Nová propust bude při levém břehu řeky Otavy. Poslouží vodákům i jako rybí...

Nová propust bude při levém břehu řeky Otavy. Poslouží vodákům i jako rybí přechod. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Vodáci projedou nebezpečný jez na Otavě ve Strakonicích novou propustí

  • 1
Na jezu u Křemelky ve Strakonicích se už utopilo několik vodáků. Zrádný vír stáhne člověka pod vodu a už ho nepustí. Od konce září zde začne fungovat nová bezpečná propust.

Jez na Otavě u Křemelky vůbec nevypadá nebezpečně. Žádný vysoký schod, pod kterým by se vařila voda. Přesto se v řece utopilo několik lidí, kteří se tam koupali nebo jez sjížděli na lodích. Dvakrát zde tonoucí zachraňovali městští policisté. Nová propust to má změnit.

"Jedná se o 25 metrů dlouhý železobetonový žlab o šířce dva a půl metru. Na jeho dně jsou kartáče, které pomáhají rybám při cestě proti proudu," popsal stavbu Hugo Roldán z Povodí Vltavy.

Město takovou stavbu vítá, práce začaly v pondělí a skončí do Václavské pouti v září. "Jez, bohužel, smutně proslul několika tragickými událostmi. Nová stavba umožní vodákům, aby ho zdolali bezpečně a bez nutnosti vystupování z lodí," uvedl místostarosta Pavel Pavel z uskupení Slušnost a jistoty pro Strakonice.

Strakonické jezy

Na Otavě jsou dva jezy. Pětikolský u strakonického hradu se dočkal před dvěma lety "šupny". Zůstává nesjízdný, ale dřevěný skluz zjednoduší vodákům přenášení lodí a jejich spouštění do vody. Druhý jez u zimního stadionu na Křemelce blízko mostu v Ellerově ulici bude po úpravách sjízdný. Vznikne zde propust pro lodě a ryby za 9,5 milionu korun. Na obou jezech už se topili plavci i vodáci. Oba jsou označené cedulemi jako nesplavné, u obou jsou záchranářské kruhy, které mohou lidé v případě záchrany tonoucích použít.

Propust staví i platí Povodí Vltavy. Vyroste při levém břehu Otavy a proplují jí kanoe i nafukovací rafty. Kompletní úprava jezu vyjde zhruba na 9,5 milionu korun.

Jez má nyní nízké převýšení hladin a na první pohled nevypadá nebezpečně. Na rozdíl od jiných jezů se zde netvoří respekt vzbuzující bublající válec, ale hluboká vana napěněné vody.

Plavec či loď se tak najednou propadnou ke dnu, protože hustota vody se bublinkami snižuje, a tím pádem nepůsobí podle Archimedova zákona taková vztlaková síla, která by člověka či loď dostatečně nadnášela.

Když jsou klapky jezu položené, je běžně sjízdný a to je právě jeho nebezpečí. Vodáci, kteří tudy jednou projedou, to pokoušejí znovu i při zvednutých klapkách. Když se převrhnou, těžko se z vody dostávají. Jez byl zařazen dokonce mezi sedm nejnebezpečnějších v zemi.

Jsou před ním výstražné tabule upozorňující na nebezpečí a zakazují splutí. Lidé se na jezu topili naposledy loni v červnu. To se pod jez dostali dva mladíci, kteří se zde koupali. Z vody je zachránil šestadvacetiletý muž, který na břehu venčil psa. Později získal za svůj čin ocenění.