Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V novém parku na Máji létají zkušení bikeři, přes překážky jezdí i děti

  13:54aktualizováno  13:54
Bikeři sobě. Na budějovickém sídlišti Máj o víkendu slavnostně otevřeli nový bikepark. Hlavní zásluhu na tom mají nadšenci, kteří na projektu zdarma pomáhali.

Nový bikepark na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

O tom, že podobné sportoviště v krajském městě chybělo, svědčil obrovský zájem. Zahájení provozu se v sobotu účastnilo několik desítek cyklistů - od začínajících dětí až po ostřílené borce.

"Podobný areál jsme potřebovali, nebylo tu kde pořádně jezdit. Tohle je super," chválil v sobotu nadšeně 16letý biker Petr.

Bikepark v Budějovicích

Nový bikepark zabírá plochu dvou tisíc metrů čtverečních, trať se na ní klikatí v délce 150 metrů. Jsou tu ale různé varianty a odbočky a dá se jet i v opačném směru. Takže jezdci se tu opravdu vyřádí.

Trať na stejném místě byla, jenže vznikla tak nějak samovolně, nikdo se o ni nestaral ani na ní nebyly zajímavé prvky.

"Bylo to tu dost zanedbané a zarostlé, takže se tu moc jezdit nedalo. Přišli jsme proto s nápadem, že by se to dalo za poměrně nízké náklady zprovoznit. Nečekali jsme však, že to bude stát tak obrovské úsilí," vyprávěl jeden z autorů bikeparku Pavel Schwarz.

Areál totiž nebyl v majetku města, patřil státu. Vyřízení všech formalit zabralo dva a půl roku. Samotná stavba pak trvala pouhý týden. Nyní se jedná o veřejné sportoviště, které provozuje město. Vstup je volný.

Příprava tratě s překážkami a skoky znamenala zemní práce, úpravu povrchu a hlavně odvodnění celého prostoru. Normálně by takový areál vyšel na 140 tisíc, tenhle byl mnohem levnější, bikeři si ho navrhli sami a spoustu práce tady udělali dobrovolníci.

"Stavěli jsme to tak, aby to bylo pro co nejširší veřejnost. Jak pro pokročilejší bikery, tak pro začátečníky i malé děti. Třeba na pumptracku se děti pohoupou a ti, co to umí, to zvládnou projet rychle. Je to zábava pro všechny věkové i výkonnostní kategorie," popsal Schwarz.

Pumptrack je v podstatě zvlněná trať, při jejímž projíždění biker používá pohyby nahoru a dolů, a tím zrychluje. Je to dobré na fyzičku i k vytrénování rovnováhy na kole.

"Kdo se na tomhle vyjezdí, tak mu to bude ku prospěchu ve všech oblastech cyklistky," dodal Schwarz, sám nadšený biker a jeden z provozovatelů budějovického obchodu FR Bikes.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz