Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starý návrh, jiné místo. Sportovní hala vyroste v bývalých kasárnách

  12:52aktualizováno  12:52
Centrum halových sportů v Českých Budějovicích vyroste. Ale ne ve Stromovce, nýbrž v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech. Stavět se bude podle návrhu Atelieru 8000, který vyhrál mnohými kritizovanou architektonickou soutěž.

Centrum halových sportů mělo nahradit sportovní halu v českobudějovické Stromovce. Ta ale zůstane a nová se bude stavět v bývalých kasárnách ve Čtyřech Dvorech. | foto: Atelier 8000

Na zatím posledním jednání to oznámili budějovičtí radní, definitivně potvrdit to chtějí na další schůzi.

Projekt však bude nutné zásadním způsobem předělat. Jelikož stará budova zůstane stát, tak v bývalých kasárnách vyroste jen hlavní hala. Tu tréninkovou a atletický koridor vedení města vynechá.

O projektu Centra halových sportů

Do architektonické soutěže se přihlásilo 51 projektů. Centrum mělo vzniknout na místě stávající sportovní haly ve Stromovce v Českých Budějovicích. Soutěž město vyhlásilo 27. září 2012 a záměrem bylo vybudování moderního centra s parametry
pro pořádání vrcholového, výkonnostního i rekreačního sportu a pořádání společenských akcí. Z nové haly by měl nejvíce těžit volejbalový klub VK Jihostroj, jehož vedení dlouhodobě o vybudování nové haly usiluje. Klubu vyhovuje i varianta ve Čtyřech Dvorech.

Přípravu projektu však budou opět provázet problémy a kritika. Na druhou stranu se také sníží jeho cena a na radnici tvrdí, že to zvládnou i bez úvěru.

"Náklady na stavbu klesnou o desítky milionů korun," potvrdil primátor Juraj Thoma. Výsledná cena by tak měla být nižší než 277 milionů korun, za které se mělo kompletní centrum postavit. Některé odhady však hovořily až o 350 milionech.

Primátor upřesnil, kde by měla hala stát. Bude v dolní části areálu bývalých čtyřdvorských kasáren.

Město se s plánovanou stavbou dostalo do patové situace poté, co v únoru vybralo vítěze architektonické soutěže, ale Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) ji zrušil, protože někteří uchazeči prý nedodrželi předpokládaný cenový limit.

Radní si nyní nechají k vybrané variantě dopracovat od krajského úřadu předběžné stanovisko vlivu stavby na životní prostředí. Město chce halu stavět postupně z vlastního rozpočtu do roku 2017.

Zároveň nehodlá architektonickou soutěž opakovat. Pro mnohé je to zarážející, protože všech 51 účastníků připravovalo návrhy na místo současné sportovní haly a pro areál Čtyř Dvorů by vznikaly úplně jiné projekty.

I o tom se bude hovořit na čtvrtečním jednání zastupitelů. "Obecně se stavbou haly nemám problém a nový areál si sportovci určitě zaslouží. Je však třeba si uvědomit, že projekt leží na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vedení města ale říká, že je vše čisté a můžeme jít dál, což považuji za vážnou dezinformaci směrem k veřejnosti," varuje zastupitel Stanislav Rataj.

Navíc je podle něj nelogické, že by se mělo dále postupovat podle vítězného projektu. "Přece není možné návrh přesunout jen tak na jiné místo. Pokud se začne přepracovávat, tak to rozhodně není fér směrem k ostatním účastníkům soutěže," domnívá se Rataj.

S tím souhlasí i architekti Zbyněk Ryška a Jan Skoupý, jejichž návrh získal od poroty třetí místo. Potvrdili, že by jednotlivé projekty měly úplně jinou podobu, pokud by je navrhovali pro jiný prostor.

"Rozhodně by byly diametrálně odlišné. Taková stavba se vždy připravuje na konkrétní místo. Postup města mi přijde hodně zvláštní, ale je to další střípek do celé mozaiky kolem problémů Centra halových sportů," konstatoval Ryška.

Thoma však zdůrazňuje, že současný postup města je v souladu se zákonem. "Podle České komory architektů je soutěž platná, a Atelier 8000 je tudíž platným vítězem. Z jeho návrhu by se použila idea hlavní haly, kterou by jako zakázku malého rozsahu Atelier 8000 upravil formou studie," upřesnil primátor.

Pak by město vyhlásilo úplně samostatnou zakázku formou otevřeného řízení na projekt, stavební řízení a prováděcí dokumentace. "Do něj se může přihlásit jakýkoli kvalifikovaný projektant či projekční kancelář," dodal primátor Thoma.

Na čtvrtečním zastupitelstvu bude muset záměr obhajovat. Jeho členovi Vladimíru Brůhovi z ODS se záměr přemístění líbí a sám na tuto možnost už dříve opakovaně upozorňoval. Bude mít však také otázky. "Nesmíme stavět na úkor dluhu. Také budu chtít vědět, jak chce město postupovat v souladu se zákonem," prohlásil.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Řidič přejel do protisměru, kde čelně boural. Odvezli ho v kritickém stavu

Přesná příčina, průběh a míra zavinění nehody jsou předmětem šetření.

V kritickém stavu vezli záchranáři do nemocnice třiadvacetiletého řidiče, který ráno přejel náhle do protisměru a...

Do Kovosvitu se opět vrátila dobrá nálada, říká obchodní ředitel

„Cítil jsem vnitřní povinnost firmě pomoct,“ říká obchodní ředitel Kovosvitu...

Po svém návratu do Kovosvitu Daniel Horský obnovoval staronový tým. Měl za úkol vrátit firmě důvěru a přivést nové...

Oprava zřícené silnice v Křemži má zpoždění, otevře se až příští rok

Oprava a sanace opěrné zdi a silnice bude podle Správy a údržby silnic...

Opěrná zeď v Křemži na Českokrumlovsku se mohla stavět na sesunutém svahu už loni na podzim. Firma ale od zakázky...

Najdete na iDNES.cz