Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výslechové místnosti na policii v Písku připomínají hernu a obývák

  17:54aktualizováno  17:54
Svědci a oběti zločinů se při výsleších na policii v Písku budou cítit lépe. A to díky novým komfortním místnostem, které spíš připomínají obývací pokoje. Hlavně pro děti, které zažily něco nepříjemného, budou nové výslechové místnosti mnohem méně stresovým prostředím než dosud užívané kanceláře.

Ve výslechové místnosti pro děti jsou nenápadně ukryté tři kamery. Dvě statické a jedna, která se umí otáčet kolem dokola. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Výslechová místnost pro děti vypadá jako herna. Stěny jsou vymalovány veselými barvami, jsou tu malé židličky i stoleček. Nechybějí ani plyšáci.

„Jsme si vědomi, jak jsou zvláště děti a staří lidé traumatizováni z toho, co je potkalo. My s nimi musíme pracovat, musíme udělat určité procesní úkony. Naším cílem je, abychom tyto lidi ještě více nestresovali. Proto jsme vybudovali prostředí, ve kterém se budou cítit pohodlněji než v klasické strohé policejní kanceláři,“ vysvětlil smysl nových prostor šéf píseckých policistů Jiří Surma.

Jedná se o ojedinělé zařízení v kraji, podobné mají policisté pouze v Lišově, tam už je ale technicky zastaralejší. Přestavba tří místností v Písku včetně technického vybavení vyšla na čtvrt milionu. Většinu zaplatilo Ministerstvo vnitra, částí přispělo i město Písek.

Výbavu a technologii si policisté navrhovali sami, jezdili se dokonce inspirovat do zahraničí. Sami si místnosti zařizovali a malovali. Jeden pokoj je určený dětem, druhý dospělým a třetí je čistě technický - jakýsi velín, odkud se řídí výslechy a ovládají kamery.

Výbavu a technologii si písečtí policisté navrhovali sami, jezdili se dokonce...

Výbavu a technologii si písečtí policisté navrhovali sami, jezdili se dokonce inspirovat do zahraničí.

Například v místnosti pro děti jsou nenápadně ukryté tři kamery. Dvě statické a jedna, která se umí otáčet kolem dokola. „Je to z důvodu, že počítáme s tím, že dítě bude neposedné a bude se během výslechu pohybovat po místnosti. Tato kamera nám umožní snímat detaily z jakéhokoli místa,“ popsal preventista písecké městské policie Jaroslav Rapant, který projekt organizoval.

Výslech dítěte bude probíhat tak, že si s ním bude povídat jedna speciálně vyškolená policistka, z technické místnosti budou skrze kamery výslech pozorovat všichni účastníci řízení - advokáti a další osoby, které ukládá trestní řád. Ti mohou policistku při výslechu požádat, aby se zeptala na další věci.

„Dítěti, které je traumatizované tím, že se stalo obětí zločinu či bylo jeho svědkem, se bude těžko mluvit před tolika lidmi. Jsou tu i hračky. Některé děti se brání sdělit svůj zážitek dospělé osobě. Mohou ho ale pošeptat třeba panence,“ doplnil Surma.

Písecká starostka Eva Vanžurová jako bývalá ředitelka základní školy ví, jaké to je, když děti jdou vypovídat na policii. „Vytvoření takových místností proto považuji za vynikající nápad. Je to prostředí, které je pro ně přirozené,“ pochvalovala si starostka.

Výslechové místnosti přitom bude moci využívat i státní zastupitelství či orgány péče o děti a mládež. „Jestli třeba u soudu bude potřeba vyslechnout zvlášť zranitelnou oběť, bude to možné,“ dodal Surma.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Soud znovu otevřel pašování kokainu z Brazílie. Svědek „ztratil“ paměť

(ilustrační snímek)

Pašováním kokainu z Brazílie do Evropy se po roce znovu zabývá českobudějovický krajský soud. Po odvolání jednoho z...

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Najdete na iDNES.cz