(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nezaměstnanost na jihu Čech klesá. Firmy přesto dál hledají brigádníky

  • 0
Lidí bez práce v Jihočeském kraji ubývá, ale pracovních míst je stále víc. Okresů, kde je nezaměstnanost pod dvěma procenty, přibývá. Při nedostatku lidí firmy zároveň hledají brigádníky pro letní měsíce, což se většině zatím daří.

Často jednoduchá práce za slušné peníze čeká na zájemce o letní brigády v jihočeských firmách. Část z nich finanční odměnu zvyšuje, a tak si hlavně studenti mohou o prázdninách vydělat od 80 do 150 korun za hodinu. Musejí ale spěchat, protože volná místa se rychle plní.

Nezaměstnanost v kraji v květnu

Č. Budějovice 1,9%
Č. Krumlov 3,4%
J. Hradec 1,3%
Písek 1,5%
Prachatice 1,6%
Strakonice 2,2%
Tábor 2,9%
Jihočeský kraj 2,1%

Posil mají dost například v budějovickém závodě Kern-Liebers. V minulých letech zde měli víc zájemců o brigády, než byli schopni přijmout. Nabízejí hlavně jednoduché manuální činnosti, jako je skládání a balení dílů. Studenti vysoké školy strojní se uplatňují i v technologii, projektovém oddělení nebo oddělení kvality.

„Oslovujeme je v průběhu roku i v létě průběžně podle aktuálních výrobních potřeb. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduché manuální činnosti v relativně čistém prostředí, na nedostatek zájemců si zatím nemůžeme stěžovat,“ říká Dagmar Valentová, vedoucí personálního oddělení.

Podnik platí minimálně 80 korun za hodinu, podle náročnosti a výkonu pak může brigádník dostat až padesátiprocentní bonus.

Jsou místa, kde si mohou zájemci vydělat i vysoko nad hranici sto korun. Třeba kaplický závod společnosti Hauser nabízí v základu hodinovou mzdu od 100 do 150 korun.

„Konkrétní výši domlouváme individuálně podle vzdělání, konkrétní pozice a pracovních úkolů. U pomocných prací ve výrobním závodě je samozřejmě hodinová sazba nižší. Pokud nám ale zájemce může nabídnout nějaké technické znalosti a nebojí se zodpovědné práce kolem moderních výrobních strojů, není 150 korun na hodinu výjimkou,“ líčí personalista Michal Kropáček.

V Hauseru brigádníkům přidali

Letní brigády má firma od 1. června do konce září. Působí v Praze, Českých Budějovicích, ale nejvíc lidí nabírá v Kaplici. Nejčastěji hledá do pozic na přípravných pracovištích, na montážích, ve skladu nebo u CNC strojů.

Jak platí firmy brigádníkům

Kern-Liebers: minimálně 80 Kč/h, možnost až 50procentního bonusu
Engel: 75 až 95 Kč
Groz-Beckert: 100 až 120 Kč
Efaflex: 90 Kč, u dlouholetých brigádníků se složitější prací přes 120 Kč
Hauser: 100 až 150 Kč
Madeta: 96 až 115 Kč při delší brigádě a případné příplatky za směnnost

Vzhledem k situaci na trhu jsou brigádníci pro Hauser důležitou pomocnou silou. „Situace na trhu práce nás v posledních letech učí, že bychom měli právě na brigádníky při plánování práce napříč firmou více myslet. Je pro nás důležité, abychom pro ně měli dostatečně zajímavou práci, kterou se ale zároveň rychle naučí. Jenom tak to má smysl pro obě strany. Odměnu jsme v posledním roce v průměru navýšili o osm až deset procent,“ vysvětluje Kropáček.

Zdroje, odkud podniky berou brigádníky, jsou všude stejné. Funguje hlavně nábor přes vlastní zaměstnance, kteří oslovují své děti nebo blízké. „Místa obsazujeme především našimi stipendisty, dětmi našich zaměstnanců a lidmi z blízkého okolí. Zájem je velký, už teď máme kapacity pro letošní rok naplněné,“ informuje Kateřina Decknerová z kaplického závodu společnosti Engel.

Hauser i Engel mají své závody na Krumlovsku, kde je míra nezaměstnanosti nejvyšší v kraji, v květnu dosáhla 3,4 procenta. Právě tady klesl podíl nezaměstnaných nejvýrazněji, a to o šest desetin procenta. Bez práce zde v květnu bylo 1 475 lidí.

Naopak nejnižší nezaměstnanost je na Jindřichohradecku, kde hodnota dosáhla dokonce 1,3 procenta. Mlékárna Madeta má situaci s brigádníky o něco složitější. „Zájem je rozdílný mezi jednotlivými lokalitami. Obecně se dá říci, že zájem v posledních letech spíše klesá,“ popisuje personální ředitel Pavel Buryánek.

Stejně jako ostatní firmy i Madeta brigádníkům přidává. Oproti loňsku se částka zvedla s ohledem na růst mezd kmenových zaměstnanců. „Rozhodli jsme se také pro finanční zvýhodnění dlouhodobých brigádníků a našim zaměstnancům nabízíme odměnu za každého člověka, kterého přivedou,“ dodává Buryánek.

Zatímco s letními brigádníky jihočeské podniky problém většinou nemají, sehnat kmenové posily je pro ně stále větší problém. V květnu dosáhla míra nezaměstnanosti v kraji hodnoty 2,1 procenta.

Úřady práce na jihu Čech v květnu evidovaly 9 842 uchazečů o práci, což je o téměř 1 300 méně než v dubnu. Meziročně pak číslo dokonce kleslo o 3 808 uchazečů. A zatímco počet lidí bez práce klesá, pracovních míst je stále víc. V kraji jich bylo minulý měsíc 16 921. Oproti květnu 2017 se jejich počet zvýšil o téměř pět a půl tisíce.

V podílu nezaměstnaných byl v květnu Jihočeský kraj spolu s Královéhradeckým na čtvrtém místě. Počet lidí bez práce klesal v každém okrese.