Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Vodňan chce firma na betonové výrobky. Místní se bojí hluku a dopravy

  14:58aktualizováno  14:58
Až 40 pracovních míst a podpora podnikatelů z okolí. S takovou nabídkou přichází do Vodňan na Strakonicku firma Beton Brož, která tam chce postavit závod na betonové výrobky. Část lidí se proti záměru bouří.

U Vodňan už se těží písek. Firma Beton Brož chce svůj nový závod postavit poblíž. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Desítky nákladních aut denně zhustí už tak frekventované silnice. Zvýší se hluk a zhorší ovzduší ve Vodňanech. Tím mimo jiné argumentují odpůrci záměru společnosti Beton Brož, která plánuje v sousedství Pískovny Čavyně postavit závod na betonové výrobky.

„Jako řidiči budeme nuceni k riskantnímu předjíždění desítek kamionů. S větším provozem se sníží bezpečnost,“ uvedl například Ondřej Šmíd z Vodňan.

Podobné obavy mají i lidé v nedalekých Číčenicích. „Zažili jsme to už s pískovnou. Také nám říkali, že kamiony přes Číčenice jezdit nebudou, a jezdí. Jsme v zastupitelstvu všichni proti výstavbě. Jenže závod nebude stát v našem katastru, ale ve Vodňanech,“ řekla starostka Číčenic Renáta Regálová.

Podle investičního a správního ředitele firmy Beton Brož Jožka Kmoníčka jsou obavy lidí zbytečné. Odvoz výrobků totiž bude firma směřovat na obchvat.

„Může tam jezdit průměrně 45 aut denně. Vyjedou z areálu rovnou na hlavní cestu a pojedou buď doleva na Budějovice, nebo doprava na Písek. Celková produkce materiálu může být sto tisíc tun za rok. To je ale při plné kapacitě, u nás se jedná o sezonní výrobu, vyrábíme zhruba od března do listopadu. Předpokládáme, že v maximu se pracuje asi 230 dní v roce,“ vysvětlil Kmoníček.

Výstavba nejdříve za dva roky

Firma chce spolupracovat s pískovnou a štěrkovnou, která je od místa 500 metrů. Jedenáctihektarový pozemek koupila od firmy Tomi-písek. Roli hrála právě vazba na zdroj základní suroviny a dopravní napojení. „Přibližně 15 aut bude denně navážet suroviny jen přes cestu ze štěrkovny. Okolí nebudeme vůbec zatěžovat,“ nastínil Kmoníček.

Ředitel rozporuje i to, že by byl provoz hlučný a prašný. „Nejsme betonárka. Jedná se o závod na výrobu betonových výrobků a prodejní sklad. Všechno bude uzavřené v halách. Jedno z našich výrobních středisek je v Novém Bydžově v bytové zástavbě,“ podotkl Kmoníček.

Spolu s novou firmou do Vodňan přijdou také další pracovní příležitosti. Beton Brož počítá s tím, že tu vznikne 40 pracovních míst od dělnických profesí až po vyšší management. „Navíc budeme využívat lokální dodavatele služeb,“ zmínil Kmoníček s tím, že s výstavbou závodu by se mohlo začít nejdříve za dva roky.

Vodňany dříve odmítly pilu za čtyři miliardy

Pro výstavbu je místostarosta Vodňan Milan Kodádek (sdružení Vodňansko). „Chceme ukázat na přístupu ke společnosti Beton Brož, že město je vstřícné k podnikatelské sféře. Odpůrci tu dlouhodobě nechtějí štěrkovnu, ale ta funguje a nic neporušuje. Kromě pracovních příležitostí je dobré i to, že co se zde vytěží, tak se nebude muset vozit kamiony dál, ale zpracuje se téměř na stejném místě,“ poznamenal Kodádek.

Přestože město záměru vyšlo vstříc a schválilo změnu územního plánu, zastupitelé nejsou v názoru na nový provoz jednotní.

„Jsem spíš pro to, aby tu závod nebyl. Myslím, že to pro Vodňany nepřinese ten správný efekt. Jde o málo pracovních míst, hodně zabrané plochy a spotřebu vody,“ vyjmenoval zastupitel Milan Holý (Vodňany pro změnu).

Není to poprvé, kdy se část Vodňanských staví proti záměru investorů. Před dvěma lety chtěla rakouská společnost ve městě postavit pilu za čtyři miliardy. Místní se však báli zvýšení těžké dopravy a poukazovali na možný krach malých pil v okolí. Následovalo referendum, jehož výsledek nebyl závazný, zastupitelé se však přiklonili k obyvatelům a výstavbu nepovolili.

K záměru společnosti Beton Brož se teď budou vyjadřovat úřady. „ Ať rozhodne zastupitelstvo. V současné době se řeší jen změna územního plánu,“ dodal starosta Vodňan Václav Heřman (sdružení Město a venkov) s tím, že se víc k situaci odmítá vyjadřovat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz