Nové domy vzniknou u cyklostezky z Lipna nad Vltavou do Frymburku nedaleko...

Nové domy vzniknou u cyklostezky z Lipna nad Vltavou do Frymburku nedaleko osady Kobylnice. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nové atraktivní bydlení u Lipna: vily mají stát podél oblíbené stezky

  • 3
Lipno nad Vltavou se dále rozrůstá. Developerská firma připravuje stavbu komplexu bytových a rekreačních domů v pásu mezi cyklostezkou a silnicí spojující Lipno nad Vltavou a Frymburk. Příští rok chce začít stavět.

Z terasy vilky uvidíte plachetnice na jezeře. Budete to mít kousek do Mariny i na lyže. Nový projekt v Lipně nad Vltavou představila v těchto dnech českobudějovická developerská firma Bretom.

Na levém břehu Lipenského jezera vyroste na ploše kolem devíti hektarů pás domů. Bude kopírovat frekventovanou cyklostezku mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem.

Projekt Lipno-Západ

Čtyři bloky stavebních parcel o ploše 0,4 až 1,6 hektaru v zeleni, tři kruhové křižovatky, dvě veřejná parkoviště, tři cesty křižující cyklostezku, dvě místa pro recyklovaný odpad. Směrem k vodě bude veřejně přístupný prostor pro slunění, koupání nebo kotvení lodí. Předpokládaný začátek stavby je rok 2016.

„Vycházíme z toho, že je poptávka po bydlení v přírodě. Jsou lidé, kteří nechtějí žít ve městě a láká je domov u jezera. Domy, které tu vyrostou, mohou sloužit jako takzvané druhé bydlení, ale i jako trvalé bydliště,“ vysvětluje šéf developerské firmy Bretom Miloš Kratochvíl. Jeho další společnosti včetně akciovky Conduco stojí za významnými projekty na Lipensku, například skiareálem.

Developer plánuje nejenom stavbu čtyř bloků s vilkami, ale i novou silnici se třemi kruhovými křižovatkami včetně parkovišť. Domy postaví, ale lokalitu nabídne i pro individuální projekty v duchu územního plánu. Objekty mohou být nanejvýš dvoupodlažní, střechy šikmé s možnosti podkroví.

Místostarosta: Bude to oživení lokality

Areál nazvaný pracovně Lipno - Západ vyroste na soukromých pozemcích, katastr patří Lipnu nad Vltavou. „Podobně jako u rekreačního komplexu Marina jsme s investorem domluveni, že infrastrukturu včetně nových silnic předá bezúplatně obci. Pro nás to bude další oživení lokality,“ řekl místostarosta Lipna nad Vltavou Pavel Macák.

Podle hodnocení o vlivu na životní prostředí, které si developer nechal zpracovat, přinese projekt místu samé klady. Rezidence částečně obrostlé stromy s bazény a pergolami budou vidět z lodí brázdících jezero, nové silnice a cesty posílí místní dopravní obslužnost. Obyvatelé nových domů přinesou obci tržby a daňové odvody. Jediným kazem je pokácení pěti hektarů lesního pásu s borovicemi a olšemi a snad plašení místní fauny, hlavně ještěrek.

Na problémy spojené se vznikem nového sídliště u Lipna upozorňují místní usedlíci. Nelíbí se hlavně chatařům z nedaleké Kobylnice, ale i některým obyvatelům sousedního Frymburka.

„Máme obavy, že takové bydlení přinese konflikt s lipenskou cyklostezkou, která je už teď dost frekventovaná. Ačkoliv se bude stavět na katastru Lipna, pozemky jsou kousek od Frymburka. Zhoustne doprava a zvýší se ruch, to se projeví i u nás. Nelibě neseme, že se zástavba Lipna spolu s povolením lodí na spalovací motory blíží až k nám,“ varuje bývalý frymburský starosta František Frantál, který dnes vystupuje za místní sdružení Šumava Ne na prodej.

450 tisíc návštěvníků za rok

Podle kritiků se už Lipensko natolik změnilo v duchu turistického průmyslu, že ztratilo romantiku, která stále ve světě návštěvníky přitahuje. To nakonec potvrzuje i hodnotitel projektu, když jako lákadlo pro návštěvníky oblasti uvádí památky a historické obce a městečka jako Frymburk a Přední Výtoň.

Jiným významným přínosem jsou podle hodnocení rekreační areály Marina nebo lyžařské středisko v Lipně. „O tom, že rekreace na Lipně je stále v kurzu a má ještě rezervy, svědčí, že za rok se u nás vystřídá na 450 tisíc návštěvníků,“ argumentuje Macák.

Kratochvíl ujišťuje, že investoři jako on nechtějí břehy jezera totálně zastavět. „Zájem máme o levý břeh Lipna mimo chráněnou oblast. Myslím, že je rozumné nechat pravou stranu nedotčenou, kde je místo i pro turisty hledající romantiku a divočinu. Počítáme, že povolení stavby se ještě protáhne. Třeba Stezku korunami stromů jsme připravovali dva roky a dneska je jednou z největších letních atrakcí,“ ujistil Miloš Kratochvíl.