Nový přístroj na testování vzorků krve používají v hematologické laboratoři písecké nemocnice. Na snímku pracuje s krevním analyzátorem laborantka Martina Voříšková.

Nový přístroj na testování vzorků krve používají v hematologické laboratoři písecké nemocnice. Na snímku pracuje s krevním analyzátorem laborantka Martina Voříšková. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nový přístroj na rozbory krve pomůže rychleji rozpoznat onemocnění

  • 0
Písecká nemocnice má jako první v Jihočeském kraji nový špičkový přístroj na rozbory krve a dalších tělních tekutin. Zařízení, které laboranti pokřtili jako X-téčko, slouží na hematologicko-transfuzním oddělení a má zlepšit diagnostiku chorob.Pracuje rychleji, přesněji a snižuje riziko chyb.

"Není to běžný vyšetřovací přístroj. Jde o systém špičkové technologie, který slouží k laboratornímu vyšetření krevních obrazů za využití digitalizace a telemetrického přenosu kamkoli na světě," uvedl ředitel nemocnice Jiří Holan.

Výhody nového přístroje

"Pro pacienta je velmi důležité zkrácení času diagnostiky, možnost konzultace atypických nálezů on-line se specializovanými pracovišti. To zkracuje rozhodnutí o případné hospitalizaci, ale znamená také včasnější zahájení léčby, zkrácení pobytu v nemocnici včetně finanční úspory za pobyt v nemocnici," shrnula primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vendula Lorencová.

Nový přístroj, který nemocnice pořídila za dva miliony korun, šetří práci jednoho vysokoškoláka a zároveň přináší zcela novou kvalitu laboratorních rozborů.

Jeho využití v praxi připomíná digitalizaci rentgenů, při práci s X-téčkem odpadá náročná práce s mikroskopem, analyzované vzorky si může lékař prohlížet v digitalizované podobě na monitoru obrazovky.

"Ani nemusíte mít doktora na tomto pracovišti. Po oskenování si může vzorky prohlížet v podstatě kdekoli. To znamená, že i my můžeme tuto službu nabízet pro někoho jiného, když bude mít digitalizovaný přístroj," upřesnil Holan.

V současnosti dělají na píseckém hematologicko-transfuzním oddělení okolo 200 vyšetření denně. A to nejen rozbory vzorků pro pacienty, ale také vzorků dárců krve pro tamní transfuzní stanici.

"Přístroj pracuje samostatněji než jiné přístroje a označuje i vzorky, které se mu nezdají a je třeba je zkontrolovat očima. Potom je to možné předat do digitální podoby a místo práce s mikroskopem se zobrazí výsledek na obrazovce," objasnila primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vendula Lorencová.

Hlavní výhodou pro pacienty je, že na rozbor stačí menší množství odebraného biologického vzorku a nový přístroj pracuje mnohem rychleji, přesněji a výrazně snižuje riziko chyb.