Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče přijeli pro dceru na tábor, našli psí výkaly i lahve od alkoholu

  5:09aktualizováno  5:09
Psí exkrement na chodbě, prázdné lahve od tvrdého alkoholu, špinavá voda v bazénu. Takové fotky pořídila Kateřina Veselá na dětském táboře ve Varvažově na Písecku poté, co si tam přijela pro čtyřletou dceru. Hygiena při následné kontrole na místě závažné nedostatky nenašla.

Dětský letní tábor RS Avia Varvažov vypadá na první pohled i přes deštivé dopoledne téměř idylicky. Obklopují ho lesy, hranici areálu značí potok. V ohradě u chatek postávají koně, které hlídá větší pes.

Dobrý pocit měla ze zařízení i Kateřina Veselá, která v neděli přivezla svou čtyřletou dceru a její o tři roky starší kamarádku na baby camp z Moravskoslezského kraje.

Fotogalerie

Už ve středu se ale s manželem pro dceru vracela. Rodičům se nelíbil přístup vedoucích k jejich dceři. To, co pak viděli na místě, ale popisují rovnou jako šokující zážitek.

„Dcera nám měla každé ráno a večer volat mobilem z budovy jídelny, kde je signál. Jeden večer se neozvala. Volali jsme proto na tábor sami. Vedoucí nám řekla, že už spí, což mi bylo ve tři čtvrtě na osm divné, protože normálně řádí do jedenácti večer. Chtěla jsem tedy k telefonu její kamarádku,“ vypráví Kateřina Veselá.

Od dívky se dozvěděla, že dcera je za trest na pokoji ještě se dvěma chlapci. To rozzlobilo manžela, a tak se pro dceru hned vydali. Podle slov Kateřiny Veselé na tábor dorazili v půl sedmé ráno.

Dcera ještě ani neměla vybalené hygienické potřeby, říká matka

„Uviděli jsme paní, které uklízely na chodbě psí výkaly. Byly mezi batůžky, navíc proti dveřím k dětem. Paní nám sháněla vedoucí, mezitím jsem se snažila vyfotit, co šlo,“ přiblížila Veselá, jak vznikly fotky, které pak umístila ve středu ráno na Facebook.

„I na pokoji byl velký nepořádek, děti polonahé. Ptala jsem se, proč nemají pyžama. Říkaly, že jim je nikdo nedal. Moje dcera spala ve špinavém tričku. Od začátku si nečistila zuby, koupala se prý jen jednou. Hygienické potřeby neměla ani vybalené,“ podotkla Veselá.

Vedoucí tábora se hájí tím, že kdyby rodiče přijeli v obvyklém denním čase, nic podobného by nenašli.

„Vstáváme dřív, areál se před probuzením dětí kontroluje a případně ještě uklízí,“ informoval za Agenturu 7 Tomáš Minář, který byl na místě, když rodina přijela.

„Uznáváme, že lahve od alkoholu byly pochybením z naší strany. Do rána by byly uklizené, ale ani tak tam neměly co dělat. Vedoucí byli rázně pokáráni a ti, kteří alkohol pili, už tu nejsou. Současně ale musím říct, že lahve byly na terase v prostorech, do kterých nemají děti přístup,“ doplnila vedoucí tábora Zuzana Plachá.

Otec křičel, že mu nemáme co vychovávat dítě, říká vedoucí

Další události označuje za nedorozumění. „Holčička dělala neplechu, a tak šla za trest spát v době večerky, kdy měly nejmenší děti povoleno jít za odměnu na chvíli na diskotéku pro starší v areálu tábora. Tatínek na nás už v úterý večer do telefonu křičel, že tam nejsme od toho, abychom vychovávali jeho dítě. Omluvili jsme se mu s tím, že je to ale normální postup a děti musí dodržovat táborový řád. Nemůžou nám přerůst přes hlavu,“ upozorňuje Plachá.

Vysvětlení má i pro to, že děti neměly pyžama. V budově vyhřáté sluncem prý bylo i přes noc velké horko.

„Myslím, že toto byla souhra nešťastných náhod. Pan Veselý se ženou tam řval tak, že mě také vzbudili, a nechápal jsem, co se děje. Děti se netřásly zimou, ale strachy. Nakonec fyzicky napadl dvě naše vedoucí,“ tvrdí Minář.

Kateřina Veselá takové nařčení odmítá. „K žádnému fyzickému násilí nedošlo. Zaútočili jsme na ně slovně. Ale myslím, že to je v naprostém pořádku. Když matka vidí, v jakém prostředí vychovávají děti, nejde to jinak,“ poznamenala.

Hygienici při kontrole závady nenašli

Agentura 7 napadení nahlásila na policii, ta ho předala do přestupkového řízení. Situací na táboře se zabývali i hygienici, kteří ve středu tábor kontrolovali. Kromě několika pavučin a nevyluxovaného koberce žádné přestupky nenašli.

„Z toho, co bylo nafoceno, byla situace trochu zkreslující. V době kontroly byla terasa uklizená, zamčená, děti tam neměly přístup. Ani psí exkrementy nikde nebyly. Nafocená byla i špinavá voda v bazénu, ale na boku bazénu je upozornění, že není v provozu. Takže to v takovém případě neřešíme. Pokoje, kde nebyly na snímcích povlečené postele, byly prázdné, nepoužívají se. Hygienické zařízení bylo ve všech prostorách před sezonou vybíleno, bylo funkční a plíseň tam kolegyně neshledaly,“ informuje Marie Nosková z krajské hygienické stanice.

Jaká kritéria musí splňovat letní tábory, určuje vyhláška týkající se jak stanových akcí, tak pobytů v pevných stavbách.

„Je dost mírná, musí se do ní vejít stanové tábory bez vody a elektřiny, které mají suché záchody, a rodiče jsou pak někdy překvapeni, že toto je možné. V hygienické vyhlášce je například uvedeno, že děti se mají mýt jednou týdně v teplé vodě. Že je zařízení zastaralé, jako v případě Varvažova, není hygienickou závadou. Kontrolujeme zásadní věci týkající se toho, jestli teče teplá voda, je funkční stravovací zařízení, nevyskytují se tam plísně a podobně,“ dodává Nosková. Hygienici budou provádět kontrolu v táboře ve Varvažově každý týden.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Nová poliklinika v Budějovicích plánuje 30 ordinací. Licenci ještě nemá

Nová poliklinika v Českých Budějovicích má vyrůst naproti Nákupnímu centru...

Lékařský dům s třiceti ordinacemi vyroste do roka v sousedství Nákupního centra Géčko na českobudějovickém sídlišti...

Další z rubriky

Tábor nechce věznici ve Všechově, odmítl změnu územního plánu

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Táborští zastupitelé nesouhlasí s výstavbou mužské věznice na bývalém vojenském letišti ve Všechově. Ke stavbě je nutná...

Jihočeské Slavonice slaví. Jsou Historickým městem roku 2017

Slavonice jsou Historickým městem roku 2017.

Díky dobré péči o památky se dnes Slavonice z Jindřichohradecka staly Historickým městem uplynulého roku. Výhru v...

Máme pět let na to dokázat, že je tuzemák nezávadný, říká šéf likérky

Josef Nejedlý je ředitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Ta vyrábí...

Likérka Fruko-Schulz z Jindřichova Hradce vyrábí populární tuzemák 150 let. Ještě před pár dny však hrozilo, že bude...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz