V Jihočeském muzeu finišují práce na stálé expozici s názvem Příběh města.

V Jihočeském muzeu finišují práce na stálé expozici s názvem Příběh města. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Muzeum otevře expozici o Budějovicích. Lidé projdou i po podlaze kostela

  • 0
Za necelé dva týdny otevře Jihočeské muzeum novou stálou expozici o historii Českých Budějovic s názvem Příběh města. Většinu vystavených předmětů uvidí lidé úplně poprvé. Kurátoři připravili i několik hravých částí pro děti.

Jako kdyby se člověk procházel po podlaze kostela svatého Mikuláše těsně po založení Českých Budějovic v druhé polovině 13. století. Takový pocit čeká na návštěvníky v první místnosti expozice Příběh města v Jihočeském muzeu.

Unikátní archeologické nálezy budou mít totiž přímo pod nohama v prosklených podlahách. V další částech nahlédnou do renesance, baroka, 19. i 20. století. Uvidí více než 800 předmětů.

„Zde poprvé vystavujeme původní středověkou podlahu z gotického kostela. Takhle krásně se zachovala díky požáru v roce 1641. Spadlo na ni dříví, a vytvořilo tak požárovou vrstvu. Je zdobená typickými motivy té doby – liliemi, drakem, labyrintem nebo českým lvem. Pod podlahou jsme nalezli mince z období 1314 až 1403,“ líčí archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová, když nás provádí po prosklené podlaze.

V části věnované nejstarším dějinám města upozorňuje Thomová na stříbrnou románskou čelenku nebo konvici ze 13. století, která se do Budějovic dostala z Německa při tehdejší kolonizaci.

Děti budou hledat tajné zásuvky

Když se návštěvník podívá do oken, uvidí na roletách reprodukci veduty z roku 1602, která zachycuje Budějovice před velkým požárem. Nejmenší návštěvníci se v renesanční části zabaví třeba u repliky cechovní truhly, kde mají za úkol najít sedm tajných zásuvek.

„Exponáty, které si mohou děti osahat, stojí na modrých soklech. Bude na nich vyznačená ručička,“ vysvětluje jedna z kurátorek expozice Nora Jelínková.

Interaktivní je například také truhla na renesanční dámské šaty. „V průhledné obrazovce lidé uvidí dívku šlechtící se v zrcadle. Ta se najednou rozplyne a zjeví se dole šaty v truhle. V postranní části budou šperky,“ ukazuje Jelínková.

Unikátem je také koňský postroj císaře Matyáše. Bratr Rudolfa II. se při návštěvě Budějovic tak zadlužil, že tu musel nechat zástavou šperky a postroj. Už je nikdy nevyplatil, takže postroj skončil v muzeu.

Návštěvníci se dozvědí i zajímavosti o místních Židech, prohlédnou si mučicí nástroje, dobové lékařské nástroje a pomůcky, šumavské sklo, terče ostrostřelců nebo žirafový klavír z období biedermeieru.

V poslední místnosti je malé kino, kde si budou moci vybrat z několika dokumentárních filmů věnovaných Budějovicím. Zatímco se rodiče budou dívat, děti si mohou hrát na podlaze s centrem města a přiřazovat si modely domů.

Dotykové obrazovky i QR kódy

„Pro starší děti plánujeme i počítačovou hru, při které by si prošly město a plnily úkoly,“ podotýká Jelínková.

V každé místnosti budou dotykové obrazovky, kde se návštěvníci dozvědí více informací o vystavených předmětech. Přibudou i QR kódy.

Autorkou architektonické podoby expozice rozkládající se na 370 metrech čtverečních je Milena Beneš. Náklady na výstavu přesahují šest milionů korun.

„Většina jde od zřizovatele muzea, kterým je Jihočeským kraj, jedním milionem přispělo město České Budějovice. Slavnostní otevření je naplánované na úterý 27. října,“ dodává ředitel Jihočeského muzea František Štangl.