Z nové vyhlídky na úbočí Černé hory je krásně vidět Bavorský les. | foto: Štěpán Rosenkranz

Z nové vyhlídky na Šumavě je vidět, jak les bojuje s kůrovcem

  • 7
Z málokterého místa na Šumavě je tak hezky vidět rozdíl mezi lesy na české a německé straně pohoří, jako z nově otevřené vyhlídky nad Prameny Vltavy. Za příznivých podmínek je možné spatřit i Alpy.

Správa šumavského parku dřevěnou vyhlídku na vrcholu Černé hory otevřela ve středu. Je vzdušnou čarou jen pár set metrů od Pramenů Vltavy.

Z vyhlídky je vidět jižní část Bavorského lesa, který napadl kůrovec a už se samovolně i s pomocí lesníků obnovuje, potok Resch pramenící na úbočí hory nebo nádrž Reschbachklause, Mokrůvka, Luzenské údolí či německé obce Maut a Finsterau. Vidět je i Trojmezenský hřeben, Smrčina nebo Knížecí stolec ve vojenském prostoru Boletice.

"Zejména na podzim v době inverzí mohou lidé pozorovat přes sto kilometrů vzdálené Alpy," poznamenal ředitel šumavského parku Jiří Mánek. Upřesnil, že vyhlídka, která vznikla díky sponzorským darům, správu parku tak nestála ani korunu.

Nápad místního šéfa lesní správy

K vyhlídce se dá nejlépe dostat z Kvildy po stezce vedoucí k Pramenům Vltavy. Řeka pramení v nadmořské výšce 1 200 metrů, vyhlídka je ještě o 100 metrů výše.

Vyhlídka u Černé hory

Vybudovat na Černé hoře vyhlídku byl nápad šéfa lesní správy v Modravě Jana Bečváře. Ten sem často chodí při obchůzkách svého revíru.

"Je to jedno z nejkrásnějších míst. Je zde vidět druhové, věkové a prostorové složení lesů Šumavy, které bylo několik staletí měněno lidskou činností," vysvětluje Bečvář.

Do lokality, kde je v okolí kůrovcem sežraný les, nyní lesníci vysazují i původní stromy. "Vždy používáme příslušné dřeviny místního původu. Sazenice buků, jedlí nebo javorů či borovic pěstujeme ve vlastních školkách," pokračuje další lesník Vít Chlada. Turisté zde mohou porovnávat přirozené zmlazení v lesích a umělou výsadbu člověkem.

Vyhlídka stojí na úbočí Černé hory poblíž Pramenů Vltavy.

Vyhlídka stojí na úbočí Černé hory poblíž Pramenů Vltavy.