Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový českokrumlovský tomograf je jako mercedes, rychlejší a šetrnější

  17:20aktualizováno  17:20
Na radiodiagnostickém oddělení českokrumlovské nemocnice uvedli do provozu nový počítačový tomograf. Nahradil starý, čtrnáct let používaný přístroj.

Nový tomograf pro krumlovskou nemocnici vyšel na 10,6 milionu korun. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nové ‚cétéčko‘ patří ke špičce v oboru. Vytváří velmi podrobné obrazy lidského těla včetně rekonstrukcí i trojrozměrných pohledů do těla pacienta a je jedním z nejdůležitějších diagnostických přístrojů v nemocnici.

„Pořídili jsme ho v rámci otevřeného výběrového řízení za 10,6 milionu korun, zhruba polovinu přispěl kraj. Za poslední léta je to naše největší přístrojová investice,“ řekl ředitel krumlovské nemocnice Jaroslav Šíma.

Dosud diagnostikovali krumlovští lékaři na počítačovém tomografu přibližně 15...

Počítačový tomograf budou lékaři stejně jako dosud používat hlavně k vyšetření mozku, krku, hrudníku, břicha, ledvin, pánve a končetin včetně jejich cévního systému. Denně vyšetří více pacientů.

„Nejčastěji vyšetřujeme mozky, plíce, břicha a úrazy. Na novém cétéčku jsme měli prvních patnáct pacientů už ve čtvrtek a vše šlo hladce,“ popsal Jiří Klosse, primář radiodiagnostického oddělení krumlovské nemocnice.

Zatímco dosud diagnostikovali krumlovští lékaři na počítačovém tomografu přibližně patnáct pacientů denně, nyní počítají s tím, že jich obslouží okolo dvaceti.

„K jeho hlavním přednostem patří zejména rychlost a přesnost vyšetření. Další výhodou je značné snížení potřebné dávky záření až o polovinu oproti dosavadním přístrojům při zachování diagnostické kvality snímků,“ zdůraznil náměstek ředitele českokrumlovské nemocnice Jindřich Florián.

Nový tomograf je nejvyšším modelem ze čtyř dostupných verzí. Podle primáře Klosse mají zdravotníci výhodu, že dosud pracovali se stejným přístrojem od stejné firmy.

„Byl o několik generací pozadu, ale ovládal se podobně. Je to podobné jako s autem. Když jezdíte třináct let se stejnou Škodou Octavií a nahradíte ji novou, nemáte s tím problémy. I když náš nový počítačový tomograf je spíš mercedes, je to úžasný přístroj,“ srovnává Klosse.

Třeba vyšetření plic trvalo na starém ‚cétéčku‘ 20 vteřin, nové je hotové pětkrát rychleji a zabere pouze čtyři sekundy. Přitom záření se redukuje přibližně na třetinu toho, co dostal pacient dřív.

Nákladný přístroj se přiřadil k dalším, které nemocnice už pořídila, jako monitory na jednotku intenzivní péče, operační stoly, laparoskopickou věž a artroskopickou pumpu. Nyní se připravuje na stavbu nového gynekologicko-porodnického pavilonu, která má začít napřesrok.

„Přeju lidem z Českokrumlovska, aby nemocnici využívali co nejméně. Ale když už ji potřebují, aby v ní dostali co nejlepší péči. A k tomu jsou nezbytní kvalitní odborníci i přístroje,“ podotkla vicehejtmanka pro zdravotnictví Ivana Stráská.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Najdete na iDNES.cz