Vojenský prostor Boletice.

Vojenský prostor Boletice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lidé z Boleticka se těší, až si pozvou návštěvu i bez armádního razítka

  • 13
Písemně a několik dní předem musí žádat o povolení návštěv obyvatelé výcvikového prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Teď, když se chystá zmenšení těchto areálů a z vojenských osad se stanou obce, se místní lidé těší, že budou hospodařit sami a odpadne řada omezení.

O tom, jak se žije ve vojenském újezdu, by mohla vyprávět Rastislava Hrušková, která má v osadě Polná na Šumavě pronajatý rekreační byt a pobývá tady celé léto. Každý rok si musí chodit vyřizovat povolení pro vjezd, jinak se autem k bytu nedostane.

Výcvikový prostor Boletice

Obyvatelé tří vojenských újezdů ve výcvikovém prostoru Boletice o víkendu 11. a 12. února rozhodli o vzniku jedné samostatné obce a o jednom připojení k již existující obci. Polná na Šumavě se spojí s Květušínem. Tak vznikne nová obec na jihu čech s názvem Polná na Šumavě. Boletice se připojí k obci Kájov. Více o anketě ve vojenských újezdech v ČR čtěte zde.

"Jsem ráda, že povolení odpadnou, i když poslední roky už to nebylo tak náročné. Horší to je s návštěvou. Když za mnou chtějí autem přijet kamarádky, musí se mi ohlásit několik dní dopředu, abych jim povolení vyřídila," říká Hrušková.

O povolení pro návštěvy žádá písemně a někdy prý jeho vyřízení trvá dva až tři dny. "Neexistuje, aby mi zavolala například přítelkyně, že je poblíž Boletic a jede na kafe. Bez povolení by platila vysokou pokutu," vysvětluje žena s tím, že přes vojenský újezd Polná vede cyklostezka a projíždí tudy i vlak. "Pokud návštěva přijede na kole nebo vlakem, tak o víkendu a ve svátek povolení nepotřebuje."

Byt o velikosti 2+1 má Hrušková pronajatý od Českých drah. Už před lety ho chtěla odkoupit, ale ministerstvo obrany prodej soukromého majetku ve vojenském prostoru neschválilo.

"Jestli změna území začne platit od roku 2015, jak ministerstvo obrany uvádí, tak nám ho zřejmě nabídnou ke koupi. Já ale půjdu za několik let do důchodu a jako důchodkyně už na něj asi nebudu mít peníze," míní Hrušková.

To, že se z osady Polná stane samostatná obec, schvaluje. "Jen se obávám, aby se tady nezačalo s přílivem lidí více krást," dodala.

Zvýšení kriminality se obávají i další obyvatelé Polné. "Je dobře, že si budeme hospodařit sami, ale bojím se toho, aby se z nás neudělalo odkladiště. Aby se sem nepřistěhovali nepřizpůsobiví občané a nezvýšila se tu kriminalita," říká Jan Švancar, který pracuje u vojenských lesů.

Obyvatele vojenských újezdů čeká nyní řada změn a nových povinností. Budou muset například platit za psy a za svoz odpadu. Smějí si volit vlastní samosprávu a opravovat nemovitosti. Také si budou moci odkoupit své pronajaté byty.