Slévárna vyrábí nejen pro Kovosvit, ale také pro zákazníky v Německu, Anglii,...

Slévárna vyrábí nejen pro Kovosvit, ale také pro zákazníky v Německu, Anglii, Švýcarsku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Propouštět nebudeme, výroba zůstává stejná, tvrdí nové vedení Kovosvitu

  • 1
Zaměstnanci Kovosvitu Sezimovo Ústí stále nedostali část srpnové mzdy. Společnost ovšem přislíbila, že všem peníze doplatí. V jejím čele stojí nové vedení a majitel Jaroslav Strnad. Na pozici generálního ředitele se vrátil Filip Winkelhofer.

Zadlužený Kovosvit by se měl pomalu dostávat na nohy. Firma chce také přesvědčit zaměstnance, kteří kvůli problémům se mzdami už dali výpověď, aby své rozhodnutí přehodnotili.

V pondělí se nové vedení sešlo se zaměstnanci a naznačilo základní vize pro nejbližší období. „Řekli nám, že počítají se všemi zaměstnanci a výrobní program by měl zůstat stejný,“ řekl šéf podnikových odborů Jiří Ryzka.

V Kovosvitu pracuje zhruba 770 lidí, společnost je tak významným zaměstnavatelem v Jihočeském kraji. Atmosféra ve firmě se mírně zlepšila, ale je stále napjatá.

„Jsme na začátku, všichni čekají, co bude. Většina lidí čeká na hodnocení podle toho, jak přijde další výplata, od toho se bude všechno odvíjet,“ vysvětlil Ryzka.

Výpověď dalo okolo 40 lidí

Zaměstnanci totiž měli velké problémy s červencovými mzdami, které přišly až se čtrnáctidenním zpožděním, což pro mnohé znamenalo vážné problémy. Ani srpnová mzda nepřišla přes původní sliby celá. Řada lidí pak dala výpověď.

„V pondělí nám nové vedení oznámilo, že zbývajících 20 procent výplaty nám doplatí,“ avizoval odborář. „Podle našich informací se chce nové vedení se zaměstnanci, kteří podali výpověď, sejít, prokonzultovat to s nimi. Pak bude na nich, jestli své rozhodnutí nezmění,“ uvedl Ryzka.

Výpověď dalo okolo 40 lidí, což je necelých pět procent všech zaměstnanců Kovosvitu. Ryzka se domnívá, že řada z nich je nakonec stáhne. Především díky novému vlastníkovi je zde příslib stabilní budoucnosti.

Velkou změnou je, že se na post generálního ředitele po několika týdnech vrátil Filip Winkelhofer. Ten z Kovosvitu odešel ještě s dalšími třemi manažery v srpnu. V zákulisí se hovořilo o tom, že za odchodem byly neshody s bývalým majitelem Františkem Komárkem.

Nyní jej do čela firmy jmenoval nový majitel, zbrojař a průmyslník Jaroslav Strnad. Spolu s Winkelhoferem se vrací i finanční ředitelka Jaroslava Chladová.

Prioritou Filipa Winkelhofera je udržet důvěru zákazníků a podnik stabilizovat.

„Problémy Kovosvitu nemají příčinu ve fungování samotného podniku a jsou řešitelné. Je mi ctí, že z pozice generálního ředitele můžu realizovat strategii nového majitele vedoucí nejen k záchraně, ale časem i dalšímu růstu Kovosvitu,“ řekl Winkelhofer.

Za dluhy můžou problémové investice na ruském trhu

Koupi Kovosvitu oznámila Strnadova společnost Industry Innovation v pátek. Podle prvních vyjádření nových majitelů chce podnik udržet výrobu i zaměstnance.

„Stejně jako v jiných případech, kdy stabilizujeme podniky v problémech, kromě příchodu nových posil do managementu vyhledáváme osvědčené a důvěryhodné manažery, kteří již v podniku působí nebo v minulosti působili a kteří mají důvěru zaměstnanců i obchodních partnerů,“ konstatoval Strnad.

Kovosvit se dostal do problémů kvůli velkým investicím v Rusku, na kterém je firma závislá. Končí zde okolo třetiny produkce. Zároveň má Kovosvit se svou dceřinou firmou OOO Kovosvit třetinový podíl na obrovském ruském trhu. I proto má sezimovoústecká společnost perspektivu do budoucna.

Jenže v Rusku je momentálně situace nedobrá kvůli sankcím a pádu rublu. Důsledkem jsou dluhy Kovosvitu, které dosahují 700 milionů korun. Loni firmě klesly tržby o 15 procent na 2,025 miliardy korun.

Kovosvit založil Tomáš Baťa v roce 1939 jako strojírny MAS. Dnes je společnost jedním z nejvýznamnějších výrobců hi-tech obráběcích strojů.

Firma je už letos pátou akvizicí Jaroslava Strnada. Do jeho skupiny Czechoslovak Group přibyl výrobce radarů Retia, většinový podíl výrobce hodinek Prim nebo mošnovská opravna letadel Job Air Technic. Strnad také koupil zkrachovalého výrobce nákladních vozů Avia, kterého se pokusí vzkřísit.

Dříve Strnad převzal také kopřivnickou Tatru, podíl má také ve slovenské firmě ZŤS Metalurgia v Dubnici nad Váhom, která má zkušenosti i s výrobou dělových hlavní.

V loňském roce holding podle odhadů zvýšil tržby ze 7,6 miliardy na 12,3 miliardy korun. Export činil 6,8 miliardy proti 4,4 miliardy v roce 2014.