Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Otakar Jiránek

Nezajímáte se o územní plán? Nemusíte se dostat do svého domu

  • 4
Desítky jihočeských obcí kreslí nové územní plány a většinu obyvatel to příliš nezajímá. Netuší, že jde o klíčový dokument, jehož neznalost jim může způsobit řadu potíží. Může se pak stát, že se nemají kudy dostat k domu nebo nemají stavební parcelu pro své děti.

Podobnou zkušenost udělali obyvatelé Zdíkova na Prachaticku. Žasnou, že se nemají kudy dostat k domu, že ze své louky nemají stavební parcelu pro své děti nebo že výrobní haly mohou nově používat jen pro bydlení.

Jedním z nich je Eduard Hromádka z Nového Dvora u Zdíkova. Ke svému domu postavenému před desítkami let vždy jezdil po cestě, která vede přes soukromé pozemky. Podle nového územního plánu ale má stejně jako další majitelé jezdit po silnici, která neexistuje. I kdyby ale vznikla, bude pro automobily hlavně v zimě nesjízdná.

"Má mít sklon 24 procent, tedy na metru se zvedá o 24 centimetrů. Taková cesta je nesjízdná nejen v zimě, ale i v létě. Když se nedostanu k chalupě, tak ji nemůžu využívat," rozčílil se při úterním veřejném projednávání nového územního plánu Zdíkova Hromádka.

Autorka návrhu, architektka Blanka Hysková z Plzně, slovům rozezleného občana přitakávala. "V zimě bude nesjízdná. Bohužel, ale požadujete cestu po soukromém pozemku, jehož majitel s tím nesouhlasí," konstatovala.

Starosta se výtkám brání, není možné vyhovět všem

Lidí s podobnými problémy ze Zdíkova bylo hned několik. Mladý podnikatel nesouhlasil s tím, že z budov, které slouží jako sklady a výrobní haly, má být nově zóna pro bydlení či penziony.

Další muž kritizoval, že jeho pozemky přímo u cesty, kde je elektřina, voda i kanalizace, nemohou být stavební jen proto, že by při pohledu z dálky nad horizont vyčnívala střecha stavby.

Podle starosty Zdíkova Zdeňka Kantoříka ale nelze vyhovět všem. O všech připomínkách rozhodne budoucí zastupitelstvo po volbách.

Úředníci navrhují každému, kdo je nespokojený s územním plánem, nechat už schválený územní plán přezkoumat.

Když obce připravují nové územní plány, občané se často o to, jaký je osud jejich pozemků, nezajímají. Pokud ale možnost podat námitku propásnou, mají ještě jednu šanci. Mohou podat na zastupitelstvo podnět na změnu územního plánu či vypracování nového. A je už jen na samotných zastupitelích, zda s žádostí budou souhlasit, či nikoliv.

Obce musejí své plány aktualizovat podle zákona každé čtyři roky.
Právě nyní schvalují nové plány desítky obcí a měst. Informace o tom zjistíte na radnici, na obci takzvaného III. typu nebo na webu Ústavu územního rozvoje v Brně.

,