nejstarším známým držitelem byl Ješek z Brandlína, který zemřel roku 1362. V 16. století prošel renesanční přestavbou. Později byla tvrz přestavěna na zámek v barokním slohu. Poslední úpravy jsou z let 1934 a 1958.

Ve spodní části je středověká hospoda se třemi hodovními síněmi, ve kterých jsou vymalované erby šlechtických rodů spojených s Brandlínem.

O patro výš je Rytířský sál a Zlatý salónek, ve kterých je uložená rozsáhlá sbírka hodin a dalších starožitností včetně původních kamen. V další místnosti jsou trofeje současného majitele. Petr Vojáček je totiž jedním z nejlepších evropských automobilových závodníků do vrchu. Pokoj zaplněný od podlahy ke stropu vítěznými poháry představuje pouze zlomek jeho ocenění. K zámečku patří i velká zahrada a park, ve kterém se prohánějí srny a daňci.

Na zámku pořádají svatby

Na renovovaném zámku pořádají i svatby. Starosta oddává v Rytířském sále a dole v krčmě mohou mít novomanželé hostinu. „Už příští rok bychom chtěli nejen kvůli svatbám začít stavět u zámeckého parku penzion, aby zde mohli svatebčané přespat a nemuseli jezdit do Tábora,“ svěřil se s plány Vojáček.

Původně tvrz sloužila jako předsunutá obrana nedalekého hradu Choustník. Počátem 16. století tvrz přestavěli další majitelé, rod Olbramů Brandlínských ze Štěkře, na renesanční zámeček. Šlechtických rodů se zde vystřídalo ještě několik a zámek se dočkal dalších úprav do barokního stylu. Za první republiky patřil majiteli pražského ČKD.

Díky jeho manželce zámek ožil. Pořádala zde koncerty, plesy a divadelní představení. Po válce se využívaly prostory k různým účelům. Byla zde školka i kanceláře JZD, a tak se zničila velká část původních podlah.

Nakonec bylo v Brandlíně školicí středisko společnosti Brais. Když v roce 2005 zkrachovala, zůstal zámek opuštěný a chátral, než ho odkoupil současný majitel. Ten si teď v patře staví soukromé pokoje.

„Když to bude práce dovolovat, rád bych zde s rodinou trávil co možná nejvíc času,“ podotkl Vojáček. Na zámku někdy dělá i průvodce. Pro veřejnost je v červenci a srpnu otevřeno každý den od jedenácti hodin.