Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice v Českém Krumlově postaví novou porodnici a polikliniku

  11:35aktualizováno  11:35
Nejvýznamnější investici za poslední roky chystá českokrumlovská nemocnice. Za 130 milionů korun vybuduje moderní pavilon, kde bude dětské i gynekologické oddělení a porodnice, a polikliniku.

Mezi internou a chirurgií českokrumlovské nemocnice je modře nakreslená nová poliklinika. Na chirurgii navazuje modrý pavilon nové porodnice a dětského oddělení. | foto: Vizualizace: Nemocnice ČK

Vedení nemocnice už na práce rozdělené do dvou budov dokončuje kompletní projektovou dokumentaci. Pokud vše půjde hladce, lékaři i pacienti se přestěhují do nového za dva roky.

V třípatrové budově za 130 milionů korun získá zázemí také řada ambulancí, lékárna a další nemocniční provozy. Největší stavební investice nemocnice posledních let by měla být zahájena do podzimu příštího roku.

„Koncem ledna, nejpozději v polovině února, bychom měli dostat stavební povolení. Pokud vše půjde podle předpokladů, mohli bychom začít stavět příští rok v srpnu, či září,“ uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

Vznikne průchozí bezbariérový blok

Nový pavilon dětského oddělení a porodnice bude napojen na budovu chirurgie. A protože v proluce mezi chirurgií a internou vyroste zároveň nová poliklinika, vznikne propojením mezi nimi průchozí bezbariérový blok. Obě budovy vyrostou na zelené louce, takže stavba nijak významně neovlivní běžný provoz nemocnice.

„Objekt bude rozdělen do dvou částí. Zadní třípatrovou lůžkovou část obsadí dětské a gynekologicko-porodnické oddělení a některé ambulance. V přední části vznikne poliklinika se vstupní recepcí, lékárnou a dalšími ambulancemi. Postavíme tam ale také odpočinkové zázemí pro pacienty a návštěvy doplněné bufetem,“ popsal Šíma.

V nové poliklinice špitál nabídne ambulance i privátním lékařům, aby pacienti získali komfortnější propojení zdravotní péče v jednom areálu.

Dětské oddělení, gynekologie a porodnice dnes sídlí v jedné z nejstarších budov nemocničního areálu. Historický objekt z roku 1950, který prošel na začátku 80. let rekonstrukcí a přibylo k němu nové křídlo gynekologického pavilonu, je pro poskytování péče v lůžkovém zdravotnickém zařízení už léta nevyhovující a jeho modernizace není možná.

„Je to tu hodně stísněné. Jídelnu, hernu i kuchyňku máme dohromady v jedné malé místnosti, na patře je společný záchod. V novém pavilonu vzniknou moderní prostory jak pro děti a jejich doprovod, tak pro personál,“ podotkl primář dětského oddělení František Chromčák, který se spolu s primářem gynekologicko-porodnického oddělení Janem Shonem na projektu nového pavilonu podílí.

A co se nakonec stane s opuštěným historickým pavilonem dětského oddělení a porodnice? Nemocnice do něj přechodně na rok nastěhuje pacienty z oddělení následné péče, jehož hlavní pavilon potřebuje zrekonstruovat. Oddělení následné péče má stovku lůžek, která jsou nyní rozmístěná ve třech budovách.

„Chceme oddělení centralizovat pouze do jednoho objektu mimo internu a chirurgii. Na rekonstrukci pavilonu už máme zpracovanou projektovou dokumentaci, jenže ji nejsme schopni přemístit a za provozu ho modernizovat nemůžeme,“ popsal ředitel Šíma.

Po odchodu stavařů z obnoveného pavilonu oddělení následné péče vrátí špitál pacienty i personál do moderního provozu a historickou porodnici nechá zbourat. Na jejím místě pak počítá s parkovištěm.

„Projektová dokumentace na nový pavilon za 4,5 milionu korun byla vedle opravy stoupaček na interně za půl milionu korun největší stavební investicí letošního roku. Po stavebně-investiční stránce jsou pro nás hlavní právě roky 2016 a 2017,“ dodal šéf krumlovské nemocnice.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Grafton Recruitment Praha
INŽENÝR DODAVATELSKÉ KVALITY s AJ, od 30 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz