Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nezaměstnaní v Budějovicích odpracovali v ulicích už tisíce hodin

  • 13
Nezaměstnaní v Českých Budějovicích, kteří jsou odkázaní na sociální dávky, mají čím dál tím větší zájem přivydělat si úklidem města. Jen v červnu se jich do pomocných prací zapojilo 94. Měsíčně si přilepší až o 1 600 korun a počet hodin, které odpracovali za poslední čtyři měsíce, už se blíží šesti tisícům.

Neuvěřitelných 5 886 hodin odpracovali za poslední čtyři měsíce v krajském městě lidé zapojení do takzvané veřejné služby.

Zájem o ni mezi dlouhodobě nezaměstnanými, kteří jsou odkázáni na sociální dávky, rapidně roste. Zatímco v březnu se přihlásilo jen 24 lidí, v červnu se jejich počet téměř zčtyřnásobil.

Pro srovnání, jeden člověk by dosud odvedenou práci při osmihodinové pracovní době vykonával déle než dva roky.

"Momentálně nemohu najít žádnou práci, takže pro mě není problém jít na 30 hodin něco dělat. Znamená to asi 1 600 korun měsíčně navíc a to už je znát. Plejeme na náměstí kolem květináčů nebo sbíráme odpadky. Dělám to už třetí měsíc," říká paní Vendula, která pracovala na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II.

Lidé uklízí nebo plní pytle pískem, kdyby přišla velká voda

Patří mezi zhruba 600 obyvatel krajského města, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi. Aby se jim po půl roce příspěvek na živobytí nesnížil na úroveň existenčního minima, musejí odpracovat 20 hodin měsíčně. Jinak dostanou pouhých 2 020 korun. Naopak, pokud k odpracované době ještě 10 hodin přidají, přilepší si na 3 679 korun.

Takzvaný institut veřejné služby začal v Česku fungovat už v roce 2009, krajské město jej však využívá teprve od přelomu února a března letošního roku.

"Tito lidé dělají práce, které bychom museli někomu zadávat. Město v každém případě ušetří, jen se přesná částka nedá jednoduše vyčíslit," zdůraznil náměstek budějovického primátora Kamil Calta.

V červnu lidé zapojení do veřejné služby například uklízeli vytížené trasy pro pěší, okolí cyklostezky nebo čistili sloupy veřejného osvětlení od samolepek a různých polepů. Další pracovali v městských lesích nebo plnili tři tisíce pytlů pískem pro případ, že by přišla velká voda.