Stavbu obchvatu Chýnova brzdí jediná stížnost. Začne se možná na jaře

  9:03aktualizováno  9:03
Více než 3,5 kilometru dlouhá silnice má nasát tisíce vozidel denně a přinést klid obyvatelům Chýnova na Táborsku. Těsně před zahájením stavby však akci opětovně napadla žena, která má poblíž dům s pozemky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Je to už pořádně zaprášené rozhodnutí. Padlo skoro před deseti lety a rozhodlo, kudy povede obchvat Chýnova.

Zahájení prací je teď na spadnutí. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může podepsat smlouvu s firmou, která silnici vybuduje. Jenže, jak už je u dopravních staveb folklorem, i tato akce se komplikuje a na stole je odvolání proti stavebním povolením.

Na podzim už se tak pracovat nezačne a novým termínem pro zahájení je jaro příštího roku. Pak by měl jižně od Chýnova vyrůst přes tři a půl kilometru dlouhý obchvat za 430 milionů korun. Práce mají trvat 27 měsíců.

Šéfka českobudějovické správy ŘSD Vladimíra Hrušková MF DNES potvrdila, že se věcí nyní bude zabývat ministerstvo dopravy.

„Chystáme se s vítězem výběrového řízení, společností M-Silnice, podepsat smlouvu. Její součástí by měl být i dodatek, že do 10. dubna nebude vznášet žádné nároky,“ sdělila Hrušková.

ŘSD tímto krokem sleduje, že budování obchvatu může začít později, zároveň bude mít jistotu, že se v podmínkách uzavřených s firmou M-Silnice nic nezmění.

Advokát majitelky pozemků s novináři mluvit nechtěl

Proč musí stavba počkat? Jedna majitelka pozemku a nemovitosti poblíž obchvatu podala odvolání proti všem třem stavebním povolením. Projekt napadla už i v minulosti. „Skoro každá podobná dopravní stavba se s něčím takovým potýká. Teď bude věc posuzovat ministerstvo, což by mělo trvat zhruba tři měsíce, než padne verdikt,“ doplnila Hrušková.

ŘSD má vykoupené všechny pozemky, hotovou projektovou dokumentaci, povolení, ale stále bylo možné věc napadnout ve stavebním řízení, což se také stalo.

MF DNES kontaktovala advokáta Martina Koláře, jenž zastupuje majitelku nemovitosti, který se však omluvil, že záležitost nebude komentovat. „Na vaše dotazy nemohu odpovědět, neboť jsem ve smyslu zákona o advokacii vázán povinností mlčenlivosti,“ vysvětlil Kolář.

Odpůrkyně stavby a její zástupce se v odvolání opírají například o to, že územní rozhodnutí mohlo platit nejdéle do roku 2014. Tážou se pak, na základě čeho stavební úřad o čtyři roky později dospěl k tomu, že je stále platné, když vydával povolení. Podle nich stavebník obchází zákon. ŘSD to odmítá s tím, že má veškerou dokumentaci v pořádku.

„Tato osoba podávala námitky během stavebního řízení. A nakonec podala odvolání proti vydaným stavebním povolením, neboť se domnívá, že její námitky nebyly dostatečně vyřešeny,“ řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Počet aut poroste o tisíce

Městem, jež leží na hlavním tahu z Tábora na Pelhřimov a k dálnici D1, projíždí denně až deset tisíc aut.

„Po současné silnici I/19 podle celostátního sčítání dopravy z roku 2016 projíždí 7 982 vozidel za 24 hodin v obou směrech, z toho 1 883 těžkých nákladních vozidel,“ informuje ŘSD v letáku o obchvatu Chýnova.

Dlouhodobý výhled je takový, že ve zmíněném úseku silnice má v roce 2040 jezdit v průměru 13 700 vozidel denně.

S majitelkou nemovitosti, která se odvolala, jednali zástupci ŘSD i města. „Snažili jsme se paní vysvětlit, že si stejně nic nevyvzdoruje, že nakonec se silnice stejně postaví, jenom je otázka kdy. Ale oni to tak s právním zástupcem nevidí, obchvat nechtějí, a když jsme se ptali, jaké kompenzace by jim vyhovovaly, neřekli nic. Mají právo se odvolat, dovolávat se spravedlnosti u soudu, ale je opravdu smutné, že zájem jediného člověka, který je možná trošku i oprávněný, přebije zájem tisíců lidí,“ reagoval starosta Chýnova Pavel Eybert. Zmínil, že když jsou na dálnici D1 kolony nebo uzavírky, provoz se ve městě ještě zvýší.

Zajímavostí je, že první plány na obchvat vznikly už v roce 1940, tehdy však zůstaly jen na papíře. S novým projektem začaly výkupy pozemků v roce 2012. V místě už provedli průzkum archeologové, mnoho nálezů ale neobjevili.

Autor:

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Orlická přehrada zvládne po úpravách za 1,5 miliardy i extrémní povodně

Pohled na hráz Orlické přehrady při jarních povodních v roce 2006.

Povodí Vltavy chystá na Orlické přehradě modernizaci přelivového systému, který hrázi pomáhá přežívat povodně. Nově by...

Slinivku i žlučník léčí strakonická nemocnice v novém centru za 25 milionů

Strakonická nemocnice otevřela nové gastroenterologické oddělení.

Gastroenterologie ve strakonické nemocnici v čele s primářem interny Ivo Horným patří spektrem svých výkonů dlouhodobě...

Lipno má skikrosovou dráhu, Zadov rolbu na stopy, hlásí areály novinky

Jezerní sjezdovka ve Skiareálu Lipno bývá přeplněná lyžaři.

Nová sněžná děla, rolby, restaurace, dráha s tunelem a mírné zdražení skipasů. To jsou hlavní novinky v jihočeských i...

Najdete na iDNES.cz