Jez pod hradem Rožmberk je na seznamu nebezpečných jezů na Vltavě. V pondělí

Jez pod hradem Rožmberk je na seznamu nebezpečných jezů na Vltavě. V pondělí byla hladina stále tak vysoká, že voda tekla i přes přilehlou silnici. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nejnebezpečnější jez má Lužnice, nejvíce opilců sjíždí Vltavu

  • 6
Hazardní plavba po rozbouřené Vltavě, za kterou v pátek zaplatili na jezu v Herbertově životem dva z pěti opilých vodáků, přináší na prahu letní sezony otázky, jestli jsou oblíbené jihočeské řeky bezpečné. Největší potíže působí vodákům jezy na Lužnici.

Jez Pilař na Lužnici u obce Majdalena na Jindřichohradecku si sjedete v životě jenom jednou, říkají s černým humorem znalci. Mezi nebezpečnými jezy je suverénně na prvním místě. Už se na něm utopilo 40 lidí.

Při plavbě po romantické Lužnici čeká vodáky kromě Pilaře dalších 11 jezů, které jsou na seznamu nebezpečných. Z tohoto pohledu drží Lužnice na jihu Čech neslavný primát. Mnohem lépe je na tom jihočeský úsek Otavy, kde si musí dát posádky lodí pozor jen na tři jezy. Vůbec nejlépe pak vypadá Vltava, na níž by měli vodáci zpozornět jen v Rožmberku.

Jenže ve skutečnosti je to s bezpečností vodáků na jihu Čech jinak. Nejvíc práce s vodními turisty mají záchranáři na Vltavě, zatímco k Lužnici a Otavě vyjíždějí jen ojediněle. Na vině přitom nejsou většinou jezy, ale nadměrné pití alkoholu.

V pátek bojovali záchranáři o životy opilých vodáků, kteří se převrhli s raftem na Vltavě. Dva z nich utonuli.

"Nejčastěji musíme vyjíždět k Vltavě na trase od Vyššího Brodu dolů, protože ji sjíždí nejvíc opilců na metr čtvereční v republice. Na Vltavě jsou schopni utopit se kdekoli, nejen na jezu. Jsou tak ožralí, že vypadávají z lodí," rozčiluje se ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Obávaný Pilař je nebezpečný hlavně na jaře při zvýšeném průtoku, v létě přes něj většinou voda neteče. "Občas zasahujeme na jezech nad Veselím nebo pod Táborem na rozvalených jezech Papírna a u Kvěchova mlýna, ale to bývají spíš nešťastné náhody," podotkl šéf záchranářů.

Nebezpečné jezy

Lužnice (říční kilometr)
126,7 Suchdol n. L. - Tušť
116,8 Pilař v Majdaleně
108,8 Rozvodí u Majdaleny
90,5 Tájek v Lužnici
85,4 v obci Klec
81,2 U Nohavů ve Vlkově
74,8 ve Veselí nad Lužnicí
69,3 v Dráchově
67,2 Čejnov v Čerazi
45,7 Soukeník Planá n. L.
39 Lázně Čelkovice
7,1 Nuzice

Vltava
308,5 v Rožmberku

Otava
65,3 v Horním Poříčí
54,8 Pětikolský ve Strakonicích
53,9 Na Křemelce ve Strakonicích

zdroj: nebezpecnejezy.cz

Protože Lužnice nemá jako Vltava jistotu stálého přítoku z přehrady, trpívá v létě nedostatkem vody. "Tady nejsou jezy, které se dají sjíždět. Z devadesáti procent přes ně vodáci lodě přenášejí po břehu," řekl majitel půjčovny lodí Tramp Karel Hloušek ze Suchdola nad Lužnicí.

Při současných povodních však podle něho žádná z půjčoven vodáky neobslouží. "Lodě sice patří na vodu, ale na prvním místě je bezpečnost. Řeka je rozlitá do luk, nevíte, kde je koryto a jaké nebezpečí může číhat pod kalnou hladinou," krčí rameny Hloušek.

Když na řekách platí 2. nebo 3. povodňový stupeň, vodáci na ně nesmí. Ty stále platí na některých úsecích na Vltavě a Lužnici. Kdo by se na řeku přesto vydal, hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Otava se již vrátila do normálu.

Kvůli záplavám se zpozdí i práce na rekonstrukci jezů na Vltavě a Otavě. Při každé modernizaci umělých splavů Povodí Vltavy počítá také s rybími přechody a hladkým průjezdem lodí. Kromě toho začalo jezy označovat, loni dostalo cedulky 21 splavů a letos je na řadě dalších 10.

"Do obnovy jezů v jižních Čechách už jsme investovali desítky milionů korun," popsal ředitel hornovltavského závodu Povodí Vltavy Zdeněk Zídek.