Na místě výměníku v Nerudově ulici v Českých Budějovicích plánuje firma...

Na místě výměníku v Nerudově ulici v Českých Budějovicích plánuje firma postavit šestipatrový bytový dům. Výměníková stanice by v suterénu domu zůstala. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Nový dům do staré zástavby Pražského předměstí nepatří, brání se místní

  • 3
Obyvatelé části Pražského předměstí v Českých Budějovicích bojují proti stavbě bytového domu. Developerský projekt podle nich nemá ve staré zástavbě co dělat. Architekt města si myslí opak.

Málokdo by čekal, že se na zastavěné Pražské předměstí mezi Vltavu a Pražskou třídu v Budějovicích ještě vejdou další bytové domy. Jenže developer chce například v proluce ulic Hálkova a Nerudova postavit budovu o šesti patrech a s 33 byty.

Obyvatelům v nejbližším okolí se záměr vůbec nelíbí a protestují. Mají obavy ze zhoršení životních podmínek, dopravní situace či zastínění jejich bytů.

„Okolní zástavbu tvoří rodinné domy a bytovky z let 1950 až 1960, novostavba se tak stane jednoznačnou dominantou lokality. Výrazně zahustí stávající zástavbu a už tak napjatou parkovací situaci ještě zhorší, a to i přes garanci nových stání,“ upozornil Jakub Březnický, předseda Sdružení vlastníků jednotek Nerudova 15, 17.

Situace je podobná té z budějovické čtvrti Suché Vrbné, kde se lidem povedlo stavbu oddálit, ne-li dokonce zastavit. Obdobných případů bylo a je v Budějovicích více. Podobně odmítají další zástavbu také na konci Pražského předměstí nedaleko Strakonické.

Byty mají stát na místě výměníku a trafostanice

V Nerudově jsou teď znovu na začátku a odeslali balíček dvanácti námitek proti stavbě, aby projekt nezískal povolení v územním řízení. Původně dům plánovali už zhruba před třemi lety, ale nakonec se na něj nedostalo. Teď se s přepracovaným projektem vrací společnost Omega & partners. Byty mají stát na místě výměníku a trafostanice.

„Pozemky, na nichž chceme bytový dům stavět, jsou vykoupené. S Teplárnou České Budějovice jsme podepsali smlouvu na odkup výměníkové stanice, kterou v novém domě po rekonstrukci zachováme,“ upřesnil Miroslav Fialka, jednatel společnosti.

Dodal, že o nesouhlasu tamních obyvatel ví. Proto také firma udělala v projektu řadu úprav. Objekt má mít šest pater, z toho poslední tři ustupují a zabírají menší plochu než podlaží pod nimi. „Projekt je zpracovaný v souladu se schváleným územním plánem města,“ zdůraznil Fialka.

Dohady jsou dále například o zastínění. Nová stavba má podle místních výrazně omezit vstup slunečního světla do jednoho z domů. Zástupci společnosti takové tvrzení označují za nepravdivé, což má dokázat i studie, kterou si nechali zpracovat. Zastínění je i mezi námitkami k územnímu řízení.

Obyvatelé se také odvolávají na obecně závaznou vyhlášku, kde je uvedeno, že se území nebude měnit a případné zásahy budou jen ve formě údržby či obnovy, nikoli nové výrazně odlišné výstavby.

„Každý dům potřebuje svůj prostor, zde ho není dost. Na první pohled je vidět, že sem do vnitrobloku nepatří,“ dodal Březnický.

Připomínkování končí. Do konce roku bude o stavbě jasno

Majitelé bytů upozorňují na architektonický zásah, který má objekt způsobit svou výrazně odlišnou podobou, a také velikost, která bude převyšovat okolní domy o dvě podlaží.

V několika ohledech však dává firmě za pravdu hlavní architekt města Jan Němec. „Výstavba ve stabilizovaných územích bývá často oprávněně vnímána velmi negativně. V tomto případě je mezi zástavbu nájemních bytových domů umisťovaný objekt se stejnou funkcí a to je podstatné,“ zmínil Němec.

Na budově lze podle něj shledat pozitiva, proč ji neodmítat. Nabídne podle něj převážně kvalitní byty pro rodinné bydlení, z nichž část je vybavená obytnými terasami.

Ani výška není podle Němce závadná, čtyři až šest poschodí je podle něj přípustných a podobné domy mohou dosahovat až osmi pater.

Místní v čele s Březnickým argumentují, že kritérium stavby je především zisk. Doba pro připomínkování končí, teď je bude město vypořádávat, do konce roku by mohlo být o stavbě více jasno.