Znaková abeceda (ilustrační snímek).

Znaková abeceda (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

I neslyšící mohou normálně pracovat. Ve speciální kavárně i běžných podnicích

  • 1
V písecké kavárně Pontes u Kamenného mostu obsluhují návštěvníky lidé s handicapem. Jednou z nich je i neslyšící Pavla. V kavárně začala pracovat před dvěma lety, kdy se otevírala. Zákazníkům objednávky odezírá ze rtů.

"Máme štěstí, že Pavla je velmi šikovná, pracovitá a nastoupila k nám s odhodláním všechno zvládnout. Je to její první zaměstnání, kde musí komunikovat s lidmi," řekl majitel kavárny Pontes Michal Grill. Pavla k nim přišla z Kauflandu, kde chodila na noční směny doplňovat regály.

"Má obrovskou schopnost odezírat, odezírá až neuvěřitelně, takže o to je to pro nás jednodušší," doplnil Grill. Pavla není jediná, kdo má v kavárně problémy se sluchem. Její přítel je také neslyšící a chodí do podniku vypomáhat.

"Chodí k nám v létě grilovat, prodávat a pomáhat v kuchyni. A ještě máme paní, která je nedoslýchavá, a ta taky pracuje v kuchyni i na place," dodal majitel. Celkem kavárna zaměstnává šest lidí se zdravotním postižením na poloviční úvazek, tedy na čtyři hodiny denně. 

Stačilo jen vyrobit obrázky pokrmů se surovinami

Ani provoz v kavárně se kvůli nim upravovat nemusel. "Jediné, co jsme udělali, jsou obrázky různých pokrmů a k tomu je postup, z jakých je to surovin. Párkrát jsme jim ukázali, jak se to dělá, a pak si to zapamatují. A když je třeba, nemáme problém jim to ukázat znovu," popsal Michal Grill.

Najít práci mají nyní i další sluchově postižení, a to nejen v sociálních podnicích. Agentura pro neslyšící (APPN) po úspěšných projektech v Praze rozšiřuje svou působnost do dalších regionů a svou pobočku nyní otvírá i v Českých Budějovicích.

"Naším cílem je poskytovat pomoc i podporu neslyšícím lidem při jejich uplatnění na otevřeném trhu práce, ve vzdělávání, zdravotnictví a při jednání s úřady," uvedla Iva Nováková, která je manažerkou APPN v Jihočeském kraji.

Na APPN se mohou obrátit i zaměstnavatelé neslyšících

Dosud v regionu fungoval jen budějovický spolek neslyšících, který slouží lidem s tímto handicapem k setkávání ve volném čase. APPN jim však nabízí nepřetržitý servis pracovně právního poradenství včetně doprovodu na konzultační schůzky k zaměstnavatelům, ale také konkrétní projekty na zvyšování jejich kvalifikace.

Nová jihočeská pobočka Agentury pro neslyšící má kancelář v budějovické ulici Čéčova 26. Na odborníky z APPN se mohou se svými požadavky obrátit jak neslyšící, tak i jejich potenciální zaměstnavatelé. Některé jihočeské firmy už těmto lidem práci nabídly. Patří mezi ně například i budějovická ofsetová tiskárna a knihárna Inpress.

"Máme chráněnou dílnu a před dvěma roky k nám přišla pětadvacetiletá neslyšící Monika. Když se porozhlédla, ukázalo se, že nechce pracovat jen vsedě a musíme ji dát do haly ke strojům. Je to otázka komunikace, najít si k ní vztah a chovat se k ní jako k běžnému zaměstnanci," popsal majitel tiskárny Ivan Nadberežný.

Agentura pro neslyšící se však věnuje i zlepšování podmínek pro jejich snadnější integraci do společnosti. Například stojí za novým projektem Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící, jehož cílem je zlepšení komunikace lidí se sluchovým postižením ve zdravotnických zařízeních. Lékaři se s těmito pacienty domluví přes tablet díky službě on-line tlumočení.