Brigádníky, kteří pracují v českobudějovickém kostele Svaté rodiny, jsou současní i bývalí studenti Biskupského gymnázia. Práce budou pokračovat do konce srpna. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pětice nadšenců opravuje kostel Svaté rodiny. Za oběd a dobrý pocit

  • 2
Dobrovolníci z Biskupského gymnázia se znovu pustili do oprav kostela Svaté rodiny. Připravují podklad pro topení. Z chrámu na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích zní sbíječky, muži v montérkách odtud vyvážejí kolečka se sutí.

"Někdy se za katedrou cítím stejně jako za kolečkem se sutí. Příležitostně se tu chystám pomáhat, je to vlastně úleva a změna. Obnovu kostela podporuji, jedná se o velmi záslužnou činnost," sděluje Karel Lippmann, učitel Biskupského gymnázia, jehož areál sousedí s kostelem Svaté rodiny.

Brigádníci právě odkrývají podlahu před oltářem, kam se nainstaluje podlahové topení. Skupinu tvoří současní i bývalí studenti Biskupského gymnázia, pracují tady za oběd a dobrý pocit.

"Rozhodl jsem se, že tu na začátku prázdnin pomůžu. Budu tady do pátku, vždycky od osmi až do večera. Začali jsme se sbíječkami, jde to dobře," vypráví Tomáš Zíka, který odmaturoval před třemi lety, při skládání dlaždic na hromady. V kostele byl poprvé v pondělí.

Opravy organizuje duchovní správce Biskupského gymnázia

Pracovníky do kostela sezval spirituál Biskupského gymnázia Josef Prokeš, který projekt obnovy kostela na jaře minulého roku spolu se studenty inicioval.

"V první fázi opravných prací jsme kostel vyklidili, propojili se školou, obnovili dveře a okna, místo lavic instalovali lehké přenosné designové židle. Teď přijde na řadu topení, obnova elektroinstalace a příprava osvětlení," vypráví Prokeš.

Spirituál školy se také zapojuje do oprav, které by podle něj měly skončit na konci srpna, další dobrovolníci s rukavicemi a montérkami jsou proto vítáni. Pokud vše půjde bez komplikací, v kostele se na začátku září sejdou na uvítacím ceremoniálu noví studenti Biskupského gymnázia.

Historie kostela Svaté rodiny

Novogotický chrám v Budějovicích z roku 1886 zkonfiskoval komunistický režim, který jej přeměnil ve sklad Státního archivu.

Loni se na Biskupském gymnáziu zrodil projekt vyklizení patrových regálů i stohů papíru a obnovy kostela k původnímu účelu.

Iniciátoři k revitalizaci pozvali ceněného architekta Josefa Pleskota, který stojí například za rekonstrukcí Vítkovických železáren. Kostel by podle jeho vize měl být neokázalý a ctící novogotickou minulost.

V pondělí pětice dobrovolníků odstartovala druhou část opravy kostela, v níž půjde hlavně o topení a elektřinu.

Prostor bude osvětlen a teplota uvnitř se bude v zimě pohybovat kolem 15 stupňů. Chrám však už během uplynulého školního roku platil za živé a architektonicky zajímavé místo, kde se setkávali studenti. Třeba na dobročinném koncertě nebo na mši.

"Atmosféru umocňuje skromný interiér, nejedná se o žádný monumentální prostor. Většina lidí to tu vnímá jako místo, kde se mohou v hektickém týdnu zastavit. Chodí sem samozřejmě i jenom nakouknout," říká Prokeš s tím, že své akce a přednášky tu plánuje i Jihočeská univerzita.

Peníze na novou tvář kostela putují ze sbírky, zatím lidé z Biskupského gymnázia vybrali 1,4 milionu korun. První část oprav je vyšla na 600 tisíc, ze zbývajících 800 tisíc zaplatí druhou část. Půl milionu jim ještě chybí.

Celkovou obnovu kostela vyčíslili na 3,5 milionu korun. Zájemci tak mohou chrám podpořit vkladem na účet nebo na imaginárním "zdoláním" některé ze světových hor.

"To je populární forma sbírky. Lidé symbolicky pokoří Kleť nebo Mount Everest, když darují tolik peněz, kolik metrů je daný vrchol vysoký," přibližuje Prokeš. Všechny formy podpory projektu i další informace najdou lidé na facebookové stránce Kostel pro Bigy.