Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová kamera za sedmdesát milionů pomůže lékařům při léčbě rakoviny

  12:46aktualizováno  12:46
Lékaři v českobudějovické nemocnici začínají s efektivnějším vyšetřením pacientů s nádorovým onemocněním. Jako první v kraji získali novou PET/CT kameru. Přístroj slouží především k vyšetřování a sledování efektu léčby rakoviny a při diagnostice umožňuje mnohem větší přesnost než dosavadní technika.

Primář oddělení nukleární medicíny Václav Maxa a vrchní sestra Jana Pincová stojí před novým přístrojem. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Pozitronová emisní tomografie (PET) představuje špičku v diagnostice a sledování efektivity léčby onkologických onemocnění.

„Máme k dispozici nejmodernější kameru. Každá generace přístroje přináší pokrok jednak v zobrazování. To znamená, že dokážeme sáhnout na nějaké menší léze, ložiska menších rozměrů. To je stránka kvality vyšetření. A druhá věc je, že vyšetření dokáže provést rychleji a zároveň s nižší radiační zátěží, což je komfortní pro pacienta,“ popsal Vojtěch Kratochvíl, zástupce primáře oddělení nukleární medicíny.

Fotogalerie

Jihočeští pacienti tak už nebudou muset cestovat za tímto druhem vyšetření do Plzně nebo do Prahy.

„Předpokládáme, že nový přístroj pokryje potřebu našeho regionu, kdy vyšetří zhruba 2,5 tisíce pacientů ročně. Jedno vyšetření kamerou trvá 20 až 30 minut, včetně přípravy nemocného je hotové do dvou hodin,“ řekl primář oddělení nukleární medicíny Václav Maxa.

Při vyšetření PET/CT kamerou se do těla pacienta injekcí aplikuje speciální látka s neškodným množstvím radioaktivity. Díky tomu lze přesně určit místa, kde se látka ve zvýšené míře akumuluje. Tím se ukazují místa nádorů či zánětů.

„Jde o hybridní zobrazovací metodu. Vidíme nejen to, kde je nádor uložený, jak je velký a jaký má tvar, ale i to, jak je v těle aktivní,“ vysvětlil princip vyšetření Kratochvíl.

Nové prostory pro přístroj začali v suterénu pavilonu C budovat v dubnu a spojili je s přestavbou celé diagnostické části oddělení nukleární medicíny. Až do června zvládali lékaři běžný provoz oddělení na staveništi, o prázdninách a začátkem září už nešel skloubit lékařský a stavební režim dohromady a budějovičtí lékaři posílali pacienty ke kolegům ve strakonické nemocnici.

„Navíc jsme vyšetřovali asi stovku pacientů. Bylo poznat, že jsme měli program napnutější, ale dalo se to zvládnout,“ sdělila primářka Martina Hlinková z oddělení nukleární medicíny strakonické nemocnice.

Přestavba v českobudějovické nemocnici byla původně naplánovaná do konce září, nakonec se ji podařilo dokončit s několikatýdenním předstihem. Stavební práce stály přibližně 30 milionů korun a nemocnice je uhradila z vlastní pokladny.

Na PET/CT kameru s veškerým příslušenstvím za zhruba 70 milionů korun jí přispělo ministerstvo zdravotnictví částkou 32 milionů korun určených na podporu regionálního zdravotnictví.

„Prvního pacienta na toto vyšetření máme objednaného na středu. Předpokládám, že obsloužíme asi 12 pacientů denně, a to z celého kraje. Zpočátku nebude problém čekací doba. Časem se uvidí, jaký bude zájem a jak rychle si sáhneme na případný strop od pojišťoven,“ upřesnil Kratochvíl.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Najdete na iDNES.cz