Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Propouštět nebudeme, výroba zůstává stejná, tvrdí nové vedení Kovosvitu

  9:11aktualizováno  9:11
Zaměstnanci Kovosvitu Sezimovo Ústí stále nedostali část srpnové mzdy. Společnost ovšem přislíbila, že všem peníze doplatí. V jejím čele stojí nové vedení a majitel Jaroslav Strnad. Na pozici generálního ředitele se vrátil Filip Winkelhofer.

Slévárna vyrábí nejen pro Kovosvit, ale také pro zákazníky v Německu, Anglii, Švýcarsku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zadlužený Kovosvit by se měl pomalu dostávat na nohy. Firma chce také přesvědčit zaměstnance, kteří kvůli problémům se mzdami už dali výpověď, aby své rozhodnutí přehodnotili.

V pondělí se nové vedení sešlo se zaměstnanci a naznačilo základní vize pro nejbližší období. „Řekli nám, že počítají se všemi zaměstnanci a výrobní program by měl zůstat stejný,“ řekl šéf podnikových odborů Jiří Ryzka.

V Kovosvitu pracuje zhruba 770 lidí, společnost je tak významným zaměstnavatelem v Jihočeském kraji. Atmosféra ve firmě se mírně zlepšila, ale je stále napjatá.

„Jsme na začátku, všichni čekají, co bude. Většina lidí čeká na hodnocení podle toho, jak přijde další výplata, od toho se bude všechno odvíjet,“ vysvětlil Ryzka.

Výpověď dalo okolo 40 lidí

Zaměstnanci totiž měli velké problémy s červencovými mzdami, které přišly až se čtrnáctidenním zpožděním, což pro mnohé znamenalo vážné problémy. Ani srpnová mzda nepřišla přes původní sliby celá. Řada lidí pak dala výpověď.

„V pondělí nám nové vedení oznámilo, že zbývajících 20 procent výplaty nám doplatí,“ avizoval odborář. „Podle našich informací se chce nové vedení se zaměstnanci, kteří podali výpověď, sejít, prokonzultovat to s nimi. Pak bude na nich, jestli své rozhodnutí nezmění,“ uvedl Ryzka.

Výpověď dalo okolo 40 lidí, což je necelých pět procent všech zaměstnanců Kovosvitu. Ryzka se domnívá, že řada z nich je nakonec stáhne. Především díky novému vlastníkovi je zde příslib stabilní budoucnosti.

Velkou změnou je, že se na post generálního ředitele po několika týdnech vrátil Filip Winkelhofer. Ten z Kovosvitu odešel ještě s dalšími třemi manažery v srpnu. V zákulisí se hovořilo o tom, že za odchodem byly neshody s bývalým majitelem Františkem Komárkem.

Nyní jej do čela firmy jmenoval nový majitel, zbrojař a průmyslník Jaroslav Strnad. Spolu s Winkelhoferem se vrací i finanční ředitelka Jaroslava Chladová.

Prioritou Filipa Winkelhofera je udržet důvěru zákazníků a podnik stabilizovat.

„Problémy Kovosvitu nemají příčinu ve fungování samotného podniku a jsou řešitelné. Je mi ctí, že z pozice generálního ředitele můžu realizovat strategii nového majitele vedoucí nejen k záchraně, ale časem i dalšímu růstu Kovosvitu,“ řekl Winkelhofer.

Za dluhy můžou problémové investice na ruském trhu

Koupi Kovosvitu oznámila Strnadova společnost Industry Innovation v pátek. Podle prvních vyjádření nových majitelů chce podnik udržet výrobu i zaměstnance.

„Stejně jako v jiných případech, kdy stabilizujeme podniky v problémech, kromě příchodu nových posil do managementu vyhledáváme osvědčené a důvěryhodné manažery, kteří již v podniku působí nebo v minulosti působili a kteří mají důvěru zaměstnanců i obchodních partnerů,“ konstatoval Strnad.

Kovosvit se dostal do problémů kvůli velkým investicím v Rusku, na kterém je firma závislá. Končí zde okolo třetiny produkce. Zároveň má Kovosvit se svou dceřinou firmou OOO Kovosvit třetinový podíl na obrovském ruském trhu. I proto má sezimovoústecká společnost perspektivu do budoucna.

Jenže v Rusku je momentálně situace nedobrá kvůli sankcím a pádu rublu. Důsledkem jsou dluhy Kovosvitu, které dosahují 700 milionů korun. Loni firmě klesly tržby o 15 procent na 2,025 miliardy korun.

Kovosvit založil Tomáš Baťa v roce 1939 jako strojírny MAS. Dnes je společnost jedním z nejvýznamnějších výrobců hi-tech obráběcích strojů.

Firma je už letos pátou akvizicí Jaroslava Strnada. Do jeho skupiny Czechoslovak Group přibyl výrobce radarů Retia, většinový podíl výrobce hodinek Prim nebo mošnovská opravna letadel Job Air Technic. Strnad také koupil zkrachovalého výrobce nákladních vozů Avia, kterého se pokusí vzkřísit.

Dříve Strnad převzal také kopřivnickou Tatru, podíl má také ve slovenské firmě ZŤS Metalurgia v Dubnici nad Váhom, která má zkušenosti i s výrobou dělových hlavní.

V loňském roce holding podle odhadů zvýšil tržby ze 7,6 miliardy na 12,3 miliardy korun. Export činil 6,8 miliardy proti 4,4 miliardy v roce 2014.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Najdete na iDNES.cz