Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemné v Českých Budějovicích roste. Nová cena je 68 korun za metr

  9:27aktualizováno  9:27
Přes 800 českobudějovických domácností může v následujících týdnech očekávat důležitý dopis. Nedočkají se ovšem dobré zprávy, ale oznámení, že se město rozhodlo zvýšit nájemné ve svých bytech. Za metr čtvereční zaplatí 68 korun, přitom TOP 09 prosazovala navýšení až na 72,50 koruny.
Nájemné v městských domech v Českých Budějovicích vzroste o tři procenta. (ilustrační snímek)

Nájemné v městských domech v Českých Budějovicích vzroste o tři procenta. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Útěchou může být skutečnost, že radní města nakonec schválili nárůst pouze o tři procenta. Pro byt o rozměrech 50 metrů čtverečních to bude znamenat sto korun za měsíc více.

Od 1. ledna totiž skončila regulace nájmů pro část městských bytů, což v Budějovicích využijí. Týkat se to bude přesně 825 domácností.

"Správa domů a bytů postupně do všech rozešle oznámení, případně rovnou i s návrhem dodatku nájemní smlouvy," upozornil náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).

Pokud dosud lidé platili 66,18 koruny za metr čtvereční, nově to bude 68 korun, tedy o přibližně 1,80 koruny více. Například radní za TOP 09 navrhovali navýšení až na 72,50 koruny, což by podle nich výrazně snížilo rozdíly mezi nájemci těchto bytů a nájemci, kde radnice nájemné standardně soutěží.

Město má v současné době více než 1 800 bytů, které rozděluje do čtyř skupin. Kromě těch doposud regulovaných to jsou ještě byty s tržním nájemným, které se klasicky soutěží. Pak se jedná o startovací byty, na něž se 20 let vztahují podmínky dotace a není u nich zatím možné zvyšovat nájem, lidé v nich platí 60 korun za metr.

Poslední skupinou jsou byty v domovech s pečovatelskou službou, pro invalidní osoby a především starobní důchodce, kteří jsou ještě relativně soběstační, ale potřebují některé pečovatelské služby. Tady sice byla možnost částku zvýšit, ale rada se rozhodla, že i nadále zůstane 42,50 koruny za metr čtvereční.

Zajímavá je situace u bytů v centru nebo na Lannově třídě, kde je tržní, respektive komerční nájemné. "Zatímco malý byt se podaří vysoutěžit třeba za 120 korun za metr, u velké půdní vestavby pak přijde nabídka 40 korun za metr," uvedl Joch.

Dluhy na nájemném vloni vzrostly na 12 milionů korun

Otázkou je, kolik z 825 domácností bude se zvýšením ceny o zmíněná tři procenta souhlasit. Pokud však na návrh správy domů nepřistoupí, hrozí soudní spory, které budou v případě prohry znamenat mnohem větší výlohy, než je zdražení zhruba o výši inflace.

Různých sporů pak město, respektive Správa domů a bytů, vede především s neplatiči. Náměstek Joch potvrdil, že vloni vzrostly dluhy na nájemném už na 12 milionů korun. "Ročně ta částka naroste asi o milion korun," doplnil. Například v roce 2007 to bylo osm milionů.

Správa přitom postupuje poměrně razantně. Noví obyvatelé bytu musí skládat zálohu ve výši tříměsíčního nájmu. Když pak přestanou platit, lze sumu použít jako rezervu, pak už samozřejmě následuje výpověď.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz