Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnici Vimperk koupila společnost Medicon. Ředitelem zůstává David

  16:46aktualizováno  16:46
Medicon, jedna z pěti největších nestátních zdravotnických skupin v Česku, koupila Nemocnici Vimperk. Chce dotáhnout započaté rekonstrukce a s městem jednat o rozvoji. Ředitelem zůstává jeden z bývalých vlastníků Petr David. Na provoz nemá mít změna vliv.
Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Maximálně dvoulůžkové pokoje v celé nemocnici, upravený areál s možností bezbariérového pohybu a další rozvoj. Tak si představují budoucnost Nemocnice Vimperk její noví vlastníci, skupina Medicon. Ta se řadí mezi pět nejsilnějších nestátních zdravotnických skupin v Česku. Patří jí řada pracovišť především v Praze nebo síť lékáren a zaměstnává přes tisíc lidí.

Ve Vimperku chce zachovat současný stav a neměnit spektrum nabízených služeb ani počet zaměstnanců. Do budoucna chce areál modernizovat a rozvíjet.

Společnost chce pokračovat v rekonstrukci areálu

Na to, jakým směrem a jak rychle se rozvoj bude ubírat, bude mít velký vliv i město. To je majitelem celého areálu, tedy budov a pozemků, a od roku 2010 má s nemocnicí uzavřeny klíčové smlouvy, které platí i po změně majitele.

Jak by se mohla rozvíjet vimperská nemocnice

Podle vizí zpracovaných ve spolupráci s architektem by mohl v areálu Nemocnice Vimperk vzniknout nový pavilon, kde by se soustředila ambulantní péče a ordinace lékařů. Pavilon by byl propojený s dnešní hlavní budovou nemocnice a navazoval by na historickou budovu bývalé nemocnice, která fungovala už v 19. století. Mohla by vzniknout i bezbariérová trasa, která by areál nemocnice propojila se sportovně rekreačním areálem Vodník. V plánu je také využití zatím neopravených budov, kde by mohly vzniknout byty pro lékaře a zdravotníky. V minulosti se uvažovalo i o nové rehabilitaci s léčebným bazénem a o rozvoji lázeňských služeb.

Ředitelem nemocnice dál zůstává Petr David, který byl dříve jedním z akcionářů nemocnice a v jejím provozu se pohybuje už od doby, kdy se město nemocnice zbavilo.

Pro starostu Vimperka Pavla Dvořáka je v současné době klíčové, že společnost Medicon garantovala zachování podmínek, které byly v nemocnici standardem před transakcí. „S novým majitelem jsme poprvé jednali 21. června, kdy nám byla společnost Medicon představena, a byli jsme ujištěni, že všechny smlouvy mezi městem a BH nemocnicí Vimperk nadále platí. To znamená, že klienti ani zaměstnanci by neměli poznat změnu,“ ujišťuje Dvořák.

To potvrdil i generální ředitel Mediconu Jiří Adámek s tím, že společnost chce například pokračovat v rekonstrukci areálu nemocnice a brzy ji dokončit. Plánují se i interiérové úpravy, cílem je například přestavět všechny pokoje maximálně na dvoulůžkové, uvažuje se o vybudování nového výtahu. Částku, kterou Medicon za nemocnici zaplatil, se obě strany rozhodly nezveřejňovat.

Nemocnice by se mohla propojit s poliklinikou

Společnost chce ve Vimperku nadále provozovat a budovat zařízení následné péče, ambulantní péči včetně rentgenu, laboratoře a lékárny. Do budoucna je jasné, že záměrem bude také další rozvoj nemocnice.

Už její bývalí majitelé iniciovali vznik studie možností rozvoje areálu, kterou si město nechalo zpracovat. A právě architekty nastíněná vize by měla být hlavním tématem jednání mezi majitelem nemocnice a městem, která se zřejmě v budoucnu uskuteční. Pro město je nemocnice nejen místem, kde se poskytuje zdravotnická péče, ale i jeden z největších soukromých zaměstnavatelů. Pracuje v ní více než 160 lidí.

Nabízí se například otázka propojení areálu nemocnice a polikliniky. „Je to jistě jedna z variant, v současné době jsou to ale předčasné úvahy. Vše je ve fázi prvotních diskusí. Vzhledem k tomu, že majitelem obou objektů je město, záleží hlavně na něm, kterým směrem se tyto úvahy rozvinou,“ zdůraznil Adámek.

Koupili i nemocnici ve Volyni

O něco dál ve svých představách jde ředitel nemocnice Petr David, který spolu s architektem vytvořil v minulosti sérii návrhů pro možný rozvoj nemocnice. Do svých plánů tehdy zahrnuli proměnu areálu včetně terénních úprav, možnosti propojení se sportovně-rekreačním areálem Vodník, úpravu včetně bourání starých budov a výstavbu nového pavilonu, kde by se soustředily ambulantní služby. Tento areál by měl navazovat na nejstarší část nemocnice, kde se zdravotnické péče dostávalo lidem už v 19. století.

„Vše ale záleží na městě a jeho obyvatelích. Tohle je jen návrh možného rozvoje, se kterým se dá pracovat. Chtěli jsme mít na stole vizi, o níž se dá mluvit, abychom měli všichni jeden cíl, na kterém se shodneme,“ vysvětluje Petr David.

Z jeho pohledu je patrné, že by si nemocnici představoval jako jeden komplex, v němž by se mohla soustředit veškerá zdravotnická péče ve Vimperku.

„Všichni jsou dnes zvyklí jezdit na jedno místo, kde si vyřeší všechno a šetří čas. Tam by měl být prostor i pro privátní lékaře, kteří by tady měli k dispozici další odborníky a specializovaná pracoviště. Mohl by sem častěji jezdit i autobus a nemocnice by se mohla rozvíjet. I o tom ale rozhodne město,“ dodává David.

Medicon letos získal i nemocnici ve Volyni. „Tady budeme určitě investovat do nového vybavení, především lůžek a nábytku. Každé zařízení v naší skupině se snažíme rozvíjet a zkvalitňovat úroveň služeb a zdravotní péče. Chceme také vytvářet pozitivní pracovní prostředí pro zaměstnance včetně jejich ohodnocení a dalších benefitů,“ říká generální ředitel Mediconu.
Nejčtenější

V návštěvnickém centru Šumavy napadl muže jelen. Vůdce stáda zastřelí

Nové návštěvnické centrum v Kvildě na Šumavě. Lidé tu uvidí jeleny a divoká...

V areálu návštěvnického centra národního parku Šumava na Kvildě napadl jednoho z návštěvníků jelen. Výběh, ve kterém...

Dary nás těší, ale závist nechápu, říká žena po tragickém požáru hájenky

Věra Kupková žije se dvěma syny ve vypůjčeném bytě v Choustníku. Jejich dům na...

Věra Kupková, která je po požáru hájenky v Kajetíně bez střechy nad hlavou, teď žije se dvěma dětmi ve vypůjčeném bytě...Útočného jelena brání tisíce lidí. Park ho místo zastřelení nabídne jinam

Stádo vysoké zvěře ve výběhu návštěvnického centra u Kvildy vyfocené 14. ledna.

Velký obrat nastal v případu jelena, který na začátku února napadl jednoho z hostů návštěvnického centra národního...

Kladno vyhrálo i bez zraněného Jágra, první ligu vedou Karlovy Vary

Jaromír Jágr utkání proti Havířovu nedohrál, zápas pro něj skončil už ve 3....

Hokejisté Kladna v 50. kole první ligy porazili Havířov 3:1, přestože se po většinu zápasu museli obejít bez Jaromíra...

Policie uzavřela kauzu Zimolovy chalupy na Lipně. Nikoho stíhat nebude

Jeden z kandidátů na post předsedy ČSSD Jiří Zimola v Rozstřelu (14. února 2018)

Policie uzavřela případ stavby rekreačního domu exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) na Lipně. Šlo o nejasné financování...

Další z rubriky

Dary nás těší, ale závist nechápu, říká žena po tragickém požáru hájenky

Věra Kupková žije se dvěma syny ve vypůjčeném bytě v Choustníku. Jejich dům na...

Věra Kupková, která je po požáru hájenky v Kajetíně bez střechy nad hlavou, teď žije se dvěma dětmi ve vypůjčeném bytě...

Útočného jelena brání tisíce lidí. Park ho místo zastřelení nabídne jinam

Stádo vysoké zvěře ve výběhu návštěvnického centra u Kvildy vyfocené 14. ledna.

Velký obrat nastal v případu jelena, který na začátku února napadl jednoho z hostů návštěvnického centra národního...

Účetní zpronevěřila 13 milionů za devět let. Teď tvrdí, že je na mizině

Soud (ilustrační foto)

Vězení na pět až deset let za zpronevěru hrozí bývalé účetní zemědělské firmy na Strakonicku. Mezi lety 2007 až 2016...

Najdete na iDNES.cz