Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pilot cessny na Strakonicku havaroval poté, co se natáčel na mobil

  15:04aktualizováno  15:04
Jen pár minut předtím, než se 20. dubna na pole za Chrášťovicemi na Strakonicku zřítilo letadlo Cessna 150, natáčel jeho pilot sám sebe a lidi v obci na mobilní telefon. Poslední okamžiky pětadvacetiletého pilota se podařilo rekonstruovat odborníkům z Ústavu pro odborné zjišťování leteckých nehod.

Cessna 150 se zřítila do pole u obce Chrášťovice na Strakonicku. | foto: Policie ČR

Havárie se stala v době, kdy pilot prováděl dvouhodinový samostatný navigační let podle výcvikové osnovy. Po příletu k obci nad ní začal kroužit.

„Průběh letu byl odvozen z výpovědí svědků z obce poblíž místa nehody, ze záznamu radarových dat a také z videozáznamu, který na svůj mobilní telefon pořídil sám pilot,“ konstatovala vyšetřovací komise pod vedením Lubomíra Stříhavky (o nehodě zde).

Fotogalerie

Videozáznam z mobilu pilota byl dlouhý 47 vteřin. Vyplývá z něj, že mladík zřejmě řídil letadlo jen jednou rukou, kroužil nad obcí a střídavě natáčel dění v obci pod sebou a sám sebe v kabině pilota.

„Ze záznamu byly separované jednotlivé snímky. Z nich byly odečteny hodnoty zobrazované na některých přístrojích, polohy řídicích a ovládacích prvků. Záběrem z kabiny na domy pod letounem byly zobrazeny předměty, které se nacházely v okolí domů a podle velikosti předmětů byla odhadnuta výška letu nad obcí. Ze záběrů bylo také možné určit manévry prováděné nad obcí,“ popisuje komise ve svých závěrech.

Podle svědků letoun při odletu z obce rychle stoupal, načež přešel do prudkého klesání, po němž lidé zaslechli velkou ránu. Pilot, který do té doby při výcviku nalétal více než 43 hodin, utrpěl mnohočetná zranění, kterým podlehl ještě před příjezdem záchranné služby.

Jako příčinu nehody komise označila ztrátu kontroly nad řízením letounu, na němž neshledali odborníci žádné technické závady. Pilot byl však špatně připoután, neměl správně zvolený mód odpovídače a nevěnoval se dostatečně pilotování. Mělo to za následek prudký pád k zemi ve vývrtce a náraz z téměř kolmé polohy.

Komise také konstatovala, že pilot byl opakovaně pověřen k vykonání samostatných letů v rozporu s podmínkami pro lety ve vzdušném prostoru České republiky podle zákon o elektronických komunikacích a doporučila provedení auditu u výcvikové organizace, v níž se pilot učil létat.

Na Strakonicku spadlo malé letadlo:

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Najdete na iDNES.cz