Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výslechové místnosti na policii v Písku připomínají hernu a obývák

  17:54aktualizováno  17:54
Svědci a oběti zločinů se při výsleších na policii v Písku budou cítit lépe. A to díky novým komfortním místnostem, které spíš připomínají obývací pokoje. Hlavně pro děti, které zažily něco nepříjemného, budou nové výslechové místnosti mnohem méně stresovým prostředím než dosud užívané kanceláře.

Ve výslechové místnosti pro děti jsou nenápadně ukryté tři kamery. Dvě statické a jedna, která se umí otáčet kolem dokola. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Výslechová místnost pro děti vypadá jako herna. Stěny jsou vymalovány veselými barvami, jsou tu malé židličky i stoleček. Nechybějí ani plyšáci.

„Jsme si vědomi, jak jsou zvláště děti a staří lidé traumatizováni z toho, co je potkalo. My s nimi musíme pracovat, musíme udělat určité procesní úkony. Naším cílem je, abychom tyto lidi ještě více nestresovali. Proto jsme vybudovali prostředí, ve kterém se budou cítit pohodlněji než v klasické strohé policejní kanceláři,“ vysvětlil smysl nových prostor šéf píseckých policistů Jiří Surma.

Jedná se o ojedinělé zařízení v kraji, podobné mají policisté pouze v Lišově, tam už je ale technicky zastaralejší. Přestavba tří místností v Písku včetně technického vybavení vyšla na čtvrt milionu. Většinu zaplatilo Ministerstvo vnitra, částí přispělo i město Písek.

Výbavu a technologii si policisté navrhovali sami, jezdili se dokonce inspirovat do zahraničí. Sami si místnosti zařizovali a malovali. Jeden pokoj je určený dětem, druhý dospělým a třetí je čistě technický - jakýsi velín, odkud se řídí výslechy a ovládají kamery.

Výbavu a technologii si písečtí policisté navrhovali sami, jezdili se dokonce...

Výbavu a technologii si písečtí policisté navrhovali sami, jezdili se dokonce inspirovat do zahraničí.

Například v místnosti pro děti jsou nenápadně ukryté tři kamery. Dvě statické a jedna, která se umí otáčet kolem dokola. „Je to z důvodu, že počítáme s tím, že dítě bude neposedné a bude se během výslechu pohybovat po místnosti. Tato kamera nám umožní snímat detaily z jakéhokoli místa,“ popsal preventista písecké městské policie Jaroslav Rapant, který projekt organizoval.

Výslech dítěte bude probíhat tak, že si s ním bude povídat jedna speciálně vyškolená policistka, z technické místnosti budou skrze kamery výslech pozorovat všichni účastníci řízení - advokáti a další osoby, které ukládá trestní řád. Ti mohou policistku při výslechu požádat, aby se zeptala na další věci.

„Dítěti, které je traumatizované tím, že se stalo obětí zločinu či bylo jeho svědkem, se bude těžko mluvit před tolika lidmi. Jsou tu i hračky. Některé děti se brání sdělit svůj zážitek dospělé osobě. Mohou ho ale pošeptat třeba panence,“ doplnil Surma.

Písecká starostka Eva Vanžurová jako bývalá ředitelka základní školy ví, jaké to je, když děti jdou vypovídat na policii. „Vytvoření takových místností proto považuji za vynikající nápad. Je to prostředí, které je pro ně přirozené,“ pochvalovala si starostka.

Výslechové místnosti přitom bude moci využívat i státní zastupitelství či orgány péče o děti a mládež. „Jestli třeba u soudu bude potřeba vyslechnout zvlášť zranitelnou oběť, bude to možné,“ dodal Surma.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Najdete na iDNES.cz