Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový bazén v Písku už je na papíře. Porota vybrala tři nejlepší návrhy

  9:22aktualizováno  9:22
Po letech debat a dohadů získává nový plavecký stadion v Písku reálnou podobu. Porota zvolila tři vítězné projekty architektonické soutěže o návrh bazénu pod lesnickou školou, které musí schválit rada města.

1. místo - vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Navíc zachovává parkoviště. | foto: MÚ Písek

Měl by pod lesnickou školou v Písku vyrůst jen klasický plavecký bazén, nebo je zde prostor i pro tobogany? A budou stačit parkovací místa u sportovišť?

Tyto otázky museli vyřešit architekti, kteří se přihlásili do soutěže o novou podobu bazénu včetně jeho wellness části, venkovní plochy a okolí.

Trojici nejlepších vybrala minulý týden porota složená z řad architektů a zástupců města.

„Celkem odevzdalo své návrhy 23 soutěžních týmů, dva ale nedodržely časový termín,“ popsal městský architekt Josef Zábranský. Jména autorů budou zveřejněna až poté, co výsledky soutěže schválí rada města 10. září při svém zasedání.

Fotogalerie

„Porota se shodla na tom, že vítězný návrh je profesionálně nejlépe propracovaný včetně technologické části. Dobré je i navržení provozu a má kvalitní dopravní řešení. Jeden z důvodů, proč jsem se k němu přiklonil, bylo i ekonomické hledisko. Tento projekt by se totiž podle podkladů autorů měl v první etapě vejít do 200 milionů korun,“ vysvětlil jeden z členů poroty, místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

U všech vybraných návrhů porota ocenila hlavně rozumné dispoziční řešení. Vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Návrh se podle odborníků také nejlépe ve všech směrech vyrovnal se zadáním soutěže a dá se postavit bez významnějších zásahů. Navíc zachovává parkoviště, které slouží pro všechna sportoviště pod lesnickou školou.

Autor v pořadí druhého návrhu dobře zvládl projekt i po dopravní stránce, navíc je bezbariérový. Porotě se ale příliš nezdál vnější výraz budovy, který se podle ní k typu zařízení nehodí.

Ve třetím případě porota uznala, že se jedná o zajímavý návrh řešení celé stavby. Koncept propojuje vnitřní a venkovní prostor do vodního světa. Jenže také k této studii měli členové komise výhrady. Nad rámec soutěže podle nich nabízí větší množství vodních atrakcí za cenu, která by nepřiměřeně zvýšila investiční i provozní náklady.

Návrhy vystaví od 16. září ve Sladovně

O studiích si budou moci udělat obrázek i obyvatelé Písku. Tři vítězné projekty se objeví na webu města. „Všechny návrhy pak budou vystaveny od 16. září do 6. října ve Sladovně. Vernisáž začne v 17 hodin v Debatních trámech. Bude spojena s veřejným projednáním za účasti autorů oceněných návrhů a zástupců vedení města,“ upřesnil Knot.

Písečtí se tak po letech dočkají posunu v otázce výstavby nového bazénu, o které se mluví už od roku 2002, kdy současný plavecký stadion stojící v centru na břehu Otavy zasáhla povodeň.

V roce 2008 pak město žádalo o dotaci na nové akvacentrum v místě současného plaveckého bazénu, ale neuspělo. Zastupitelé chtěli postavit zařízení i tak. Z rozpočtu pro rok 2013 na něj vyčlenili 100 milionů korun.

Jenže proti tomuto rozhodnutí začali protestovat už v roce 2012 architekti. Situace vyústila v místní referendum konané v lednu 2013. Při tom lidé odhlasovali, že chtějí plavecký bazén na jiném místě. Podmínkou bylo zachování současného bazénu do doby, než bude nový stát.

Další kolo debat a dohadů pak následovalo při otázce, kde by tedy měl bazén být. Písečtí dávali své názory najevo v několika anketách. Nejvíce hlasů získala lokalita Žižkových kasáren. Zastupitelé ale nakonec zvolili místo pod lesnickou školou.

Poslední problémy přišly letos právě s architektonickou soutěží. Město Písek na ni chtělo dát milion korun. Česká komora architektů požadovala miliony dva. Chvíli tak hrozilo, že místo soutěže bude muset radnice udělat jen výběrové řízení na projektanta. Představitelé města ale ani tak nehodlali ustoupit. Nakonec z nároků slevila komora architektů.

Vedení města teď doufá, že už stavbě bazénu nebude stát nic v cestě. „Pokud vše půjde podle plánu a nepřijdou žádná odvolání do výběrových řízení a podobně, mohli bychom bazén začít stavět koncem roku 2017,“ řekl místostarosta Knot.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Najdete na iDNES.cz