Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aung Shine Oo, AP

Největší rybářský slovník v Česku tvořili akademici deset let

  • 6
Je v česko-anglické a anglickočeské verzi a v každé mutaci obsahuje 7 300 hesel z rybářského odborného názvosloví, pokrývá oblast produkce, genetiky i zpracování ryb. Největší rybářský slovník, který byl dosud v Česku sestaven, zpracoval kolektiv autorů Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity.

„Na slovníku jsme s kolegy, především s Martinem Flajšhansem, pracovali s přestávkami přibližně deset let. Nejdříve jsme jej zpracovávali v rámci jednoho projektu. Po jeho skončení jsme se rozhodli v práci pokračovat, protože rybářství se dynamicky rozvíjí a vznikají stále nové výrazy. Po letech práce se nám jej podařilo dovést do dnešní podoby,“ popsal hlavní autor slovníku František Vácha z katedry kvality zemědělských produktů zemědělské fakulty.

Slovník je ve formě kompaktního disku. „Předběžně jsme jednali také o jeho knižním vydání, ale podle vydavatelů by jeho vydání bylo nerentabilní s ohledem na to, že jde o úzce zaměřený slovník pro odborníky, studenty a rybáře,“ řekl Vácha.

Katedra proto zvažuje, že ho zveřejní na stránkách zemědělské fakulty, aby byl volně dostupný všem zájemcům.

Nový rybářský slovník se snaží zmapovat oblast komplexně. Jednotlivé výrazy zahrnují problematiku akvakultury, zpracovatelských postupů, oblast genetiky, produkce, zpracování a šlechtění ryb a také názvy ryb.

„Nejvíc nás potrápily výrazy spojené se vstupem do Evropské unie. Při přejímání legislativy EU do českého právního systému se dělaly překlady a tam jsme zjistili, že nám chybí řada hesel. Oříšek byl také s novými jídly - například výrobky s mikrovlnným ohřevem nebo separovaná masa,“ popsal Vácha.