Spor o nefunkční osvětlení na náměstí v Táboře může skončit u soudu

  9:12aktualizováno  9:12
V Táboře stále nefunguje osvětlení na náměstí T. G. Masaryka za 1,7 milionu korun. Po opravách se vždy porouchalo. Město si najalo právníka, jenž má celou věc řešit se zástupci firmy, která dílo dodala. Podle ní je ale chyba ve vadné úpravě náměstí.

Na náměstí T.G.M. v Táboře mají mezi betony svítit LED světla. Od rekonstrukce uplynuly roky a dodnes je plocha tmavá. | foto: David Peltán, MAFRA

Když si před několika dny v Táboře připomínali sto let od založení Československa, něco tomu chybělo. Slavnostní osvětlení na náměstí T. G. Masaryka nefungovalo.

Problémy tam s ním mají dlouhodobě, ale v tento významný den to bylo hodně symbolické. Vedení města se mnohokrát dohadovalo se zástupci firmy, která zařízení před čtyřmi lety dodávala, ale komplikace přetrvávají.

Zástupcům úřadu tak došla trpělivost a radní ještě ve starém složení schválili, že celou věc předají advokátovi, který by měl za Tábor spor řešit mimosoudně, nebo případně i u soudu.

„Asi rok vše fungovalo. Pak osvětlení svítilo špatně a nakonec se to dostalo do fáze, že vůbec. Když to opravili, chvíli to šlo, ale problémy se vrátily,“ konstatoval radní a bývalý starosta Jiří Fišer.

Dohoda a náprava už podle něj v tuto chvíli nejsou možné. „Dokonce spíš počítám s tím, že vše skončí až u soudu,“ doplnil Fišer.

Za osvětlení zaplatilo město přes 1,7 milionu korun s daní s tím, že záruka na dílo byla na dva roky ode dne předání stavby. Součástí uzavřené smlouvy byla také dvakrát ročně servisní zkouška a minimálně po dobu záruky prohlídky zařízení.

Zakázku před čtyřmi roky získala společnost Blauwe Tulp. Ta se brání s tím, že vše provedla bez vad.

„Příčina nefunkčnosti spočívá ve vadné úpravě náměstí. Problémem je špatně provedené nivelování povrchu betonu náměstí, takže se světla stala korytem pro vodu, dále špatné svaření osazovacích profilů, které umožňují proniknutí vody zespodu. Nekvalitní provedení spádování betonu povrchu náměstí způsobuje problémy s vodou a narušování spojů mezi světly,“ vysvětlil Radovan Přikryl z firmy Blauwe Tulp.

Dále upozornil, že na základě reklamací města zhotovitel dílo dvakrát zkontroloval a kompletně vyměnil instalovaná světla. Závadu se však vždy podařilo odstranit pouze na krátkou dobu.

„Nefunkčnost je způsobena stále stejnou skutečností, a to zatékáním vody pod LED světla, což dílo poškozuje. Zatékání je velmi intenzivní, kdy do nerezových profilů pro uložení světel stéká voda i z okolních ploch,“ řekl Přikryl.

Opakovaná výměna světel bez opravy osazovacích profilů tak podle něj nemá smysl. Společnost proto město opakovaně žádala o tuto nápravu, ke které však nedošlo.

Chvíli to po jednání mezi oběma stranami vypadalo, že bude vše směřovat k vypracování znaleckého posudku, který by přesně určil příčinu poruch, a tím i rozhodl o míře zavinění. Město však nakonec odstoupilo od smlouvy. „I nadále ale máme zájem na smírném řešení sporu,“ doplnil Přikryl.

Vybetonovaná plocha bez duše

Jak vše nakonec dopadne, se ukáže spíše až za několik měsíců. Do té doby tak bude náměstí T. G. Masaryka nadále bez slavnostního osvětlení. Prostor před střední zemědělskou školou prošel celkovou rekonstrukcí za více než 20 milionů korun v roce 2014.

Na novou podobu se sneslo od obyvatel hodně kritiky. Vadilo jim především to, že původní zeleň, květiny i stromy vystřídal betonový povrch.

„Dnes je trend a snaha do města zeleň spíše přidávat, tady to bylo naopak, což je, myslím, škoda,“ sdělil jeden z obyvatel Filip Hauptmann. Na park s lehátky si nicméně časem někteří přece jen zvykli, jiní ho stále vnímají jen jako vybetonovanou plochu bez duše.

Autor:

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Tři zájemci o dostavbu dálnice D4 mají smůlu, ministerstvo je vyloučilo

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Do druhého kola výběrového řízení na dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem vybralo ministerstvo...

Na sídlišti Máj se porvalo nejméně deset lidí, agresory odvezla policie

Policisté po rvačce v herně v pražské Koněvově ulici zadrželi celkem sedm osob...

Alkohol, zmatek a několik lehce zraněných. Tak to v sobotu vypadalo v jednom z podniků na českobudějovickém sídlišti...

Jihočeský Ikaros létal v 18. století s křídly na trhy do Vodňan

Vít Fučík na ilustraci A. Hermana v knize Z dějin naší vzduchoplavby od Václava...

Průkopník české aviatiky Vít Fučík údajně létal v 18. století v unikátním postroji. Pomáhaly mu měchy naplněné...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič se řítil po D3 dvoustovkou, nadýchal dvě a půl promile

Opilý řidič se řítil dvoustovkou po dálnici D3 u Tábora

Rychlostí vyšší než 200 kilometrů za hodinu se proháněl řidič po dálnici D3 na Táborsku. Policisté ho několik kilometrů...

Mighty Sounds odhaluje hvězdy, do Tábora zamíří Dog Eat Dog i Total Chaos

Táborské letiště Čápův dvůr obsadil od pátku do neděle festival Mighty Sounds....

Streetpunková parta z New Yorku, crossoverová legenda z New Jersey, punková úderka z Kalifornie nebo bosenská kapela...

Vědci v Letech našli boty i šperky vězňů, hromadné hroby Romů zatím ne

Památník v Letech je na místě přesně dvacet let.

Muzeum romské kultury provedlo archeologický výzkum v místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku....

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz