V dávných dobách, kdy zde nalezené stromy rostly, byla krajina kolem Mydlovar...

V dávných dobách, kdy zde nalezené stromy rostly, byla krajina kolem Mydlovar na Českobudějovicku bažinatá jako třeba na dnešní Floridě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Geolog objevil stromy, které vyrostly před 15 miliony let

  • 19
Na první pohled leželo nedaleko Mydlovar na Budějovicku obyčejné dřevo, které tam někdo nechal. Když ale šel okolo geolog Jihočeského muzea Petr Rajlich, okamžitě poznal, že se jedná o něco unikátního. Žádné obyčejné klády, ale velmi zachovalé 15 milionů let staré kmeny třetihorních stromů.

"Nacházíme se v lokalitě takzvaného Mydlovarského souvrství. V srpnu loňského roku jsme tu objevili kmen, který jsme poslali odborníkům do Švýcarska. Ti se vzhledem k velmi dobré dochovanosti dřeva domnívali, že se jedná o období čtvrtohor. Když jsme jim vysvětlili, že tato lokalita je minimálně 15 milionů let stará, byli překvapeni," popsal geolog Rajlich.

V dávných dobách, kdy zde nalezené stromy rostly, byla krajina kolem Mydlovar na Českobudějovicku bažinatá jako třeba na dnešní Floridě. Les, který zde rostl, postupně popadal a byl pohřben dalšími vrstvami.

"Je to ojedinělý nález. Takto zachovalé dřevo v takovém rozsahu se nachází velmi výjimečně. Důvodem dobrého stavu jsou jíly, které sluj se dřevem obklopují. Ty to zakonzervovaly," podotkl Rajlich.

Stromy jsou sice zmáčklé kvůli váze několika metrů horniny, která se na nich miliony let kupila, přesto jsou na nich patrné letokruhy.

Vědci zatím nevědí, o jaký druh dřeva se jedná ani jak přesně staré je. Vše určí až detailní rozbor.

"To, že stromy leží na sobě napříč, ukazuje, že se pravděpodobně nejednalo o nějakou katastrofální událost typu vichřice, ale že spíš postupně uhnívaly a stářím padaly do bažiny," vysvětlil Jiří Šindelář z občanského sdružení Naše historie, které se na vyzdvihnutí nálezu podílelo.

Samotné vyjmutí ze země se uskutečnilo poměrně rychle, protože dřevo, které díky konzervaci není zkamenělé, podléhá rychle zkáze.

Největší části stromů skončí v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, další dostanou i jiná muzea v kraji.

"Za rok bychom měli tyto exponáty představit veřejnosti v nové mineralogické expozici. Nic podobného žádné muzeum na jihu Čech ve svých sbírkách nemá," avizoval ředitel Jihočeského muzea Pavel Šafr.