Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nezaměstnaní si v Budějovicích přivydělávají s košťaty a lopatami

  • 2
Obyvatelé Českých Budějovic, kteří jsou odkázaní na sociální dávky, uklízejí černé skládky, parkoviště nebo parky. Za to mají několik stokorun, díky kterým se jim příspěvek nesníží na pouhé dvoutisícové životní minimum. Když odpracují hodiny navíc, mohou si i přilepšit. Dohromady už odpracovali 528 hodin.

Dlouhodobě nezaměstnaní lidé odkázaní na sociální dávky odpracovali od začátku března do poloviny dubna v Českých Budějovicích už 528 hodin. Zatím se do takzvané veřejné služby zapojilo 24 lidí, smlouvy však město podepsalo s celkem 84 zájemci.

"Zpočátku jsme byli trochu pesimističtí. Zatím se však ukazuje, že se daří tyto lidi využít. Hlásí se hlavně proto, aby se jim nesnížila výše dávky, kterou pobírají," hodnotí českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Takzvaný institut veřejné služby začal v Česku fungovat v roce 2009, krajské město jej však využívá teprve od přelomu února a března. Týká se dlouhodobě nezaměstnaných, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku.

Aby se jim částka 3 156 korun nesnížila na úroveň existenčního minima, musejí odpracovat 20 hodin měsíčně. Jinak dostanou pouhých 2 020 korun. Naopak, pokud k odpracované době ještě 10 hodin přidají, přilepší si na 3 679 korun.

Na začátku oslovili úředníci asi 300 lidí

V Budějovicích pobírá dávky v hmotné nouzi přibližně 600 lidí. Na začátku roku oslovil odbor sociálních věcí zhruba polovinu z nich, tedy ty, kteří mohou prospěšné práce ve městě vykonávat. Předběžný zájem tehdy projevilo 189 občanů.

Když ale začalo podepisování smluv, někteří couvli. Přesto náměstek primátora Kamil Calta označil akci za úspěšnou. "Nemůžeme stejně všechny přihlášené najímat najednou, protože je musíme proškolit a navíc zajistit jejich dohled. Na to byli najati dva lidé, jejichž mzdu proplácí úřad práce. Město tedy prakticky nestojí ani korunu," vysvětlil.

Všichni, kteří se do programu přihlásí, dostanou podrobný harmonogram prací. V březnu například uklízeli starou tržnici u obchodního domu Kaufland, Sokolský ostrov nebo prostranství před hlavní poštou. Zatím nelze přesně vyčíslit, kolik peněz město ušetří zapojením těchto lidí. 

Kromě příjemců sociálních dávek chtějí České Budějovice využít také obecně prospěšné práce, které se udělují jako alternativní varianta trestu. "Zatím máme jednoho odsouzeného, kterému soud uložil trest ve výši 400 hodin," dodal primátor.