Zeleně jsou označené předměty, které někdo vrátil do Legiovlaku. Plaketu s...

Zeleně jsou označené předměty, které někdo vrátil do Legiovlaku. Plaketu s podobiznou plukovníka Švece si nechal. | foto: archiv Československé obce legionářské

Část věcí ukradených z Legiovlaku se vrátila. Kdosi je přinesl v balíčku

  • 5
Ve středu 23. září zmizely z Legiovlaku, který stál na budějovickém nádraží, ručně vyráběné šperky z mincí a střel. Pro organizátory výstavy to byla velká rána, protože takové věci nelze nahradit. O to překvapenější byli, když jim většinu předmětů někdo o čtyři dny později vrátil.

Neznámí zloději 23. září využili toho, že jsou průvodci zaměstnáni výkladem pro školní exkurze, a vypáčili jednu z vitrín. Z ní si odnesli osobní památky po československých legionářích. (více čtěte zde)

„Je smutné, když se lidem po celé republice snažíte přinést něco ze zapomenuté historie našich hrdinů a vaši práci někdo takhle sprostě sabotuje,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

V neděli 27. září čekalo na legionáře další překvapení, tentokrát o něco příjemnější. „Kolem jedné hodiny po poledni si kluci z posádky všimli, že někdo v prodejním voze Legiovlaku zapomněl balíček. Když ho otevřeli, zjistili, že v něm je většina z ukradených artefaktů,“ říká Charfreitag.

Z devíti ukradených předmětů se vrátily přívěsky a náramky z rublů a kopějek, nevrátila se pouze plaketa s podobiznou plukovníka Švece. „Díky médiím se možná v někom pohnulo svědomí a část lupu přinesl,“ konstatoval Charfreitag.

Policie krádež stále vyšetřuje pro trestný čin krádeže spáchané vloupáním, celková škoda, ale už není tak veliká. Původně byla vyčíslená na 11 tisíc korun.

„Už po první krádeži, která se nám stala v Praze, jsme se rozhodli zapojit elektronické zabezpečení a další prvky, které podobným incidentům zabrání. Pachatel bohužel využil mezidobí, kdy probíhal nákup a instalace zařízení,“ říká Charfreitag a dodal, že v Praze ukradená vyznamenání se stále nenašla.

Legiovlak byl v Českých Budějovicích vystavený do 28. září. Nyní je k vidění v Jihlavě. Od května, kdy se vydal na svou pouť, ho už navštívilo přes 55 tisíc zájemců.