V letošním roce se NP Šumava rozhodl obnovit úsek mezi hraničními horami Plechý...

V letošním roce se NP Šumava rozhodl obnovit úsek mezi hraničními horami Plechý a Smrčinou. | foto: NP Šumava

Šumava je v hlavní roli, o novele rozhodnou i jihočeští poslanci

  • 1
Poslanci se dnes znovu sejdou při projednávání dvou verzí novely zákona o ochraně přírody a krajiny. I když se týká všech českých národních parků, diskuse se vždy stočí k Šumavě. Ta dělí poslance napříč stranami a dost možná bude i důvodem dalších obstrukcí. Jak se budou rozhodovat jihočeští zástupci?

Desítky tisíc podpisů za záchranu našich národních parků. Hlasitý odpor většiny šumavských obcí. Postoje stovek vědců. Stranická příslušnost. Koaliční smlouva. Osobní přesvědčení i názory krajských zastupitelstev. A také blížící se parlamentní volby.

To všechno jsou argumenty, které budou muset vážit poslanci, pokud se dnes konečně dostanou k hlasování o budoucnosti českých národních parků. Tentokrát už je nebude přesvědčovat prezident Miloš Zeman. Dá se však očekávat podobně hutná atmosféra jako minulý týden. Tehdy poslanci hlasování po vyčerpávajících projevech odložili.

Něco podobného není vyloučeno ani dnes. Na stole jsou znovu dva návrhy, které jsou výrazně odlišné - senátní i ministerská verze novely má však silné šiky zastánců. A jejich projednávání provází tuhý politický boj.

Redakce MF DNES proto s předstihem oslovila všechny jihočeské poslance, aby zjistila, na jakou stranu barikády se postaví.

Zahradník: Budeme znovu hájit zájmy obyvatel Šumavy

Jednoznačné to je například u Jana Zahradníka (ODS). Prozradil, že pro senátní verzi novely by měl hlasovat celý poslanecký klub občanských demokratů.

„Asi se také znovu přihlásím o slovo. Myslím, že na hlasování nakonec dojde. I když jistého není nic. Budeme znovu hájit zájmy obyvatel Šumavy. Z tématu se stala ve volebním roce jednoznačně politická záležitost,“ míní známý odpůrce bezzásahovosti na Šumavě.

Národní parky na rozcestí

Na stole mají poslanci dva návrhy, které upravují pravidla pro ochranu přírody v národních parcích.
Ministerský návrh: Hlavním posláním národních parků je ochrana přírody a nerušených přírodních dějů v cenných ekosystémech. Chce prosadit novou zonaci v nejcennějších přírodních územích státu a zavádí patnáctileté moratorium na podobu zón. Do budoucna chce zvětšit rozlohu území, kde člověk nebude zasahovat.
Senátní návrh: Odmítá nerušený vývoj přírody a účelem národních parků je i zajištění udržitelného rozvoje pro obce a kraje. Odstraňuje dlouhodobé cíle ochrany. Část lesů v národních parcích má být hospodářsky využitelná, lovem má být možno regulovat stavy veškeré zvěře.

Naopak poslaneckou verzi podpoří František Vácha (TOP 09). Říká, že především proto, že senátní návrh novely obsahuje prvky, které by ve svém důsledku přinesly na Šumavu více nestability.

„Myslím, že jsme promarnili šanci na vyvážení zájmů obcí a ochrany přírody. Senátní verze o to usiluje, ale je špatně napsaná. Proto podpořím poslaneckou verzi novely. Obávám se ale takových obstrukcí, které jsme měli možnost sledovat minule,“ vysvětlil Vácha.

Jednoznačnou podporu má poslanecká verze novely u Karla Pražáka (Nezařazený), který však dnes z důvodu rekonvalescence po chirurgickém zákroku hlasovat nebude.

„Mrzí mě to moc, protože tuším, že bude třeba každý hlas. Jsem přesvědčený, že příroda na Šumavě potřebuje chránit. S manželkou jsem absolvoval cesty po mnoha národních parcích, včetně třeba těch v jižní Africe, a myslím si, že naše příroda potřebuje důslednou ochranu,“ zdůvodňuje.

Alena Nohavová (KSČM) se chystá vystoupit v diskusi a podpořit senátní návrh. „Pokud Šumavu chceme zachránit, potřebuje vlastní zákon. Osobně ale podpořím senátní návrh, který je lepší než ten ministerský a více zohledňuje zájmy obcí. Na Šumavě se vždy hospodařilo a mělo by to tak zůstat. Navíc mě k tomu zavazuje i usnesení krajského zastupitelstva,“ podotýká Nohavová.

Pro jihočeské poslance hnutí ANO bude případné hlasování znamenat silné dilema. Budou se totiž muset rozhodnout, zda podpořit návrh svého místopředsedy a ministra životního prostředí Richarda Brabce, a nebo respektovat vůli Jihočeského kraje, který se rozhodl podpořit opoziční verzi novely.

„Zatím nevím, jak budu hlasovat. Senátní návrh se mi líbí víc, ale čtyři z pozměňovacích návrhů považuji za dost nešťastné. Je to jeden z nejsložitějších zákonů, ani jeden z návrhů není ideální,“ myslí si Roman Kubíček (ANO).

Jeho kolegyně Radka Maxová avizovala, že podpoří senátní návrh novely. „Myslím si, že by obce na Šumavě měly být pro národní park partnerem. Senátní návrh je vrací do hry. S ministrem Brabcem jsem o svém přesvědčení mluvila a věřím, že ho chápe,“ říká.

Naopak Jan Bartošek (KDU-ČSL) říká, že podpoří poslaneckou podobu novely. „Nejsem nadšený ani z jednoho návrhu, ale budu ctít koaliční smlouvu. Na kraji jsem se zdržel hlasování,“ informoval lidovecký poslanec.

Vlasta Bohdalová, Vítězslav Jandák a Jan Mládek (ČSSD), stejně jako Vojtěch Filip (KSČM) a Zdeněk Bezecný (TOP 09) na e-mail MF DNES nereagovali ani nezvedali telefon a neodpověděli na SMS zprávu.