Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do nožů dávám duši. Musí padnout jako prodloužená ruka, líčí nožíř

  9:35aktualizováno  9:35
Orka, Kalahari, Medvěd, Amundsen a desítky dalších. Každé z těchto jmen představuje originální nůž s příběhem, který vznikl v dílně Jana Hofmana v Hluboké nad Vltavou. Svůj úplně první si vyrobil jako čtrnáctiletý kluk. Tehdy ani netušil, že se nože stanou jeho celoživotním posláním.

Jan Hofman z Hluboké nad Vltavou dal tomuto noži s osmnácticentimetrovou čepelí jméno Kalahari. Vznikl na přání zákazníka, který se chystal na medvěda na Kamčatku a chtěl mít u sebe kus ostrého železa pro případ, že by mu selhala zbraň. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Už jako kluka mě fascinovalo u babičky a dědy v Hejnicích pozorovat kováře při práci. Šel jsem se učit opravářem zemědělských strojů, ale shodou okolností jsem v roce 1966 skončil jako vyučený kovář,“ vzpomíná sympatický vousáč na jednu z prvních zajímavých náhod, které ho provázejí po celý život.

Další ho přivedla před 36 lety právě na Hlubokou. S manželkou tehdy hledali místo, kde by se jednou mohli usadit. Našli sice spíše opuštěnou ruinu než domek, ale oba tehdy fascinovalo jeho zavrtání do skály na cestě od náměstí k zámku.

Jan Hofman (67 let)

Kovář ve frýdlantské Tibě, lodník, kormidelník, poté kapitán Československé plavby labsko-oderské a od roku 1990 už jen nožíř v Hluboké nad Vltavou. Narodil se v Mladé Boleslavi, vyrostl ve Frýdlantu na severu Čech. Tam také přivedl svoji paní. Před 36 lety spolu koupili zchátralý domek v Hluboké nad Vltavou, kde nakonec zakotvili natrvalo. Společně provozují už pětadvacet let Prodejní galerii, kde představují především své originální nože, ale také krásné práce českých mistrů dýmkařů. Jeho největším koníčkem od dětství jsou zbraně, první nůž vyrobil ve 14 letech. Relaxuje tak, že s ženou rádi jezdí střílet na střelnici, „kolochodí“ a rádi plavou.

Dobře vědí, že tehdy vybrali skutečně strategické místo pro svou nynější Prodejní galerii. V sezoně totiž okolo nich projdou denně stovky lidí.

Podle jejich zkušeností se často stává, že maminka s dětmi putuje na prohlídku zámku a tatínek se „zasekne“ klidně na dvě hodiny právě u nich. Jan Hofman dokáže originální nože vymýšlet a vyrábět a jeho žena o nich umí velmi poutavě vyprávět.

A čím se jeho nože liší od těch sériových z továrny? „Dávám do nich kus své duše, navrhuji je většinou pro konkrétního člověka. Střenka mu musí padnout do dlaně tak, jako kdyby si tím nožem přirozeně prodlužoval ruku,“ vysvětluje.

Tvrdí, že ho vždycky fascinovaly zbraně jako jeden z projevů tvůrčího ducha. Něco, co člověka provází od samotného začátku lidské existence. I proto se začal zajímat o jejich historii a sbíral potřebnou literaturu.

„V praxi jsem se pokoušel se střídavými úspěchy rekonstruovat staré výrobní postupy. To byla moje škola,“ poznamenává. Pracoval totiž jako kovář v Tibě. Když po deseti letech spojil svůj život s lodní plavbou, využíval výhody čtrnáctidenního pracovního cyklu. „To jsem si třeba našel nějakou brigádu v JZD v kovárně a už jsem měl příležitost udělat si i nějaký ten nůž pro kamarády,“ dodává.

Nůž vyměnil za bundu a po 43 letech ho dostal zpět

Zároveň zavzpomíná, že jej nedávno oslovil pán, který našel po smrti svého tatínka jeho oblíbený nůž. V rodině se tradovalo, že ho dělal nějaký Hofman. Proto pátral a dorazil i s nožem do hlubocké galerie.

„Svoji práci jsem hned poznal. Tenkrát jsem ho vyměnil před 43 lety za leteckou bundu, což byl velmi dobrý obchod. A představte si, že ten nůž máme teď zapůjčený a obdivují jej turisté z celého světa. Pán se rozhodl, že i on chce pro sebe svůj vlastní, a těší jej pomyšlení, že ho odkáže dětem jako něco, čeho se denně dotýkala jeho ruka,“ vybírá jeden z mnoha příběhů, které Hofmanovy nože provázejí.

„Když mám štěstí, udělám nůž za měsíc. Někdy to ale trvá i déle.“

Když se jako laik zeptám, proč je výroba tak zdlouhavá, zahrne mě výčtem úkonů, které zrod originálního nože provázejí.

Začíná většinou náčrtkem, který konzultuje někdy dost dlouho se zákazníkem. Sestaví paket, což je základní blok, z něhož kove čepel buď s jednou, třemi nebo devíti vrstvami.

Vysvětluje, že při své práci kombinuje moderní materiály se starou technologií, kterou používali třeba při výrobě mečů Vikingové.

Vypráví i o důležitosti výběru materiálu na střenku. Nejraději má tropická dřeva, která jsou náročná na opracování, ale ve výsledku jsou opravdu krásná. Rád používá i žirafí nebo velbloudí kosti, naopak nadšen není z práce s parožím, které velmi omezuje přizpůsobení střenky ruce zákazníka. Ví, že udělat střenku do dlaně tak, aby vyhovovala, nebude rozhodně jednoduché. Tvrdí, že funkčnost musí jít ruku v ruce s estetikou.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz