Laparoskopická operace. ilustrační snímek

Laparoskopická operace. ilustrační snímek | foto: MAFRA

Lékaři operují s brýlemi, které nosí lidé při sledování 3D filmů

  • 0
Lékaři v budějovické nemocnici patří mezi první v zemi, kteří začali na sálech používat revoluční 3D laparoskopickou techniku. Se speciálními brýlemi vidí i při zákroku bez otevření těla prostorově tak jako při klasické operaci.

Lékař si před zákrokem, při kterém mu pomáhá 3D technologie, nasadí speciální brýle, které jsou podobné jako při sledování filmů v trojrozměrném formátu, a může začít operovat.

Zavedení nové chirurgické technologie znamená další zvýšení šetrnosti a přesnosti laparoskopických zákroků, které se stávají ještě bezpečnější a pro pacienta komfortnější. Kratší je čas operace i doba uzdravování. Operatér dokáže s 3D laparoskopem vnímat hloubku tak, jako kdyby byl pacient otevřený, což je u klasické laparoskopie nemožné.

S moderními přístroji pracují od začátku roku v budějovické nemocnici urologové. Zhruba před měsícem se k nim připojili také lékaři chirurgického a gynekologicko-porodnického oddělení, které tuto technologii využívá jako vůbec první pracoviště svého druhu v Česku.

Operatéři získají představu, jak hluboko se ve tkáni pohybují

"Jedná se o úplně novou generaci laparoskopických přístrojů s přidaným třetím rozměrem. Vidíme i hloubku, což umožňuje daleko lepší, šetrnější, preciznější preparaci tkání, ale i šití. Díky dokonalému a reálnému prostorovému zobrazení se lépe orientujeme v operačním poli, což dále snižuje rizika zákroku," uvedl primář Petr Sák z gynekologicko-porodnického oddělení.

Revoluční prostorová laparoskopie je ideální metodou i pro technicky náročnější šetrné operace. S jejím rychlým rozvojem tak lze podle lékařů v brzké budoucnosti očekávat, že řadu zákroků, které specialisté dosud provádějí výhradně otevřenou operativou, budou moci řešit laparoskopicky.

"Nyní využíváme 3D laparoskop například při obtížných odstraněních dělohy. Obecně řečeno, špičkové prostorové zobrazení zvyšuje komfort pro operatéra, čímž dochází k rozšíření indikačních možností a zvýšení komfortu pro pacientky, kratší době hospitalizace a rychlejšímu návratu do běžného života," upřesnil primář Sák.

Nejvíc zkušeností už nasbírali s používáním sestavy s prostorovým 3D zobrazením lékaři urologického oddělení. S moderní technologií, kterou mají pouze dvě nemocnice v zemi, odoperovali více než 170 pacientů.

"Velkým přínosem je flexibilní zakončení videolaparoskopu, které umožňuje dokonalé zobrazení i obtížně přístupných orgánů. Tyto výhody se uplatňují zvláště u náročných onkologických operací, kde je nutná rekonstrukční fáze zákroku po odstranění nádoru. Velkým příslibem této techniky do budoucna je zlepšení výsledků léčby po odstranění prostaty, tedy možnost zachování erekce a minimalizace rizika samovolného úniku moči po operaci," vysvětlil lékař Zdeněk Staněk z urologického oddělení.

Hlavní předností je šetrnost

Využití špičkového prostorového zobrazení při šetrných operacích bez nutnosti otevření břicha klasickým řezem znamená velmi výrazné snížení zátěže pro pacienta.

Lékařům stačí několik malých otvorů, jimiž do břišní dutiny zavedou nástroje, zdroj světla a minikameru spojenou s monitorem a videem. Operatér sleduje obrazovku a pomocí nástrojů, které ovládá zvenčí, provede příslušný zákrok.

A jaké potíže odstraňují pomocí 3D laparoskopu chirurgové? "Tuto technologii používáme hlavně při operacích brániční a tříselné kýly, konečníku a tlustého střeva. Další využití a velký přínos očekáváme u operací nezhoubných nádorů jater," popsal lékař Pavel Kožnar z chirurgického oddělení budějovické nemocnice.