Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovický balet povede sólista z Mnichova. Chce vrátit do divadla klasiku

  9:30aktualizováno  9:30
Po éře Attily Egerháziho převezme v létě vedení baletního souboru Jihočeského divadla sólista Lukáš Slavický. Do Českých Budějovic přichází z německého Mnichova. Jeho hlavním úkolem je rozšíření repertoáru.

Baletní soubor Jihočeského divadla povede od července Lukáš Slavický | foto: Marek Podhora, MAFRA

Slavický chce na jih Čech vedle moderny vrátit i klasický balet. Na otáčivém hledišti v Českém Krumlově by se mu líbil třeba slavný kus Radúz a Mahulena, v Budějovicích by zase rád pro diváky připravil Čajkovského Louskáčka nebo Šípkovou Růženku.

Lukáš Slavický od července povede soubor baletu Jihočeského divadla. Po sedmiletém působení choreografa Attily Egerháziho to bude velká změna pro ansámbl a hlavně pro diváky. Moderní tanec s prvky minimalismu tak opět doplní klasický balet.

„Rád bych dělal co nejširší repertoár, aby pokrýval kombinaci různých baletních stylů,“ říká 35letý Lukáš Slavický, který sedmnáct let působí v Bavorském státním baletu v Mnichově. V současnosti je prvním sólistou.

Podle něj je současný jihočeský taneční soubor na velmi dobré úrovni. „Nejsem příznivcem radikálních změn. Ale počítám s tím, že spousta členů přišla za Attilou Egerházim, takže nějaká obměna bude nutná,“ přemýšlí.

Dodává, že v lednu se osobně sejde s každým tanečníkem a ujasní si, kdo bude chtít nadále v Českých Budějovicích zůstat.

I když se stane uměleckým šéfem souboru, je možné, že se v nějaké budoucí inscenaci představí i jako sólový tanečník.

Večer z choreografií Jiřího Kyliána

Nabídku českobudějovického angažmá prý s radostí přijal bez dlouhého rozmýšlení „Moje profesionální kariéra začala před sedmnácti lety v Mnichově. Jednou dojdete k momentu, kdy začnete přemýšlet o budoucnosti. A tohle byl ten klíčový okamžik,“ říká rodák z Prahy.

Jižní Čechy má rád, v Českých Budějovicích začne od léta bydlet. „Odmala jsme jezdili na Šumavu, mám rád zdejší krajinu i památky,“ líčí štíhlý muž v brýlích. I když zatím nechtěl být o svých plánech příliš konkrétní, připouští, že by například rád udělal celý večer složený z choreografií Jiřího Kyliána.

Podle ředitele Jihočeského divadla Lukáše Průdka je příchod Slavického logickým vyústěním jeho neprodloužení smlouvy Attilovi Egerházimu.

„Z našich rozhovorů jasně vyplývá, že vize Lukáše Slavického zapadají do mých představ a koncepce, se kterou jsem uspěl při výběrovém řízení na pozici šéfa divadla. Tím, že je sám tanečník, a navíc přichází z Německa, tak se nám otevírá cesta k oslovení diváků v příhraničí i spolupráce se scénami v Rakousku a Německu,“ podotýká Průdek.

Průdkovo neprodloužení smlouvy Attilovi Egerházimu vyvolalo letos na jaře velký rozruch.

„Ve světě není standardem, aby se propouštěl umělecký šéf po sedmi letech. A navíc, pokud je úspěšný. Já úspěšný jsem, což objektivně dokazují i prestižní ocenění,“ říkal v květnu Egerházi. Průdek upozorňoval, že Egerháziho způsob vedení je velmi osobitý a choreografický rukopis úzce profilovaný. „V regionálním divadle je potřeba mít někoho s širším záběrem,“ reagoval Průdek.

Pár dní nato vznikla petice na podporu Egerháziho, kterou dosud podepsalo přes 600 lidí. Organizátoři s ní třikrát vystoupili na zastupitelstvu města České Budějovice, které je zřizovatelem divadla. Radní však tuto kauzu nikdy jako oficiální bod programu neřešili.

Jihočeské divadlo prošlo v uplynulých dvou letech zásadními změnami. Lukáš Průdek je v čele divadla přesně jeden rok a jeden měsíc. Nahradil Jiřího Šestáka. Nového šéfa má od této sezony také operní soubor. Po Miloslavu Veselém vede ansámbl Tomáš Studený. Od ledna loňského roku je uměleckým vedoucím činohry Jana Kališová, Malé divadlo převzal ve stejné době Petr Hašek.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz