Proti hlubinnému úložišti se staví i řada občanských sdružení (Ilustrační foto)

Proti hlubinnému úložišti se staví i řada občanských sdružení (Ilustrační foto) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Obce chtějí mít právo zakázat stavbu úložiště vyhořelého paliva

  • 2
Výzvu nazvanou K hlubinnému úložišti férově už podepsalo 123 starostů. Obce tvrdí, že ministerstvo porušilo sliby a do první z vybraných lokalit poslalo na výzkumné práce státní firmu.

Obce a sdružení nyní podepisují výzvu, aby vláda, poslanci a senátoři okamžitě přijali zákon, který dá obcím absolutní právo zamítnout kontroverzní stavbu na svém území. Stát už dříve obcím slíbil, že bez jejich souhlasu se do výzkumných prací nepustí. Obce ale nyní tvrdí, že ministerstvo porušilo sliby - do první z lokalit poslalo na výzkumné práce státní firmu.

"Až donedávna obcím slibovali, že další část přípravných prací, tedy průzkumy lokalit, nebudou bez jejich souhlasu. A to dnes ministerstvo nechce dodržet," vysvětluje Edvard Sequens ze sdružení Calla, proč obce podepisují výzvu K hlubinnému úložišti férově.

Pod ni se už dnes podepsalo 123 starostů, 27 sdružení a další jednotlivci. Vedle obcí jako Nadějkov, Lodhéřov, Jistebnice či Chyšky, v jejichž bezprostřední blízkosti hrozí stavba, se pod výzvu podepsaly nově i třeba Čkyně, Borová Lada, Černá v Pošumaví, Vimperk nebo Kvilda.

Jejich žádost je složená ze tří bodů. Prvním je nový zákon, který posílí postavení obcí, druhým žádné průzkumné práce do doby, než bude nový zákon, a třetím je respektování názoru obyvatel.

"Nechceme nic jiného, než aby se stát choval korektně, komunikoval a dodržoval dříve deklarované sliby, dohody a závazné evropské normy. Žádáme, aby se veřejně nezaštiťoval dialogem s obcemi, když následně nerealizuje to, co s nimi konzultoval. A naopak, aby s obcemi konzultoval to, co dělá," říká Karel Zrůbek, starosta západočeských Horažďovic a jeden z iniciátorů výzvy.

Obce za podraz považují to, že v lokalitě Kraví hora na Vysočině nyní požádal státní podnik Diamo o stanovení prvního průzkumného území bez souhlasu obcí. Ministerstvo teď slíbilo, že zorganizuje schůzku starostů, odborníků z Diama a ministerských úředníků.

"Vyjasníme si postup společnosti Diamo," prohlásil ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu Pavel Gebauer.

Průzkum trvá až osm let

Průzkum lokalit je přitom klíčový. Trvat má šest až osm let a definitivně určí, které z území je vhodné pro stavbu úložiště, a které nikoliv. Místo má být definitivně vybrané do roku 2015, podzemní sklad vyhořelého paliva o celkové velikosti 300 hektarů se začne stavět nejdříve za dalších patnáct let, pravděpodobnější je rok 2050.

V řadě obcí se konala referenda, která dopadla jednoznačně: drtivá většina lidí stavbu úložiště odmítla. Obce rovnou říkají, že svůj názor nezmění, ani kdyby do nich plynuly miliony korun. "Slibují nám jednorázové částky, aby se zlomil náš odpor," komentoval starosta Nadějkova Zdeněk Černý.