O počítače se zajímá jen krátce, i tak se dostala na IT kemp do Řecka

  17:23aktualizováno  17:23
Šestnáctiletá Natálie Kurážová, studentka českobudějovického Gymnázia Česká, byla jednou ze dvanácti dívek z Česka, která se probojovala na týdenní kemp v Řecku věnovaný umělé inteligenci.

Na kempu v Řecku si Natálie Kurážová zkusila i programovat mikropočítač micro:bit. Prohlédla si i památky. | foto: David Peltán, MAFRA

Když se Natálie Kurážová dověděla, že získala místo v letním kempu o umělé inteligenci v Řecku, zpočátku tomu nemohla uvěřit. O týdenní akci, kterou v závěru prázdnin pořádala v Aténách firma Microsoft pro dívky se zájmem o STEM, tedy Science, Technology, Engineering, Mathematics, stálo přes 600 uchazeček.

Přitom místo bylo jen pro 150 zájemkyň ze střední a východní Evropy. A protože se celý program odehrával v angličtině, dívky musely spolu s přihláškou poslat i motivační video namluvené anglicky.

„Pro mě byl velký úspěch už to, že jsem vůbec dokázala natočit video v angličtině, protože si v ní osobně nevěřím. Ale rozhodla jsem se, že to udělám, a vyšlo to,“ říká šestnáctiletá Natálie Kurážová z Dřítně na Českobudějovicku.

Se světem počítačů přitom jako studentka tehdy prvního ročníku budějovického gymnázia Česká moc zkušeností neměla. Hodiny informatiky na střední škole v podání učitele Miroslava Kotlase ji ale začaly bavit podobně jako oblíbená chemie.

Ostatně učitel všechny studenty na akci upozornil, přihlášku však poslala jen Natálie. A uspěla jako jedna ze dvanácti účastnic z Česka.

„Účelem kempu bylo ukázat, že v IT nemusí být jen kluci, ale mohou se tam uplatnit i dívky. A že celá ta oblast není jen programování a sezení u počítače, ale má i plno dalších odvětví. Že se umělá inteligence promítá třeba i v domácnostech nebo ve zdravotnictví. Konkrétně, že třeba nevidomým mohou pomoci ‚vidět‘ okolí chytré brýle,“ popisuje studentka.

Program v Aténách byl nabitý přednáškami a workshopy, na nichž dívky například programovaly mikropočítač micro:bit nebo Lego Mindstorms. Dostaly ale i čas na prohlídku proslulých antických památek hlavního města Řecka.

„V kempu jsem poznala řadu zajímavých lidí a zkusila si spoustu nových věcí. A ukázalo se, že ani s angličtinou nebyl problém,“ libuje si Natálie Kurážová, která teď víc sleduje novinky v IT na internetu.

O své zkušenosti se už podělila se žáky své bývalé základní školy. Spolu se svým učitelem informatiky pro ně připravila dvouhodinový workshop o umělé inteligenci.

„Programátorkou nebude, cestu si teprve hledá. Ale když to vezmu, že před rokem měla Natálie o počítače velmi malý zájem, z kempu se vrátila strašně nabuzená, plná nápadů, co by se dalo dělat. A u ní to byla ohromná proměna,“ srovnává Kotlas, který se kempu v Aténách také zúčastnil.

Zkušený učitel informatiky zjistil, že najít ve třídě studentku se zápalem pro informatiku je problém. „Pro mě je největším odrazem podívat se do výběrového semináře, kde máme dívek obvykle málo. Pamatuji ročníky, kdy tam nebyla žádná,“ dodává.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Tři zájemci o dostavbu dálnice D4 mají smůlu, ministerstvo je vyloučilo

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Do druhého kola výběrového řízení na dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem vybralo ministerstvo...

Další z rubriky

Poražení chtějí zrušit volby ve Strakonicích, vítěz prý blokoval plakáty

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat žalobu na komunální volby ve Strakonicích. Podle spisu se volební...

Primátorem Budějovic je opět Svoboda. Prioritou zůstává doprava, řekl

Primátorem Českých Budějovic byl zvolen Jiří Svoboda (ANO).

Primátorem Českých Budějovic bude i nadále Jiří Svoboda z hnutí ANO. Rozhodli o tom zastupitelé. Dostal 32 hlasů ze 45,...

Dřív jsme měli radost z každé nové vysílačky i obleku, líčí oceněný hasič

Ladislav Šenkýř převzal Křišťálovou růži za celoživotní působení u...

Dvaaosmdesátiletý Ladislav Šenkýř prožil mezi hasiči v Jindřichově Hradci 38 let. Začínal u dobrovolníků, později se...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz