Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná boj o národní park. Poslanci dostanou zákon o Šumavě

  9:19aktualizováno  9:19
Pro jedny spása, pro druhé pohroma. Tak rozděluje nový návrh zákona o Šumavě národní park. V úterý jde první zákon, který má upravit rozlohu jednotlivých zón a určit péči o lesy na další desítky let, do Poslanecké sněmovny. Boj o to, jestli je vládní návrh tím pravým pro Šumavu, se rozhořel naplno.

Podle návrhu zákona o Šumavě by kaňon řeky Křemelné patřil do I. zóny, ale v této lokalitě by bylo možné zasahovat proti kůrovci. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jedno je jisté. Na zákon čeká národní park 22 let. Je proto potřeba, aby jasně určil, jak velké budou první bezzásahové zóny, kde se smí kácet kůrovcem napadené stromy a kam mohou vstupovat turisté.

Zóny v parku

Současnost
1. zóna - 13 procent
2. zóna - 82 procent
3. zóna - 5 procent

Zákon o Šumavě
1. zóna - 26 procent
2. zóna - 69 procent
3. zóna - 5 procent

Výhled za 45 let
1. zóna - 35 procent
2. zóna - 60 procent
3. zóna - 5 procent

Návrh ministra životního prostředí Tomáše Chalupy to určuje jasně: první nejcennější zóna parku bude dvakrát tak velká než nyní. Z 68 tisíc hektarů rozlohy parku zabere I. zóna 18 tisíc hektarů. Postupně po 15 letech se budou nejcennější zóny rozšiřovat až na 35 procent rozlohy.

"Zatímco nyní zabírá první zóna 13 procent a má 135 ostrůvků, nově bude mít 35 ostrovů a 26 procent rozlohy. To je nejvíce v historii. Rozloha parku zůstává stejná, žádným developerům se neotvíráme," obhajuje návrh zákona jeho spoluautor a ředitel parku Jiří Mánek.

Z těchto 26 procent bude 22 procent bezzásahových, kde člověk nebude přírodě nijak pomáhat. Kůrovec se tam už přemnožit nemůže, protože většinu ploch už sežral a mladé smrky nenapadá.

Do zbylých čtyř procent patří třeba okolí Křemelné a Vydry, což jsou zaříznutá údolí řek, kde bude na zvážení správy parku, zda napadené stromy pokácí, oloupe, či nechá stát. Do této kategorie patří i lesy Radvanovického hřbetu nebo části Kvildských a Hornokvildských slatí či prales na Smrčině.

Hnutí DUHA ale zákon ostře torpéduje. Tvrdí o něm, že rozhodně není kompromisem a ministr do něj nepromítl žádné připomínky ekologických aktivistů a vědců. "I přes písemné urgence je ministr zcela ignoroval. Návrh vpouští do chráněného území stavební firmy, protože ochrana přírody v národním parku už nebude mít přednost před developerskými projekty," říká ekologický aktivista Jaromír Bláha.

Jedním z příkladů, na kterém aktivisté demonstrují snahu o velké investice v parku, je stavba lanovky na Hraničník u Nové Pece. Ta by měla přepravovat lyžaře do rakouského střediska Hochficht. V horní části kopce je dnes první zóna s unikátní přírodou a staletými stromy, jak přiznává sám ředitel parku.

Zákon tam ale z první zóny udělá třetí. Aktivisté dokonce tvrdí, že pod lanovkou vznikne sjezdovka, v oficiálních plánech ale o ní řeč není. "Kvůli projektu mají být vykáceny vzácné horské lesy v místech, kde žijí chránění rysi a hnízdí tetřevi," doplňuje Bláha.

Zatímco v první zóně parku je striktně stavění budov zakázáno, ve třetí by to pro investory mohlo být snazší. "Předcházet tomu ale musí změna územních plánů a převedení pozemků na stavební parcely. I já si nemyslím, že lanovka je nejšťastnější řešení, ale zase by do oblasti, kde je velká nezaměstnanost, přivedla další turisty a oživila turistický ruch," říká Mánek.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Budějovické centrum Piano má opět zpoždění. Otevření se odkládá

Administrativní centrum Piano vzniká u křižovatky Mánesovy a Lidické ulice v...

Na administrativní budově na rohu Mánesovy a Lidické ulice v Českých Budějovicích se stále pracuje. Hotová měla být v...

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladíkovi z Prachatic hrozí za týrání psa až tři roky ve vězení

Ilustrační snímek

Policie zveřejnila další informace k napadení psa, kterého se dopustil 24letý muž. V současné době se čeká na výsledky...

Najdete na iDNES.cz