Nový bazén v Písku už je na papíře. Porota vybrala tři nejlepší návrhy

  9:22aktualizováno  9:22
Po letech debat a dohadů získává nový plavecký stadion v Písku reálnou podobu. Porota zvolila tři vítězné projekty architektonické soutěže o návrh bazénu pod lesnickou školou, které musí schválit rada města.

1. místo - vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Navíc zachovává parkoviště. | foto: MÚ Písek

Měl by pod lesnickou školou v Písku vyrůst jen klasický plavecký bazén, nebo je zde prostor i pro tobogany? A budou stačit parkovací místa u sportovišť?

Tyto otázky museli vyřešit architekti, kteří se přihlásili do soutěže o novou podobu bazénu včetně jeho wellness části, venkovní plochy a okolí.

Trojici nejlepších vybrala minulý týden porota složená z řad architektů a zástupců města.

„Celkem odevzdalo své návrhy 23 soutěžních týmů, dva ale nedodržely časový termín,“ popsal městský architekt Josef Zábranský. Jména autorů budou zveřejněna až poté, co výsledky soutěže schválí rada města 10. září při svém zasedání.

Fotogalerie

„Porota se shodla na tom, že vítězný návrh je profesionálně nejlépe propracovaný včetně technologické části. Dobré je i navržení provozu a má kvalitní dopravní řešení. Jeden z důvodů, proč jsem se k němu přiklonil, bylo i ekonomické hledisko. Tento projekt by se totiž podle podkladů autorů měl v první etapě vejít do 200 milionů korun,“ vysvětlil jeden z členů poroty, místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

U všech vybraných návrhů porota ocenila hlavně rozumné dispoziční řešení. Vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Návrh se podle odborníků také nejlépe ve všech směrech vyrovnal se zadáním soutěže a dá se postavit bez významnějších zásahů. Navíc zachovává parkoviště, které slouží pro všechna sportoviště pod lesnickou školou.

Autor v pořadí druhého návrhu dobře zvládl projekt i po dopravní stránce, navíc je bezbariérový. Porotě se ale příliš nezdál vnější výraz budovy, který se podle ní k typu zařízení nehodí.

Ve třetím případě porota uznala, že se jedná o zajímavý návrh řešení celé stavby. Koncept propojuje vnitřní a venkovní prostor do vodního světa. Jenže také k této studii měli členové komise výhrady. Nad rámec soutěže podle nich nabízí větší množství vodních atrakcí za cenu, která by nepřiměřeně zvýšila investiční i provozní náklady.

Návrhy vystaví od 16. září ve Sladovně

O studiích si budou moci udělat obrázek i obyvatelé Písku. Tři vítězné projekty se objeví na webu města. „Všechny návrhy pak budou vystaveny od 16. září do 6. října ve Sladovně. Vernisáž začne v 17 hodin v Debatních trámech. Bude spojena s veřejným projednáním za účasti autorů oceněných návrhů a zástupců vedení města,“ upřesnil Knot.

Písečtí se tak po letech dočkají posunu v otázce výstavby nového bazénu, o které se mluví už od roku 2002, kdy současný plavecký stadion stojící v centru na břehu Otavy zasáhla povodeň.

V roce 2008 pak město žádalo o dotaci na nové akvacentrum v místě současného plaveckého bazénu, ale neuspělo. Zastupitelé chtěli postavit zařízení i tak. Z rozpočtu pro rok 2013 na něj vyčlenili 100 milionů korun.

Jenže proti tomuto rozhodnutí začali protestovat už v roce 2012 architekti. Situace vyústila v místní referendum konané v lednu 2013. Při tom lidé odhlasovali, že chtějí plavecký bazén na jiném místě. Podmínkou bylo zachování současného bazénu do doby, než bude nový stát.

Další kolo debat a dohadů pak následovalo při otázce, kde by tedy měl bazén být. Písečtí dávali své názory najevo v několika anketách. Nejvíce hlasů získala lokalita Žižkových kasáren. Zastupitelé ale nakonec zvolili místo pod lesnickou školou.

Poslední problémy přišly letos právě s architektonickou soutěží. Město Písek na ni chtělo dát milion korun. Česká komora architektů požadovala miliony dva. Chvíli tak hrozilo, že místo soutěže bude muset radnice udělat jen výběrové řízení na projektanta. Představitelé města ale ani tak nehodlali ustoupit. Nakonec z nároků slevila komora architektů.

Vedení města teď doufá, že už stavbě bazénu nebude stát nic v cestě. „Pokud vše půjde podle plánu a nepřijdou žádná odvolání do výběrových řízení a podobně, mohli bychom bazén začít stavět koncem roku 2017,“ řekl místostarosta Knot.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Kvůli urážlivým nápisům u památníku v Letech stíhá policie dva muže

Záběr webové stránky, kam extremisté umístili fotografie zhanobeného památníku...

Policie obvinila dva muže, kteří letos na jaře v areálu památníku v Letech u Písku umístili tabule s urážlivými nápisy...

V Písku zněl husitský chorál. Vondruška představil poslední díl epopeje

Spisovatel Vlastimil Vondruška představil v rytířském sále v Písku poslední díl...

Za zvuku středověké hudby vstoupil v úterý do života poslední díl Husitské epopeje Vlastimila Vondrušky. Nejčtenější...

Tábor investuje do centra pro seniory i parkoviště ve Větrovech

Opravy Budějovické ulice v Táboře (červenec 2018).

Nejnákladnější akcí příštího roku v Táboře bude stavba centra pro seniory, vyplývá to z návrhu rozpočtu. Pokračovat...

Najdete na iDNES.cz