Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší show na jihu Čech chystají na Nový rok v Protivíně

  14:41aktualizováno  14:41
Až na stovky tisíc korun vyjdou některé novoroční ohňostroje v jihočeských městech. Největší účast se tradičně čeká v Protivíně.

Loňský ohňostroj v Protivíně. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Do Protivína lidé jezdí na nejdražší ohňostroj. Město přitom za večerní program nedá ani korunu z vlastního rozpočtu, více než půlmilionové náklady zaplatí sponzoři. Tento rok jich bude víc než čtyřicet. Show město pořádá od roku 2004.

Výběr novoročních ohňostrojů na jihu Čech

Dačice 17:00
Jindřichův Hradec 17:00
Milevsko 17:00
Nová Bystřice 18:00
Planá nad Lužnicí 18:00
Protivín 18:00
Soběslav 18:00
Strakonice 18:00
Suchdol nad Lužnicí 17:00
Třeboň 18:00
Vimperk 18:00

„Letos bude tématem láska. Chceme, aby lidé zapomněli na všechny starosti a byli v novém roce šťastni. V tomto duchu bude i moje závěrečné překvapení po skončení ohňostroje. Bude to velmi emotivní,“ slibuje starosta Jaromír Hlaváč.

V roce 2016 se na protivínský ohňostroj přijelo podívat bezmála dvacet tisíc lidí. Podobný nápor čeká téměř pětitisícové město i nyní.

„Jsme benevolentní. Návštěvníci mohou parkovat klidně na chodníku, bohužel, žádnou odstavnou plochu pro auta nemáme. Doporučuji, aby sem jeli už odpoledne, jinak se sem nedostanou,“ upozornil Hlaváč.

Program na prvního ledna začíná ve 13 hodin prohlídkami expozic Památníku města Protivín a od 16 hodin budou na náměstí koncerty. Vystoupí Abba World Revival i žesťové trio Musica Pisecensis Písek.

V 18 hodin začne největší jihočeská světelná show doprovázená skladbou Titanium/Pavene v podání Piano Guys a symfonickou verzí písně Storm od Balázse Havasiho.

Takoví jsme byli v roce 2016

Většinu jihočeských měst a obcí novoroční akce s ohňostrojem nepřijdou na více než pár desítek tisíc korun. Větší města se však do večerního programu prvního ledna nepouští. Například České Budějovice o organizaci ohňostroje ani neuvažují.

„Rozhodli jsme se spíše prodloužit kulturní program mezi vánočními svátky. V pátek 30. prosince bude na náměstí Přemysla Otakara II. připraveno zábavné odpoledne a podvečer,“ informoval náměstek primátora Jaromír Talíř. Na náměstí se představí den před silvestrem od půl šesté večer divadlo pro děti nebo muzikál Cyrano.

Novoroční program v některých městech využívají i pro rekapitulaci uplynulých dvanácti měsíců. Nejen přípitek či proslov starosty, ale i bilancování je součástí setkávání.

První neděli v roce se podívají od 17. hodiny Jindřichohradečtí na film Takoví jsme byli v roce 2016, rekapitulaci připravila pro obyvatele městská televize. Až poté následuje odpálení ohňostroje z městské věže.

Podobné ohlédnutí plánují i v Dačicích. Akci tohoto typu pořádají potřetí. „Chceme pustit lidem sestřih toho, co se za rok v Dačicích událo, například různé kulturní akce. Kdykoliv se něco koná, přijde hodně lidí, protože se tu všichni dobře známe,“ zmínil starosta Karel Macků.

Půlhodinový ohňostroj vyjde Dačice na 25 tisíc korun. Akce začíná na Palackého náměstí v 17 hodin vystoupením žáků základní umělecké školy, přípitkem se starostou a zakončí jej ohňostroj.

Sedmiminutovou smršť světel a efektů na obloze i s hudebním podkresem si užijí lidé ve Vimperku, kteří se sejdou na parkovišti před budovou gymnázia v 18 hodin.

„Místo jsme vybrali z důvodu lepšího výhledu na zámek, odkud je ohňostroj odpalován,“ vysvětlila starostka Jaroslava Martanová. Všichni, kteří se přijdou poveselit, by měli dostat poprvé přípitek zdarma.

Nový rok ve Strakonicích pokřtí tradičně také otužilci jako předvoj ohňostroje. Odvážlivci z plaveckého oddílu naskáčou do Otavy na Nový rok v 16 hodin za hudebního doprovodu kapely Štreka.

Ohňostroj bude odpálen po proslovu starosty ze třetího hradního nádvoří a z věže Rumpál. „Vzhledem k tomu, že jím odstartují oslavy 650 let od založení města, očekává se účast několika tisícovek návštěvníků,“ uvedla mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková.

Ohňostroj přijde na 150 tisíc korun, z toho 50 tisíc zaplatí sponzor. Patnáctiminutovou podívanou na obloze doprovodí skladba s názvem Strakonická, kterou speciálně pro tuto příležitost složil lídr skupiny Parkán Ivan Trojan.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Najdete na iDNES.cz